Jak na věc


zrakové vady

KATARAKTA – šedý zákal (jedná se o zakalení čočky)

     Jaké kontaktní čočky jsou lepší - tvrdé nebo měkké? Za normálních okolností jsou lepší čočky tvrdé. Lépe zásobují rohovku kyslíkem a lze o ně snáze pečovat. Měkké kontaktní čočky představují sice vyšší komfort při aplikaci, musí však o ně být naprosto dokonale postaráno, aby nedošlo k infekci.
    - výrazné snížení zrakových schopností (snížena rychlost a přesnost vnímání); rozostření či zúžení zrakového pole; zrak stále vůdčím smyslem; možná náprava.
    Vady se objevují nejdříve při pohledu na blízko (bolesti hlavy, únava). Při vyšší hypermetropii se mohou zrakové problémy vyskytnout také při vidění na střední vzdálenost a na dálku.
     Lze ponechat kontaktní čočky v oku také přes noc? Lze, dělat by se to však nemělo. Platí to také pro čočky na jedno použití, jež dnešní průmysl nabízí: Když je čočka v oku, rohovka vždy přijímá méně kyslíku.
     Co se může při laserové operaci pokazit? V nejhorším případě vede ošetření velmi silné zrakové vady k ne zcela dokonalé korekci. Ve většině případů je ovšem možné výsledek dále zlepšovat pomocí dalších operací.
     Mohou být obě oči operovány zároveň? Za normálních okolností nejsou obě oči operovány zároveň. U metody LASIK mohou být ošetřeny s odstupem dvou dnů. U jiných postupů musí být časové rozmezí mezi ošetřením jednotlivých očí o něco delší.


Rozpoznání/vyšetření

     Jak se správně starat o kontaktní čočky? Čočky udržující tvar (tvrdé čočky) každý den důkladně promnout mezi dvěma prsty v čistícím a dezinfekčním prostředku a uschovávat v doporučeném roztoku. Flexibilní (měkké) čočky denně čistit, a to nejlépe přípravkem obsahujícím peroxid vodíku, a jednou týdně je ošetřit proteinovým čistidlem. Od přípravků typu "vše v jednom" raději ruce pryč. V žádném případě by se čočky neměly v očích nechávat přes noc: rohovka pak nedostává téměř žádný kyslík a zvyšuje se riziko infekce.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00