Jak na věc


zapojení přepínače hvězda trojúhelník

Téma: Koutek hanby - zapojení zesilovačů, kterým je lépe se vyhnout

    Číslo 4: http://svetelektro.com/clanky/kvalitny- … c-148.htmlDůvody: Absence VŠECH ochran, neřešení teplotní stabilizace (nikde ani zmínka o nutnosti tepelné vazby mezi T3 a koncovými MOSFETy), tipuji problémy se stabilitou, zvláště pak v limitaci (jen domněnka). Mizerná linearita, zdaleka nedosahující hranice možností MOSFETů. Použití spínacích tranzistorů v lineárním režimu. Poslední výtka v době, kdy toto zapojení bylo nové, ještě neplatila. V dnešní době však zapojení hrozí průšvihem, destrukce koncového tranzistoru vyústí ve spálení reproduktoru. Jako service pack doporučuji použít IRF540/9540, napájení max. 2x 42V naprázdno a smíření se s max. výkonem cca 80W / 4ohmy.
    Používá se pod strojek vypínače. Vhodný pro nastavení automatického vypnutí ventilátoru nebo světla. Široké nastavení v rozsahu 0,5 sekundy až 20 hodin.
    teď jsem tu 4ku zkusil s ověřenýma IRF530/9530 který mi nějakou dobu šlapaly v jiným zesilovači a okamžitě to chytlo plamenem. Napájení 2x39V naprázdno.
    Má dva vstupy a dva výstupy. Funkce je stejná jako u spínače č. 1. Má jednu ovládací klapku a zapíná/vypíná dva vodiče (obvody) současně.
    no jo, ale zesík co nesnese 4 ohmy s nějakým tím fázovým posuvem nemá právo na existenci.Samozřejmě že orig LM něco snesou a taky pořádně chlazený, a zde je ten problém ! Jistota původu a chlazení . Chlazení se dá pokud o tom víš, původ není moc jistej pokud to nebereš napřímo či z digikey a farnellu.Pokud tomu to napětí sundáš o těch cca 30% tak už většinou vydrží i pajcy . U ostatních chipampů ale trvám na - 30%


6 Odpověď zaslal kazzatel 12. 2. 2010 20:34

    Číslo 8: polské stavebnice s IRF640/9640 (Fairchild nebo pajc), rok cca 2003-4, prodával to tuším Fanda a Flazar, ale jenom krátce. Jestli máte někdo schéma....
    Až teď jsem si všimnul, že č13. jsem měl doma, vyšlo to v nějakémamáru. Byl tam ukrutnej stejnosměr na výstupu, podle toho jak se zakroutilo s trimrama. Nevím jesti je to vlastnost elektronek, nebo jen tohohle,ale nevěděl jsem co s tím(nečekaně ) a dost blbě se tam nastavoval pracovní bod s ohledem na tu výchylku repráku díky ss.
    Nevím čím to je ale mám KSD8252, trafo mi dává 2x36V a už to rok drží, no ale asi půjdu níž na trafo 2x29V. Sice se divím, že to ještě drží po takové době když tady jsou na to jen záporná hodnocení, asi se povedl kus
    Schéma zapojení dvojklapky s pružinou, která jej vrátí do původní polohy. Používá se pro ovládání žaluzií.


20 Odpověď zaslal madeindoma 10. 4. 2011 17:17

    Zapojení křížového vypínače je skutečný mercedes mezi schématy zapojení. Dá se například ve velké vstupní hale ovládat jedno nebo více světel z několika míst, klidně i ze 100. Na začátku a na konci takové ovládací smyčky musí být zapojen vypínač s řazením 6. Možné je i schéma zapojení vypínačů 6+6, vizte zapojení schodišťového vypínače pro laiky.


3 Odpověď zaslal JTO 12. 2. 2010 14:24

    TDA7294 není zas tak špatný šváb, pokud ho neženete na krev. Pravda, má naprosto odlišný zvuk od LMek, daný zapojením a koncáky, je takový jakoby nabušenější a drsnější, vysloveně vhodný na bigbít.I u značkových TDA7294 je velmi malá až žádná rezerva v možném napájecím napětí a proto Vám i značkové TDAčko střelí, jakmile jen na pár desítek ms napájecí napětí překročí 2x41V. Pokud se postaráte o rozumnou rezervu v napájení, oželíte těch maximálních 100W a spokojíte se třeba s 80W, bude vám to TDAčko jako Nepérovi sloužit bez problémů.Nicméně dnes, kdy jsou už k dispozici TDA7293 bych 7294 nikomu neradil už proto, že TDA7293 má daleko vyšší rezervu v napájecím napětí a zřejmě jsou tam udělány i jiné úpravy /to by mohl zjistit Ondra/, protože tento obvod má daleko menší až téměř žádné sklony k destrukci, výkon 100W odevzdá s přehledem.Přímá záměna v desce je možná jen tehdy, pokud na TDA7293 odštípnete vývod 5 a 11. Pak se dá vsadit do plošáku, určeného pro 7294 a chodí jak má. Už to takh
    Tak to mi nějak Nepére není jasné-odštípl jsi mu ty haxny?Magnat i Heco používají krom nejdražších modelů v home subwooferech zcela zásadně TDA7294, výjimečně se objeví u ještě slabších modelů odpad z výroby s názvem TDA7296.Jako by to snad předpověděl Kozina, téměř do roka a do dne ty 7294 střelí, někdy to sebou sebere i usměrňovač, stalo se, že to odesral i reprák, to u těch laciných modelů, co nemají relé.Co jsem začal osazovat na místa 7294 značkové TDA7293V /ERA, skoro 200Kč-ks/, tak po odštípnutí zmíněných pinů se to chová vzorně, nechá se to budit sinusem i burstem a nestřílí to, jinak řečeno reklamace se mi nevrací ani náhodou. Dobrá rada ale je přišroubovat toho švába pořádným kusem trámečku 8x8mm a dvěma M4 šrouby přes slídu a bezbarvou silikonku, nikoliv nechat tam tu jejich mizernou teplovodivou fólii, jakýsi bílý sajrajt a plechovou sponu, která to má tlačit ke chladiči. Od té doby, co to takhle praktikuju, nebyla jediná destrukce 7293V.


Řazení 2 - dvoupólový vypínač - spínání 2 okruhů z 1 místa současně

    Toto zapojení schodišťového vypínače opět nejlépe vyjadřuje jeho původní název (schodišťový vypínač). Umí ovládat 1 nebo více světel na jednom kabelu ze 2 míst. Například začátek a konec schodiště.
    http://www.soselectronic.cz/?str=371&artnum=48823http://www.soselectronic.cz/?str=371&artnum=62261http://www.soselectronic.cz/?str=371&artnum=48824
    Tomáši, dovolil bych si mírně oponovat: 4780 napájím +/- 35 V a zatím pokud vím nikomu neodešla. Podle tvýho doporučení bych si měl dovolit maximálně+/- 30 V....
    O tomto zapojení vypínače pro laiky bychom mohli říci, že jeho starý název "lustrový" ho zcela vyjadřuje. Například, když potřebujeme jednou klapkou ovládat jedno rameno lustru a druhou klapkou druhé rameno.
    Č. 4 jsem stavěl na desce kreslený liháčem, ale na 90% shodný s originálem... Okamžitě se to rozkmitalo a na výstup hodilo ss... od tý doby to leží v šuplíku...
    Číslo 6: http://sob.xf.cz/zes100w.php, resp. http://aktobos.wz.cz/100w.htmlDůvody: Absence VŠECH ochran, dle Sinclaira kmitající a hořící bastl. Schematismus nicméně na první pohled nevypadá zle a s trochou péče by z toho bylo snad možno udělat slušný zesilovač. Najde se dobrovolník?


16 Odpověď zaslal DeadMAN 24. 3. 2010 21:39

    Nedělám to rád, ale varuju před právě uveřejněným (dubem 2010) seriálem coververzí zesilovačů DPA z devadesátých let, vzniklých bez vědomí a souhlasu pana Dudka a hustě jej vykrádajících.
    Leoši, trimrkonec pamatuješ ? Od nějakého pražáka, jeden trimr na zisk kladné větve, druhý na zisk záporné, další 2 na nadproudovku, jeden na kmit. kompenzaci, ofset, bias...
    Číslo 3: http://pandatron.cz/?824&70w_nf_zes … ory_mosfetDůvody: Absence VŠECH ochran, neřešení teplotní stabilizace (nikde ani zmínka o nutnosti tepelné vazby mezi T2, T3 a koncovými MOSFETy), tipuji problémy se stabilitou, zvláště pak v limitaci (jen domněnka). Na vstupu chybí integrační RC článek. Použití spínacích tranzistorů v lineárním režimu - hrozí průšvih - destrukce tranzistoru a následné spálení reproduktoru.
    Na doporučení bych dal zvláštní vlákno... s tím dépéáčkem to máš težký - pokud stavitel už trochu umí pájet ať si udělá DPA je to nejpropracovanější diy stavebka co znám. Níž bych postavil ty pavlovy PA03 nebo 223 a jednoduché aldaxí stavebky. Velký aldaxy jsou zase alternativou pro ty co nechtějí něco ala DPA a potřebují víc wattůch ...


11 Odpověď zaslal Nepér 17. 2. 2010 14:44 ...editoval Nepér (17. 2. 2010 14:46)

    Číslo 10: Koncový stupeň 200W z firmy HOBBY ELEKTRO Velké Meziříčí. Věcička osazená dvěma páry zcela natvrdo paralelně spojených IRF640/IRF9640.
    Tady bych rád začal shromažďovat internetová schémata zesilovačů, která navrhovali (případně nesprávně upravili a následně publikovali) kreténi či ignoranti, a jejichž stavba hrozí průšvihem.
    Číslo 2: http://www.elektronikacz.borec.cz/Data/ … istory.htmDůvody: Velmi vágní stabilita stejnosměrné nuly na výstupu, absence VŠECH ochran, neřešení teplotní stabilizace klidového proudu koncáků, nevhodná volba některých součástek. Toto zapojení je nevalným plagiátem známého Transiwattu 140. Považuji jej za velmi nebezpečné, až vražedné.Další variace na totéž vyčpělé téma jsou k nalezení v AR B5 / 1981, strana 210 (obr. 19). Dále ještě vyšel v AR B1 / 1991 na straně 21 (obr. 77) a na straně 22 (obr. 79) jako můstový (díky, jiku, za doplnění). Zde je další modifikace http://hlava.webpark.cz/Tranzistory/sch.2x120w_tr.gif - povšimněte si hlavně kýblu 8G2 na výstupu. Repráky i NPN koncák musí být při zapínání na vrcholu blaha...


Řazení 6 - Střídavý vypínač - spíná 1 okruh ze 2 míst

    tak jsem si přeci jen vzpomněl : jakejkoliv chipamp napájenej víc než 70% maximálního povolenýho napětí z datašitu (a to i včetně jinak skvělých LM4780/3886) zkrátka co je moc to je moc
    Schéma zapojení domovního zvonku (známé také jako zapojení domovního elektrického zvonku). Jde o zapojení klasického vypínače řazení 1 s pružinou, která jej vrátí do původní polohy. 
    Číslo 5: VŠECHNY variace na téma TDA7250Důvody tu již byly zmíněny mockrát. Zesilovače na bázi tohoto obvodu jsou vhodné maximálně na domácí poslech při pokojové hlasitosti, kdy snad vynikne relativně nízké zkreslení zesilovače.
    Opět schéma zapojení schodišťového vypínače. Ovšem tentokrát dvojitého (dvojklapka) Rozsvěcuje a zhasíná 2 okruhy ze 2 míst. Pro laiky kupříkladu lustr se dvěma rameny na chodbě.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00