Jak na věc


zařazení pracovníků do platových tříd

Jiné dotazy z oblasti pracovně-právní legislativy

    Pokud je práce složená z více činností (správa budovy, správa vozového parku), je potřeba projít všechny části popisu a zařadit je dle katalogu prací. Např. správa malého vozového parku je zařazena do tarifního stupně č. 5, správa budov má ale podle odpovědnosti rozpětí tarifních stupňů 3 až 9. Doporučuji Vám zakoupit nebo např. v knihovně nahlédnout do publikace od nakladatelství REVA vydané r. 1996 „Katalog prací podle povolání a stupňů“.To, že zaměstnanec upozorňuje, že práci nelze ve stanoveném úvazku zvládnout může být pro zaměstnavatele závažný argument, doporučila bych provést časový snímek pracovního dne/dnů, aby se zjistila oprávněnost (např. zda zaměstnanec využívá efektivně pracovní dobu, zda není možno některé činnosti racionalizovat či zcela odbourat apod.).
    Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
    Nutnost vyhotovení protokolu o zařazení dlouhodobého hmotného majetku do užívání (dále jen „protokol“) nenařizuje přímo žádný právní předpis a neexistuje ani obecně platný vzor tohoto dokumentu. Potřeba vyhotovit protokol vyplývá nepřímo z § 7 odst. 11 vyhlášky č.500/2002 Sb. pro podnikatele v platném znění, který říká:
    Mnoho účetních neví, že při uvádění dlouhodobého hmotného majetku do užívání, je třeba kromě patřičného účetního dokladu vyhotovit také protokol o zařazení dlouhodobého hmotného majetku do užívání. Tento článek si klade za cíl o této často opomíjené skutečnosti informovat.
    Výstražná signalizace pro informaci o couvání nákladních nebo dodávkových automobilů, pohybu stavebních strojů, vysokozdvižných plošin, skladových zakladačů a podobně.


Protokol o zařazení dlouhodobého hmotného majetku do užívání

    Z citovaného paragrafu lze vyčíst, že k oprávněnému zařazení dlouhodobého hmotného majetku do užívání je třeba doložit značný objem informací. Tyto informace nelze vměstnat do standardního účetního dokladu, a proto je vedle něj nutné vyhotovit také protokol. Důležitým rozdílem mezi účetním dokladem a protokolem je také skutečnost, že o splnění technických funkcí a ostatních podmínek rozhoduje odpovědný vedoucí technický pracovník, který ví, kdy je majetek způsobilý k provozu. Není v kompetenci účetní rozhodnout o způsobilosti majetku k provozu a o jeho zařazení do užívání pouze na základě účetního dokladu.
    Jsem pověřena zpracováním pracovní náplně odpovídající funkci správci budov (školské zařízení). Ráda bych ji zpracovala tak, aby odpovídala správnému zařazení dle katalogu prací a následné odměně. Pracovníkovi je svěřena péče o stav 3 objektů (2 x škola - den. studium, 1 x centrum vzdělávání - kurzy, výuka dálkového studia), jejich údržbu, vč. topení plynem, přístup do objektů, spolupráce s vnějšími firmami a zároveň péče o vozový park společnosti (pravidelné kontroly, drobná údržba). Zaměstnanec navíc upozorňuje na skutečnost, že objem činnosti nelze vtěsnat do běžné délky pracovní doby.


V případě dotazů nás kontaktujte

    Protokol by měl být vyhotoven bez ohledu na to, zda je dlouhodobý hmotný majetek pořizován dodavatelsky nebo vlastní výrobní činností. V různých případech se bude protokol lišit v uvedených informacích (např. kolaudační rozhodnutí, předávací protokoly atd.). Vzhledem k tomu, že neexistuje jednotná úprava jak má protokol vypadat a co má obsahovat, je vhodné toto upravit vnitřním předpisem účetní jednotky. Protokol by měl ve všech případech obsahovat identifikační údaje o dlouhodobém hmotném majetku a dále informace, umožňující účetním založit řádnou analytickou evidenci tohoto majetku, zpravidla ve formě inventární karty.
    Brigáda dohoda o provedení práce nebo pracovní činnosti ?Docházková kniha falšování, práce přesčas, v sobotu a neděliDoprava na nařízenou práci přesčasPříplatek za práci v nebezpečném prostředíDovolená navíc pro studenta kombinovaného studia při HPPHlavní pracovní poměr a zároveň práce na živnosteský listHlavní pracovní poměr na dohodu o pracovní činnosti?Informování o obsahu pracovního poměru podle §37Krácení dovolené na zotavenou za nemocTěžká nemoc a chuť dále pracovat


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
11716
cache: 0024:00:00