Jak na věc


záhada jezera lochness wikipedie

Zmizení letu 370 – konspirační teorie

    Jedno z nejluxusnějších zlatnictví v Norsku bylo vykradeno. Kromě zlata a drahocenných šperků zmizely i vzácné maltézské hodiny. Zloději byli dopadeni, ale cenné hodiny se nenašly. Pak jeden z lupičů uprchne z vězení a jeho stopy vedou až do Škunerové zátoky. Cecílie, Leo, Une a Egon musejí společně rozmotat případ plný otazníků. Nechybí ukrytý deník, tajemný klíč, záhadná mapa, podivná noční návštěva a podzemní labyrint chodeb. Celým příběhem se, jako ostatně v celé sérii, proplétá filozofické téma podané zajímavým a lehce přístupným stylem. V tomto díle si autor jako leitmotiv zvolil téma času. Hlavní hrdinové budou během svého pátrání po vzácných hodinách přemýšlet a debatovat o tom, co to čas vlastně je, proč je tak neuchopitelný a jak ho lze promarnit či naopak využít co nejsmysluplněji.
    Těmi jsou tři děti a jeden pes. Cecilie je dcerou majitele penzionu Perla a dosud se nevyrovnala se záhadnou smrtí své maminky. K té došlo před rokem ve Škunerové zátoce, a protože tělo bylo objeveno až po týdnu, dospělí čtenáři pravděpodobně zbystří a napadne je, že tu pár věcí nesedí. Leo se do Škunerové zátoky přistěhoval nedávno, když jeho maminka získala v Perle místo hotelové provozní. Une je jejich společná kamarádka žijící s rodiči a dvěma bratry ve staré kapitánské vile. Do týmu patří ještě Egon, což je Unin voříšek.
    Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.
    Nová detektivka od autora, který má na kontě více než milion a půl prodaných knih. Jeho detektivky čte norský ministr spravedlnosti a doporučuje i Jo Nesbø.


Recenze: Jørn Lier Horst - Záhada maltézských hodin

    „Právem zasloužených 5 hvězdiček pro Jørna Liera Horsta. (…) Za prvé a především vzrušující a půvabná próza, a navíc se jako bonus přečtením Záhady maltézských hodin něco nového naučíte.“— Art Desk
    Co se týče stylu a slovní zásoby, je „Záhada maltézských hodin“ typická dětská kniha. Autor si dal záležet na rozmanitosti výrazů, neobvyklých slovech, originálních slovesech i množství citoslovcí. V příběhu převažují přímé řeči, díky čemuž je text živý a čtivý. Nemusíte se bát žádných dlouhých souvětí ani nezapamatovatelných severských jmen. Děj je natřískaný akcí a klidně se s vámi vsadím, že vám bude běhat mráz po zádech i v případě, že už nějakou dobu nejste cílovou skupinou. Pokud máte doma malého detektiva nebo vás baví netuctové chytré příběhy založené na pátrání a vyšetřování, pak si tuto knihu rozhodně pořiďte. Věřte mi, že nadchne vaše ratolesti i vás.


Bojovníci ISS našli pod Mosulem ztracený palác

    Egon je naštěstí opravdovým psem, a i když má určitý podíl na vyřešení případů, nemusíte se obávat, že by disponoval nadpřirozenými schopnostmi. Autor zná své publikum, a tak má skvělý odhad pro to, co jeho čtenáři vyžadují a co zvládnou. V knize nechybí ilustrace, plánky i různé vysvětlivky přizpůsobené nejmenším čtenářům. Kapitoly jsou krátké a po vzoru thrillerů končí vždy v tom nejnapínavějším místě, takže i jako dospělák máte problém knihu odložit s tím, že budete pokračovat až zítra.
    V luxusním norském zlatnictví došlo ke krádeži. Kromě zlata a šperků zmizely i vzácné maltézské hodiny. Jeden ze zlodějů je dopaden, ale hodiny se nikde nenajdou. Potom lupič uprchne a jeho stopy vedou do Škunerové zátoky. Tedy do míst, kde žije partička kamarádů a zároveň amatérských detektivů.


Záhada maltézských hodin | Kniha Zlín

    Ostatně, „Záhada maltézských hodin“ má tolik komplikovaných zápletek a falešných stop, že trumfne i řadu detektivek určených dospělým. Dějištěm příběhu je hotel Perla, ve kterém se náhle sejde několik podezřelých týpků. Jeden je divnější než druhý a vy můžete tipovat, co je kdo zač a co má za lubem. Ačkoliv se detektivní zápletka točí kolem loupeže ve zlatnictví, díky různým náznakům pochopíte, že v dalších dílech by se mohla řešit smrt maminky Cecilie. Padouchové a záporáci jsou tady dospělí a naše partička pouze fušuje do řemesla policistům. Zločiny mají na svých bedrech dospělí, a protože nechybí ani vraždy, připravte se na to, že půjde o poměrně drsné čtení. Ačkoliv tu je několik vodítek k vyřešení, pravděpodobnější je, že na konci vás bude pár věcí pěkně šokovat.
    Na jedné straně je geniálně mechanicky zkonstruovaný lidský mozek, na druhé straně dotek božské ruky. A někde mezi tím je osobnost. Těžko pojmenovatelnou záhadu utváření struktury lidské osobnosti se v tomto díle cyklu snaží vystihnout odborníci jako PhDr. Michal Čakrt, doc. MUDr. Ján Praško a také průvodce celým pořadem, prof. MUDr. Cyril Höschl. S jakým výsledkem byste asi prošli Rorschachovým testem osobnosti a co to vůbec je? Originální a zajímavě pojatý díl vzdělávacího cyklu, jehož autorkou a režisérkou je Monika Rychlíková, se také dotýká dnes tolik aktuálního tématu poruch osobnosti. Jak vlastně vůbec porucha osobnosti vzniká? Je ovlivnitelná či léčitelná? A jaké specifické obtíže mohou mít lidé s poruchou osobnosti při navazování partnerských vztahů? Téma celého dílu má tedy zajímavý přesah a vzdělávací cyklus, věnovaný nejrůznějším tajemným zákoutím lidské duše, se jím uzavírá.


Záhada: Co přitahuje blesky na jezero Maracaibo?

    CLUE znamená v angličtině stopu v policejním vyšetřování. Je to také název detektivní série pro mladé čtenáře ve věku 9–14 let. A konečně je to i složenina z počátečních písmen jmen hlavních hrdinů série: Cecílie, Lea, Une a psa Egona.
    Autorem této detektivky pro děti je norský spisovatel Jørn Lier Horst (1970). Předpokládám, že jeho jméno vám není neznámé, protože mu i u nás vyšlo už několik detektivních románů. Horst vystudoval kriminalistiku a psychologii a dlouhá léta pracoval jako policista. Díky tomu působí jeho knihy velmi reálně a rozhodně o nich nelze říci, že by byly odtržené od skutečného života a vyšetřování. „Záhada maltézských hodin“, kterou právě vydalo nakladatelství Kniha Zlín, je druhým dílem série „CLUE“. CLUE znamená v angličtině stopu v policejním pátrání a zároveň je to zkratka prvních písmen hlavních hrdinů.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00