Jak na věc


zvětšená štítné žlázy

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.

    Prostata (latinsky) neboli česky předstojná žláza je u samců (nejen) ze třídy savců nutná k bezproblémové reprodukci - rozmnožování. V zásadě jde o pohlavní žlázu s vnější sekrecí. Vylučovaný sekret z prostaty je součástí ejakulátu, přičemž slouží jako podpůrná část pro spermie a umožňuje spermiím delší dobu aktivity. Prostata se dotýká stěny konečníku, lze tedy při rektálním vyšetření diagnostikovat palpačně (pohmatem).
    Příčin zvětšených jater je celá řada. Se zvětšením jater se setkáváme zpravidla při infekčních onemocněních, jako je například mononukleóza nebo žloutenka. Ze závažných onemocnění může stát za zvětšením jater také rakovina.
    Při vyšetření jsou nálezy velmi individuální, odvíjí se nejen od typu plemene psa. Nález může mít rovné stěny a de facto nabývat fyziologický tvar, ale na druhou stranu může být prostata u psa asymetrická a velmi nesouměrná. Pes může, ale i nemusí při pohmatu či zátěži pociťovat bolest.
    Bohužel ztučnění jater není nemoc, která bolí. Ani velmi zvětšená nepřináší žádné výrazné zdravotní komplikace. Zpravidla se setkáváme s nespecifickými příznaky, jako je například únava, pocti plnosti nebo snížení výkonnosti.


Zvětšená prostata u psa

    Zvětšená játra se ale mohou objevit i v případě, že nevedeme zrovna zdravý životní styl – především játra nedobře nesou konzumaci tučných jídel, nadměrné množství alkoholu, sladkostí. Obezita nebo alkohol pak mohou stát za tzv. steatózou, kdy dochází k ukládání tuku v jaterních buňkách a játra se proto zvětšují.
    Mám prostatu.” Určitě jste již tento výrok zaslechli. Ve skutečnosti jde o hloupost, protože mít prostatu je buď zcela fyziologické, respektive normální či nemožné. Muži a tedy i obecně savčí samci mají tuto pohlavní žlázu. Ženy nebo feny ji nemají. V průběhu stárnutí jedince velmi často dochází ke zvětšení (hyperplazii) prostaty. Tento jev může nastat zcela bez povšimnutí, bez výrazných a znatelných zdravotních komplikací.
    Hyperplazie prostaty má několik synonym: BHP (benigní hyperplazie prostaty), adenomatóza, adenomyomatóza prostaty a zvětšená prostata. Prostata je u psů nejdůležitější přídatnou pohlavní žlázou. Zvětšená prostata je nejvíce obecný a nejpoužívanější lidový termín. V případě výše vypsaných pojmů jde o benigní tumor, tedy nezhoubný nádor. Pojem zvětšená prostata zahrnuje i karcinom prostaty, což je maligní nádor, který si také vyžaduje včasné řešení a pro psa v praxi vytváří větší zdravotní rizika.


Diagnóza zvětšené prostaty a nutnost navštívit veterináře

    Benigní hyperplazie prostaty je odborný termín pro nezhoubné zvětšení prostaty. Po 20. roce věku mají muži prostatu o průměrné velikosti cca 4 x 3 x 2 cm a o váze 29 – 40 gramů. Se zvyšujícím se věkem se však prostata mění a dochází ke zvětšování oblasti žláznatých buněk okolo močové trubice. Postupně se množí i svalová a vazivová vlákna. Celá prostata se tak může mnohonásobně zvětšit i na více než 200 gramů. Změny i zvětšování prostaty způsobuje především mužský pohlavní hormon testosteron.
    Obtíže způsobené zvětšením prostaty se individuálně liší. Není pravidlem, že čím větší prostata, tím vážnější potíže. Nejčastěji trpí muži potížemi s močením. „Obvykle se u mužů se zvětšenou prostatou objevuje potřeba častějšího močení. Na toaletu chodí i v noci a především po ránu pak močí obtížněji,“ uvádí MUDr. Jiří Janů z urologického oddělení Nemocnice Nové město na Moravě a dodává: „Pacientům se zvětšenou prostatou se také zeslabí proud moče a někdy pociťují nutnost při močení tlačit.“ Prostata svým zvětšováním totiž zpomaluje průtok moče močovými cestami. Vymočení tak nemusí být úplné a v močovém měchýři tím zůstává tzv. zbytková moč – reziduum. Následkem neúplného vyprázdnění se močový měchýř dříve naplní a znovu se objevuje nucení k močení. Zpomalením průtoku dochází k zeslabení proudu, prodloužení doby močení a zvyšuje se i tlak v močovém měchýři. Močový měchýř na to reaguje postupným zesilováním své stěny.


Udělejte si radost originálním tričkem od Psí úsměv

    Nelze říci, jakou by měla mít předstojná žláza ideální velikost. Největší roli hraje genetická predispozice psa, s čímž velmi úzce souvisí plemeno psa a jeho velikost. Do velké míry velikost prostaty u psa určuje mj. provedená kastrace, hladina pohlavních hormonů a věk psa. Z pravidla: čím je pes starší, tím je prostata větší. Již bylo provedeno několik výzkumů, které se snažily zjistit, u kolika procent psů po dovršení 5ti let věku trpí zvětšenou prostatou. Tyto studie se nepříliš shodují, nicméně asi 70 % psů starších 5ti let je postiženo BHP.
    Jestliže příčina zvětšených jater souvisí s některou infekční chorobou, je třeba zahájit léčbu podle předpisu lékaře. Součástí zpravidla bývá i jaterní dieta. I v případě steatózy (ztučnění jater) může pomoci dieta, zejména omezení příjmu tučných jídel a sladkostí.
    Zvětšená prostata představuje nejčastější urologické onemocnění u mužů. Výskyt nemoci stoupá s věkem. Zatímco muži mezi 40 a 50 lety mají výraznější potíže se zvětšením prostaty jen ve 13 %, u mužů ve věku mezi 50 a 70 lety se objevují již v 28 %. U devadesátníků je určité zvětšení prostaty téměř ve 100 %. Onemocnění urologové léčí pomocí léků nebo operativně. Operace prostaty je u starších mužů druhou nejčastěji provedenou operací.
    Ačkoli si můžeme játra prohmatat sami, bez lékařských zkušeností těžko zjistíme, zda skutečně máme játra zvětšená. Při podezření na onemocnění souvisejícím s játry nebo jejich zhoršenou funkcí je proto vhodné vyhledat lékaře. Ten může játra vyšetřit pohmatem i sonem.


Výskyt zvětšené prostaty u psích plemen

    Játra jsou klíčovým orgánem v našem těle. Mají na starosti metabolismu většiny látek a prochází přes ně proto i řada škodlivin. Jak pohmatem zjistit, zda máte zvětšená játra? Co zvětšení jater signalizuje?
    Pokud za vznikem hyperplazie předstojné žlázy nestojí rakovina, majitel ani pes nemusí zvětšenou prostatu identifikovat. Vzhledem k tomu, že se zvětšená prostata vyskytuje ve stáří u cca ⅔ psů, můžeme tvrdit, že se jedná o normální projev stáří. Když psa BHP netrápí, nemusí ani páníčka. Ovšem každá nemoc je do jisté míry individuální, v případě zvětšené prostaty navíc hraje do velké míry typ, resp. příčina zvětšení této žlázy. Níže naleznete seznam nejčastěji se vyskytujících příznaků zvětšené prostaty u psů.
    Nabízí se mnoho způsobů, kterými lze určit abnormality této pohlavní žlázy. Nicméně, je nutné, aby diagnózu prováděl veterinární lékař, protože laik jen stěží pozná abnormalitu. Pro zjištění hyperplazie prostaty u psa ze použít následující metodiku.


Po fence Chelsea pátrá celá Česko, pomozte i Vy

    Zvětšení prostaty se obvykle léčí dvěma způsoby. Pacientům s mírnějšími až středními močovými obtížemi se nasazuje medikamentózní léčba. Většinou se jedná o dlouhodobou a někdy doživotní léčbu. Ve vážnějších případech, kde se u pacientů kvůli zvětšené prostatě vyskytla zástava močení, močová infekce, kameny v močovém měchýři, případně dokonce selhávají ledviny nebo se pozoruje krvácení do moči, řeší urologové onemocnění včasným operačním výkonem.
    Za zvětšením může být, logicky, proliferace, resp. růst tkáně či zvětšení buněk (epitelu). V případě, že jde o zvětšení buněk, může být na vině zápal prostaty. Infekce prostaty se projeví nejen zvětšením, ale tkáň a blízké okolí prostaty je rudější a teplejší. Následuje seznam nejčastějších příčin zvětšené prostaty u psů.
    Nejsnazší a nejlevnější řešení je jasné - kastrace, díky které snížíme produkci samčích hormonů (především testosteronu), což v důsledku zapříčiní trvalé zmenšení prostaty. Pokud jde o infekci, nabízí se léčba ATB (anitibiotiky). Existuje i alternativní léčba v podobě léků tlumících tvorbu testosteronu. Ovšem tato léčba je trvalá, povětšinou stačí aplikace dvakrát ročně. Obvykle není kastrace nutná, ale je nejjistějším a nejlevnějším řešením. Na druhou stranu kastrace může mít vliv nejen na dominanci psa, ale také na jeho celkové chování.


Zvětšená prostata - opomíjený zdravotní problém

    V krajním případě může být močový měchýř stále tak naplněný, že prakticky neplní svoji funkci a dochází k úniku moči takzvaným “přetékáním”. Zvětšená prostata také může močovou trubici doslova zablokovat a muž poté není schopný se vymočit vůbec – nastává zástava močení. Těmto situacím ale předchází různě dlouhá doba mírnějších potíží.
    Játra jsou v těle ukryta na pravé straně pod žebry. Pokud jsou játra v normálním stavu, můžeme nahmatat pouze jejich spodní okraj. V případě, že dojde k jejich zvětšení, jsou játra na omak tvrdší.
    Obtíže spojené se zvětšenou prostatou (benigní hyperplazie prostaty) představují nejčastější příčinu návštěvy urologické ambulance. Tyto problémy se velkou měrou podílí na zhoršené kvalitě života pacienta a v pokročilých stádiích mohou vést až k nevratnému poškození funkce močového měchýře a ledvin.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00