Jak na věc


zahradni gril planek

Zahradní krby s udírnou svépomocí

    Celý tento betonový strop bude zastřešen stejně, jako je střecha pergoly. Tedy betonovou střešní taškou. Bude potřeba udělat tesařskou konstrukci, takový „mini“ krov a na něj tašky položit.  Zároveň tam bude i žlab, který se svede do sudu pro zachytávání dešťové vody. Stejně, jako to je u pergoly.
    Abyste se vyhnuli barvení spár, doporučujeme nákoupit dostatečnou zásobu malty už na začátku a domluvit si možnost vrácení nespotřebovaných pytlů. Budete mít tak jistotu, že spáry budou jednobarevné a na pohled líbivé.
    Na obrázku zahradního krbu jsou na stavbě vpravo vidět, ještě ne zcela zazděná, dvířka do udírny. Do prostoru udírny za nimi na dně ústí kouřovod od topeniště, které je v levé spodní části krbu (ještě bez dvířek).
    Stejným způsobem se poskládala čelní stěna krbu, abychom získali představu, jak bude udírna vypadat. Výhoda byla, že jsme si to postavili v měřítku 1:1 a mohli jsme posouvat a měnit tvar. Někdo si to nakreslí na karton v měřítku 1:1, aby si to rozvrhnul. My to položili nasucho na zem.
    Přes absenci plánku na stavbu udírny jsme nějaký hrubý náčrt potřebovali. Použil se nákres na papír, abychom spočítali, kolik vůbec bude potřeba cihel a materiálu a do jaké hruba výšky postavit udírnu s grilem.


Klenba při stavbě zahradní udírny s grilem

    Dobrý den, mám stejný problém s odtahem kouře a chtěl jsem se zeptat když jste udělal dvířka ke krbu jestli i tak pergolu vytopíte? Jak máte velkou pergolu? Děkuji Hašek.
    Kouřovod je dlouhý 120 cm. Vývod v udírně je na spodu uprostřed „podlahy“. Prostě ze dna „čumí“ trubka nahoru
    Samotné ohniště ze šamotových cihel pro gril v zahradním krbu se nedotýká cihel lícových. Stojí „samonosně“. Do prosotru mezi šamotové ohniště a lícové cihly ještě přijde minerální vata jako izolace. Chceme zabránit přenosu žáru z ohniště krbu na samotný plášť stavby, Nevím, jestli je to profi postup. Přišlo nám to rozumné, protože malta pro lícové zdění není extra žáruvzdorná.
    Deatil stropu odkládacího prostoru. Je z obyčejných pálených cihel, položených do obrácených železných profilů tvaru „T“. Použita obyčejná malta. Prostor nebude nijak zásadně zatěžován.


Klenba nad ohništěm zahradního krbu

    Protože základ byl nízko, bylo potřeba zvednout základovou desku do stejné výšky, jako má podlaha v pergole tak, aby mezi krbem s udírnou a podlahou pergoly nebyl schod. Na betonové základy se položila asfaltová lepenka a pálené obyčejné cihly zděné na maltu. Cihly tu výšku dorovnaly.
    Strop topeniště udírny je z šamotových cihel, které leží na obrácených kovových „T“ profilech. Ty bylo nutno trochu zapustit, aby doléhala cihla na cihlu. Rozbrušovačka pomohla.
    Pěkná práce!
    Oblouk klenby se musí zdít odspodu směrem nahoru zároveň, z obou stran současně proti sobě. Tím je šablona z polystyrenu zatěžovaná rovnoměrně a nekroutí se. Vsazením poslední vrcholové cihly se oblouk – klenba, stane samonosnou. Používali jsme opět maltu na lícové zdění.
    Nad dvířky do udírny je skrze zeď zabudován teploměř pro měření teploty v udírně. Snažili jsme se ho dát co nejvýš, abychom se při uzení a kontrolování teploty, nemuseli stále jen ohýbat. Při sezení v křesle je na něj krásně vidět a hned víme, jestli je potřeba vzduch přidat, nebo přiškrtit.
    Že bych si takový zahradní krb také postavil na jaře sám?? Původně jsem myslel, že kontaktuju nějakou firmu a ujistím zdali dělají i takovéto práce. Jenom že tady se dívám, že ej tu celý návod jak na to


Zahradní krby s grilem a udírnou

    Je jednoplášťový. Víc ani není potřeba. Stavil jsem se v prodejně, kde prodávají kamna a krby. Skladem nerezový neměli, ale nechali na zakázku vyrobit u nějakého dodavatele nerezových výrobků. Čtrvrtý den po objednávce bylo připraveno. Ta cena byla skutečně taková.
    Ahoj, přečetl jsem celé – na vlastní nebezpečí
    Komíny pro zahradní gril s udírnou jsou vytažené nad střechu. jejich výška je 150 cm a může se zvýšit, pokud bude malý tah. Materiál byl použit nerez. Komínové stříšky použity půlkulaté, rovněž z nerezového plechu.
    Máte zájem číst dál? Jakmile budou první praktické publikovatelné zkušenosti s uzením, grilováním, nebo se samotnou stavbou udírny a krbu s grilem, uvedeme to zde.
    Klenba ze šamotových cihel se stavěla stejně jako první klenba. Záměrně jsme zvolili stejný poloměr i tvar klenutí, aby byly oba oblouky zahradního krbu podobného vzhledu.
    Na stropě topeniště jsou už šamotové cihly přilepené na svém místě. Opět použito kamnářské lepidlo. Trubka kouřovodu z topeniště do udírny je usazená na místě s mírným sklonem vzhůru. Místo okolo trubky je vyplněno zbytky cihel a kamnářskou maltou, odolnou vysokým teplotám.


Základová deska pod zahradní udírnu s krbem

    Vzhledem k tomu, že jsme na začátku neodhadli množství materiálu, jezdili jsme do stavebnin průběžně podle potřeby. U cihel to nevadilo, brali jsme z jedné palety. U malty to bylo srandovní. Ve stavebninách měli zřejmě velmi veselého nákupčího. Během stavby jsme vystřídali maltu pro lícové zdění od třech výrobců.
    Dobrý den. Ne, plánek není, na začátku jsme měli jen nějakou představu, kterou jsme v průběhu prací měnili. Původně měla být udírna jiná, ale vzniklo toto
    Protože už jedna klenba na stavbě zahradní udírny je, chtěli jme ji zachovat i nad samotným ohništěm pro zahradní gril. Opět jako podpěra posloužil polystyren s předem připravenými nakreslenými značkami, kde mají být přesně cihly a kde spáry.
    Základy jsou hluboké 80 cm. Plocha základů je 220 x 70 cm. Složení základů je standardní – štěrk, armatura a beton. Základy jsou vytažené nad zem o zhruba 10 cm.
    Snad vás bude stavba inspirovat jak něco udělat, nebo naopak nedělat a udělat jinak. Podotýkám, že nejsme vyučení kamnáři ani stavitelé udíren, nebo krbů a toto je první akce tohoto typu.
    Začátek byl jednoduchý. Až do páté řady, kdy jsme se rozhodli, že uděláme klenbu. Klenbu, kterou nikdo z nás do té doby nedělal. Sláva panu internetu, který nám později poradil.


Topeniště pro zahradní udírnu z cihel

    Zvolili jsme tedy betonový strop. Na internetu psali, že by beton neměl přijít do přímého kontaktu s ohněm, ale protože jde o grill na dřevěné uhlí, tak jsme předpokládali, že žár při grilování nebude až tak velký. Pro jistotu byla použita i betonářská armovací ocel – roxor průměru 6mm, kladená do kříže, aby beton okolo prostupu komínu nepraskal.
    Původní nápad byl, použijeme pískovec. Nikdo v okolí ze známých ho neměl dostatek. Druhá varianta byla stavba krbu z použitých cihel. Vypadalo by to krásně, romanticky a efektně. Bohužel nikdo neměl. Rozhodli jsme se pro lícové cihly. Ve stavebninách měli několik druhů. Na zkoušku jsme vzali jeden druh a vyzkoušeli položením na základy, jak se vejdou. Vešly se.
    Protože pergola byla už postavená, bylo místo jasný a předem daný.  Podlaha pergoly je dřevěná. Nemohlo to proto být ani v pergole, ani daleko od ní. Muselo se postavit přímo na hraně podlahy pergoly. Výhodou je, že udírna s krbem a grilem nezabírá místo uvnitř pergoly. Na druhou stranu, nevýhodou je, že bude potřeba vyřešit zastřešení, protože stojí napůl mimo střechu pergoly.
    V této fázi bude krb ještě nutné nechat, před prvním zatopením v něm, pořádně vyschnout. Spotřebovalo se mnoho vody, tak aby nedošlo k popráskání od žáru. Zatím bude čas stavbu grilu a udírny očistit a upravit.


Plánky stavby zahradního krbu s udírnou

    Tak jsem to koukám nedočetl a už to vidím – 120cm. Já už bych příště uvažoval o delším kouřovodu i kvůli uzení studeným kouřem. Ale i tak je to pěkný!
    Mezi cihlami se nechaly několikamilimetrové spáry nevyplněné maltou. Podle informací na internetu jsme se dočetli, že to pevnost neovlivní, ale bude to lépe odvětrané.
    Uprostřed zahradního krbu je prostor pro grilování a pečení na přímém ohni. Plánováno je grilování na dřevěném uhlí. Na dně ohniště je položen litinový rošt, na kterém hoří uhlíky. Nad ním je rošt grilovací. Ten má možnost nastavení různých výšek nad ohněm, případně lze odebrat zcela. Uprostřed nad ohništěm je grilovací jehla. Ač vypadá krátká, zvládli jsme na ní při premiéře ugrilovat najednou 3 kusy kuřat (pozn. – s estragonem – luxusní výsledek!).
    Stavělo se 1 měsíc = 5 květnových víkendů (So+Ne). K tomu zhruba 2 – 3 hodiny každý všední den večer, když se přišlo domů, dokud na to bylo vidět. Do uvedené doby stavby není zahrnuta stavba základů pod udírnou. Základy se zvládly postavit během jedné soboty o měsíc dříve.


Stavba zahradního krbu s udírnou svépomocí.

    Pohled zhora na vnitřek zradního krbu. Vlevo vzadu je čtvercový otvor samotné údírny. Uprostřed je zabetonovaný kouřovod z ohniště grilu a vpravo jsou narovnány obyčejné cihly nad stropem odkládacího prostoru. Tvoří pouhou výplň, nebudou vidět a ani nic neponesou.
    Dobrý den, chci se zeptat v jakých rozmezích můžete teplotu v udírně regulovat?? Chci stavět udírnu s tím že chci aby po 120 cm kouřovodu následovala klapka pomalé/rychlé uzení…. Kouř by šel buď přímo do udírny a nebo dalšího kolena pár desítek cm trubky a do udírny…. Je to reálné nebo zbytečně složité? Děkuji
    Jedinou možností bylo spáry sjednotit barvou. Použila se tmavě šedá venkovní barva na zdivo a pomocí malého plochého štětečku a velké dávky trpělivosti se podařilo všechny spáry přetřít a tím sjednotit. Barva má navíc schopnost odpuzovat vodu, takže je to zároveň ochrana spár.
    V pravém horním rohu jsou černá dvířka s dřevěnou výplní. Udírnová dvířka. Jsou uzavíratelná na závoru a díky těsnící šňůře z udírny neuniká žádný kouř.


Stavba zahradního krbu s grilem

    Vlevo dole je topeniště pro udírnu. Jedná se o jeden kamnářský štít a má dvoje dvířka. Horní dvířka na topení a přikládání a spodní dvířka na popelník a čištění. Oboje dvířka jsou opatřené těsnící šňůrou. Uzavírání je klasicky na zaklapnutí + navíc s možností utažení šroubovým uzávěrem. Skvěle se tak dá regulovat přívod vzduchu a kontrolovat hoření dřeva a tím teplotu v udírně. Štít je natřen černou kamnářskou vypalovací barvou.
    Z estetických důvodů jsme šamotové cihly předsadili ven, před lícové cihly. Budou tedy ze zahradního krbu jakoby vyčnívat. Ale jen o trochu, o 1,5 cm. Mají jinou barvu, tak to snad bude i na pohled pěkný.
    Pokud se ke grilování používá dřevěné uhlí, nebo grilovací brikety, je to OK, průměr komínu dostačuje a žádný kouř dovnitř pergoly nejde. Pokud se ale přiloží dřevo, hodně dřeva (třeba kvůli vytopení pergoly, což funguje), tak už pálí oči
    Stavba venkovního krbu s grilem a udírnou už začíní mít tvar a získává přesnější obrysy. Co bylo původně jen v hlavě bez plánku a bez nějaké předlohy, dostává svoji podobu. Konečně.
    Dobrý den. Kupoval jsem to přes internet, bylo to nějaké kamnářství. Na google jsem hledal obrázky dvířek k topeništi a dostal jsem se k nim. Myslím, že to byl web kamna Konig, nebo tak nějak.


Materiál na stavbu zahradního krbu s udírnou

    Při každoročním zimním „Vánočním“ grilování jsme zjistili menší nedokonalost. Při grilování a pečení v otevřeném ohništi, se část kouře vracela a vykuřovala vnitřek pergoly. Argument kamaráda, že to je skvělej repelent proti komárům neobstál, vzhledem k půlmetrovým závějím sněhu. Tedy jsme přišli na to, že to chtělo udělat komín s větším průměrem. Použití kouřovodu o průměru 150 mm se nejeví jako ideální. Tedy bourat? Ne!
    Nad topeništěm je odkládací prostor, uzavřený plechovými dvířky. Uzavírání je pouze na závoru. Do odkládacího prostoru je také přiveden elektrický kabel se zásuvkou. Slouží pro napojení grilovacího motorku, pohánějící grilovací jehlu nad grilem v ohništi zahradního krbu.
    Vedle otevřeného ohniště zahradního krbu, v místě nad topeništěm udírny, jsme ještě vytvořili původně neplánový výklenek. Dodatečně jej osadíme dvířky a bude fungovat jako odkládací prostor venkovního krbu,
    Dobrý den. Pergola je velká 6 x 6 metrů. Po zavření dvířek ke krbu je „vytápění“ pergoly o dost horší. Pokud nefouká vítr, tak je teplo cítit, a jde to. Ale jakmile pofukuje, tak vytopení u stolu uprostřed pergoly není znát. To by boky pergoly musely být zavřené.
    Na polystyrenu jsou udělané značky, kde přesně mají mít cihly hranu, aby byly spáry rovnoměrné. Až se bude zdít, budeme přesně vědět, kam umístit cihlu.


Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

    Jako bednění a „šaluňk“ stropu udírny byl použit osvědčený polystyren. Usadil se do otvoru a zevnitř udírny jsme ho dřevěnými latěmi podepřeli. Přímo na polystyren zvrchu se před betonováním položil první díl kouřovodu. Po vybetonování a odstranění polystyrenu tak bude díra do komína přímo uprostřed udírny.
    Stejně impulzivně, jako nápad postavit zahradní udírnu s krbem, vznikaly další nápady během stavby krbu. Stavělo se intuitivně. Neměli jsme plánek na stavbu udírny. Jen jsme věděli, že do udírny musí jít kouř. Měli jsme pouze nejasnou představu v hlavách. Chtěli jsme něco jednoduchého a elegantního. Žádnou zámeckou barokní stavbu. Zároveň nám ale nevyhovovala ani udírna lokomotiva.
    Klenba nad ohništěm se udělala jen v jedné řadě, viditelné z pergoly. Protože odvod kouře je skrze strop krbového ohniště, špatně by se druhá klenba z cihel stavěla.


Cena materiálu stavby zahradního krbu byla cca 29.000 Kč.

    Dobrý den. Minimum kterýho dosáhneme, je cca 50-55 °C. Upřímně, dnes bych udělal kouřovod trochu delší než 120 cm. Pro normální uzení okolo 65 – 70 °C tato délka stačí, ale na uzení studeným kouřem to úplně není. Osobně bych další koleno nedělal, ale řešil bych to spíš komínovou klapkou, kterou bych reguloval rychlost odtahu kouře. Ale jak jsem psal, nejsem vyučený kamnář, na Váš dotaz s „odbočkou“ bych spíš doporučoval radu od profíka. Já jsem takové řešení ještě neviděl.
    Chtěl bych se zeptat na nerezový komín, je dvouplášťový nebo jednoduchý a kde jste zakoupil, cena je poměrně nízká, aktuálně dokončuji svoji stavbu a sháním ho.
    Betonování stropu již bylo jednoduché. Po obvodu celé stavby je položena po délce rozpůlená lícová cihla, ktará slouží jako „bednění“ pro betonový strop. Na obrázku výše je to při bližším pohledu patrné. Do vrstvy betonu jsme pokládali armovací „kari síť“ o průměru drátu 6 mm s oky 10 x 10 cm. Tím by měla být celá stavba udírny a krbu s grilem dostatečně pevně spojená.
    Dále v textu popisuju, co vše jsme potřebovali, kolik nás to celkem stálo, na co si dát pozor a jak dlouho trvala stavba. Snad vám to pomůže v rozhodování.
    Má to ještě jedno pozitivum. Díky uzavření prostoru dvířkama při grilování kuřat na jehle jsou kuřátka jako v troubě. Je tam vyšší, rovnoměrnější a stálejší teplota, takže není nutný tolik přikládat a na maso se nečeká tak dlouho.


Problémy při stavbě – doporučení.

    Vzniknul tak jakýsi pult, na kterém se začne stavět samotný krb s ohništěm pro grilování a pečení. Výška byla zvolena tak, aby se tam dospělý člověk nemusel ohýbat a zbytečně se sklánět, až bude grilovat, přikládat dřevěné uhlí, nebo gril čistit. Aby obsluha byla příjemná.
    Maso se nespaluje, záleží, jak moc se topí. Kolik se vejde masa maximálně jsem nezkoušel. Udili jsme jen několik půlkilových kousků. Klobásama byla ale udírna našlápnutá. Dělali jsme z 12 kilo masa a vešly se všechny najednou. Akorát jsme je v půlce uzení proházeli – ty zezadu jsme dali dopředu a přední dozadu. Ale to spíš pro jistotu a dobrej pocit, aby měly všechny stejný podmínky
    Chcete sami stavět venkovní udírnu, gril, nebo zahradní krb svépomocí? Klidně do toho běžte a směle se do toho pusťte. Je to pak relaxace, koukat na hotový dílo, cejtit pečínku, držet sklenku vína (orosenýho pivka, vody). Tohle nevzdávejte, ta pohoda za to stojí!
    Strop samotného prostoru udírny jsme zvolili pro jednoduchost opět betonový, protože skrze něj musí být kouřovod pro odvod kouře z uzení a také odvod kouře z ohniště krbového grilu.


Stavba zahradní udírny z cihel – závěrečná fáze stavby

    Jak jsem ne/vzdal stavbu – krb s udírnou. S kolegou jsme se rozhodli postavit něco, v čem by šlo upravit maso tak nějak stylově. Grill? Bezva nápad. Udírna? Bezva nápad. Nejsme troškaři a tak nás napadlo – co tak oboje najednou? Rozhodnuto!
    Nejprve nanečisto na sucho postavit klenbu a rozměřit, jak daleko od sebe vyjdou cihly na klenbě. K podepření klenby jsme zvolili polystyren tloušťky 10 cm. Když byl podložen, tak cihly unesl a neprohýbal se. a polystyren jsme lihovým slabým fixem nakresili značky, kde budou mít cihly hranu tak, aby byly spáry rovnoměrné.
    Jenže po zaschnutí a vyschnutí má malta od každého výrobce jinou barvu. Od světle šedé, přes hnědou, až po velmi tmavou šedivou. Ještě k tomu přidáme maltu šamotovou, která je do zelena s bílými tečkami a malta kamnářská, která je zcela bílá. Plus kamnářské lepidlo, které je šedivo-modré. Celé dílo působí dojmem bláznivého kubistického malíře. Po dokončení byla stavba flekatá jako kocour, spáry se barevně slévaly a překrývaly.
    já se rozhodoval mezi koupí krbu z internetu nebo z velkoobchodu, ale nakonec jsem dal na kamaráda, který z internetu pořizoval kdysi a cenově mě to vyšlo do 10 000


Stavba zahradního grilu s udírnou – DOBA STAVBY

    Po vybetonování stropu se na zabetonované kouřovody nasadili nerezové, které již budou vidět a jsou přiznané. Nepotřebují údržbu a zachovají si svůj vzhled. Celé komíny ze zahradního krbu pak budou vytažené až nad střechu pergoly. Pokud bude potřeba, bude tato spodní část komínu nad udírnou vyměněná za část s komínovou klapkou z důvodu regulace kouře v udírně. To ale necháme až po vyzkoušení uzení.
    Stavba grilu krbu s udírnou by šla jistě realizovat levněji. Daly se použít levnější lícové cihly, nebo cihly použité, jak jsme na začátku plánovali. Také jsme neměli k dispozici žádné zbytky ze stavby, kovové profily a další drobnosti. Upřednostnili jsme dobu výstavby a tak, místo shánění po známých, jsme vše kupovali, aby zahradní krb a udírna stáli co nejdříve.
    Na internetu jsme zjistili, že klenba má mít vždy lichý počet cihel, aby na vrcholu nevyšla spára. Musí tam být cihla. Té se říká vrcholový klenák. Když by ve vrcholu byla spára, mohla by klenba praskat. Tady to je sice malý zahradní krb, možná by se to neprojevilo. Ale nechtěli jsme to podcenit. Krb s udírnou praskat nesmí.


Zahradní krb s udírnou a grilem – CENA

    Až nás překvapilo, jak jsou dvířka funkční. Nemají žádné těsnění. Nebylo žádné ucpávání spár mezi rámem a cihlami. Jen díky tomu, že se před ohniště dala dvířka a díky průduchům v jejich spodní části, se tak geniálně a fakt razantně zvětšil tah komínu. Dovnitř pergoly teď nepronikne ani závan kouře a oheň v pergole hoří žárem jak v malešický spalovně. Až se zdá, že i ty průduchy jsou velký, stačily by poloviční, nebo i třetinový. No nic, náš zámeční zřejmě dostane další zakázku…
    Na lepení samotného topeniště pro udírnu jsme použili kamnářské lepidlo. Je jemnější než malta a rychleji tuhne. Prodává se ve dvoukilovém balení, takže ani nebyly zbytky. Spáry v topeništi udírny jsme dělali minimální. Jen jsme se snažili cihly z pohledové strany nezašpinit. Marně.
    Jako profesional bych mel pro pripadne nasledovniky dve zasadni pripominky. Prvni je ciste esteticka a tyka se sablony pro klenbu. Rozhodne doporucuji udelat sablonu drevenou (ze dvou vrstev nejlevnejsich prken) protoze se nejen nepohne, ale pomoci malych hrebicku se udelaji dorazy pro opreni cihel presne na misto. Vysledny efekt vypada jeste o dost lepe. Osobne bych strop topeniste krbu i udirny udelal cely klenuty, ale budiz. Jako jediny problem cele stavby vidim v zabetonovanych kourovodech. To by se bez okolni izolace a prostoru pro pripadnou opravu fakt delat nemelo. Jinak ale parada, klobouk dolu…


Venkovní udírna s krbem a grilem – popis stavby.

    Než jsme nastudovali, jak se staví klenba, která nespadne, postavili jsme základ topeniště pro udírnu. Ohniště pro krb bude jinde. Na topeniště jsme použili šamotové cihly. Bohužel mají jiný rozměr, než cihly lícové, takže se bude muset improvizovat. Nic nového pro nás.
    Na zdění zahradního krbu s udírnou jsme používali lícovou maltu v pytlích. Spáry jsme zvolili 10 mm. Nejprve jsme používali obkladačské plastové klínky, aby byly spáry všude na krbu stejné. Později jsme to už zvládli bez nich. Pouze od oka a jen s pomocí vodováhy. Pokud se zvolila správná konzistence malty, tak v ní cihla krásně držela a neměla tendenci sedat.
    Zjednodušeně se dá říct, že lícovek je použito 20 ks na jednu řadu a řad je 24. Včetně cihel, které byly použitý na prořez apod. to vychází na cca 500 cihel. Plus tam byly další obyčejný pálený, těch bylo asi 50 ks. Šamotových bylo okolo 90 ks.
    Nad ohništěm krbu a odkládacím prostorem jsme naskládali odřezky a zbytky cihel. Přímo nad ohniště jme položili ještě šamotové cihly naplocho, aby případné teplo ze stropu ohniště nešlo do betonového stropu.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00