Jak na věc


vyroba domaci konzervy

Konzerva pro starší kočky žijící doma i venku

    Proces tyndalizace není nic jiného než dvakrát nebo třikrát opakovaná sterilizace v časovém rozestupu 24 až 48 hodin. Konzervy jsou ponechány mezi sterilizacemi při pokojové teplotě (20 až 24 °C). Sterilizace se provádějí při teplotách do 100 °C, tak aby i ve středu výrobku (plechové konzervy, sklenice) působila teplota minimálně 70 °C alespoň 10 minut.  Při první sterilizaci dojde ke zničení mikroflóry, kterou jsme při zpracovávání kontaminovali konzervovanou potravinu. Druhá zahubí první vyklíčivší spory. Třetí poskytuje jistotu nezávadnosti při konzervaci syrového masa po dlouhou dobu a zničí i poslední živé spory.


Epidiolex k prodeji za přijatelnou

    Novějším způsobem konzervace je sterilizace, metoda zničení mikrobiální infekce potravin v neprodyšném obalu varem. Sterilizace byla již použita za Napoleona, jak jinak než pro potřeby armády. Tehdy se ale stávalo, že se malá část konzerv zkazila a stala se i příčinou úmrtí. Pozorováním se zjistilo, že nafouklé víčko konzervy značí nebezpečí otravy, a že se toto neděje u konzerv, které obsahovaly kyselý obsah: zeleninu ve sladkokyselém nálevu, ocet, kyselé ovocné šťávy nebo zavařené ovoce. Teprve mnohem později v laboratořích vyzkoumali, že původcem kontaminací konzerv je vyklíčení přeživších spor bakterií po sterilizaci varem (spory odolávají teplotám do 121,5 °C). Další výzkum zjistil, že pokud je obsah kyselejší než pH 4 (spolehlivě již při pH 3,5), tak k otravám nedojde, protože bakterie zahynou již při teplotách do 100 °C a kyselost potraviny znemožní vyklíčení přeživších spor v konzervě. To ale neřešilo konzervaci masa, masných výrobků apod. Tam by ta kyselost chuťově vadila.  Ře
    Nasolováním konzervujeme za pomoci velkého množství soli. Koncentrace soli se musí pohybovat nad 20%. Tento způsob konzervace je nejméně vhodný, protože se již v procesu nasolování ztrácí (tzv. vypocením vody) mnoho nutričních látek, rozpustných vitamínů a minerálů. K dalšímu ochuzení potraviny dochází (při odsolování) před přípravou jídla.
    Předpokládám, že jsme při předchozím otevírání byli opatrní a okraj není zmáčknutý nebo jinak deformovaný. Víčka Omnia mají po předchozím zavařování promáčklý plech směrem do konzervy (sklenice). Toto prohnutí je nutno opatrným tlakem vrátit do původního stavu, prohnout je na opačnou stranu. Dělám to pomocí zavařovací hlavy nebo sklenice průměru, který se vejde do víčka. Víčko musí být po celém obvodu rovné a nezvlněné. Víčka Twist-Off  neupravujeme, pouze zkontrolujeme, zda nejsou rezavá.


Konzervy BritCare pro kočky a koťata

    plníme vždy max. 3 cm pod víčko, lépe 3,5 cm. Pokud naplníme sklenici více, hrozí akutní nebezpečí, že se zavařovaná potravina zvedne a dostane mezi víčko a sklenici, a že se konzerva tzv. nechytne.
    Tip: Ke konzervaci doporučuji sklenice Twist-Off, nového provedení, zvláště pro maso a hotová jídla, protože mají nezúžené hrdlo stejného průměru jako je tělo sklenice, a víčka z aluminiového plechu (hliníku), protože nezreznou jako staré provedení ze železa.


Konzerva pro domácí starší kočky

    Papriky nakrájíme na nudličky. Rajčata spaříme, oloupeme a nakrájíme. Oloupané brambory nakrájíme na kostičky 1×1 cm. Na rozehřátém sádle orestujeme jemně nakrájenou cibuli dozlatova, přidáme mletou papriku, kmín a krátce osmažíme. Zalijeme vývarem nebo ve vodě rozpuštěnou kostkou bujónu, přisypeme brambory, a rajčata. Solíme trošku více, aby byla slaná chuť výraznější, nesolené syrové maso si ji vtáhne. Přivedeme k varu, přiklopíme a dusíme do poloměkka asi 20 minut. Brambory se tím ovaří a zahustí omáčku. Poté dochutíme trochou chilli, majoránkou a utřeným česnekem. Na větší kousky nakrájené syrové maso smícháme s nakrájenou paprikou a vložíme do omáčky. Rovnoměrně naplníme sklenice (6 – 10  skleniček objemu 720ml), zavíčkujeme a sterilizujeme třikrát podle výše uvedeného postupu.
    Maso nakrájíme na kostky 5×5 cm. Nevykrajujeme šlachy ani vazivovou tkáň, je to vhodný zásobník kolagenu, který vytváří v konzervě rosol. Kostky nasolíme, okořeníme pepřem, v míse promneme až se lepí a přidáme pár lžic vývaru. Do sklenice nalijeme předem změřenou dávku vývaru a postupně tam vkládáme kostky masa. Před uzavřením sklenice maso natlačíme ke dnu, aby nad ním zůstal tak 1 cm vývaru. Zavíčkujeme a sterilizujeme třikrát podle výše uvedeného. Z této dávky vyrobíme 8 – 9 sklenic 720 ml.
    děláme 24 hodin po první při 100 °C po dobu 45minut u sklenic s objemem 720 ml a 30minut u sklenic objemu 330 ml. Opět následuje zchlazení (popř. dotažení víček viz níže), které provádíme obzvláště pozorně, rozdíl teplot je velmi vysoký.


Babiččino vepřové ve vlastní šťávě

    Pokud zvolíme víčka Omnia, doporučuji si pořídit minimálně takové množství krytek a sponek, který odpovídá počtu sklenic na jednu dávku do zavařovacího hrnce. Lepší jsou však sady dvě. Výhodou uzavírání sklenic tímto způsobem, je možnost opakovaného použití víčka, protože nedochází k jeho poškození jako při použití hlavy. Víčka musíme před použitím napařit ve vařící vodě, stačí 5 minut. U nových dojde ke sterilizaci a stará (již použitá) si napařením vyrovnají a zkypří těsnění na obvodu víčka.
    Nejprve si Vás dovolím zahrnout obecnými informacemi a v závěru uvedu několik konkrétních receptů: Babiččino vepřové ve vlastní šťávě, Vepřová (hovězí) pečeně, Pikantní bůček, Hovězí ve vlastní šťávě a Klasický maďarský guláš. Potraviny můžeme  konzervovat čtyřmi základními postupy: sušením, uzením, nasolováním a sterilizací.
    Maso nakrájíme na větší kusy (průměr jako hrdlo), tak aby se dalo volně vložit do sklenice. V tomto případě dáváme do sklenice 2-3 kousky. Použijeme-li krk nebo kližku lépe se uvolní rosol.  Oloupané cibule nakrájíme na kostičky. V míse smícháme 0,5 l vývaru, cibuli a koření. Kusy masa v této směsi obalíme a dáme na noc do ledničky. Druhý den nalijeme přiměřené množství vývaru do sklenic, následně vložíme maso i s cibulí a zbylou tekutinu z mísy. Zavíčkujeme a sterilizujeme třikrát podle výše uvedeného postupu.  Z uvedeného množství vyrobíme 9 – 10 sklenic objemu 720 ml.


Možnost půjčky. Wp: +420704546731

    Mezi lidmi je velmi oblíbené uzení, především masa a masných výrobků. Jistě i vy máte ve svém okolí někoho, kdo rád udí. Takové domácí uzené,  mňam. Při uzení spolupůsobí na konečnou konzervaci mnoho činitelů. Maso je nasoleno, částečně vysušeno, povrchové vrstvy jsou uzavřeny slupkou denaturovaných bílkovin a navíc konzervováno komplexem látek obsažených v udícím kouři (fenoly, dehty, a pyro sloučeniny).
    Maso nakrájíme na kusy (průměr jako hrdlo sklenice a délka jako výška sklenice bez 3,5 cm), tak aby se dalo volně vložit do sklenice. Snažíme se, aby bylo v jednom kuse. Oloupané cibule nakrájíme na kostičky a zesklovatíme na sádle. V míse rozmícháme v 0,5 l vývaru koření na vepřovou (hovězí) pečeni, pálivou papriku, špetku pepře a osmahnutou cibuli i se sádlem. Kusy masa touto směsí obalíme a dáme přes noc marinovat do ledničky. Druhý den nalijeme přiměřené množství vývaru do sklenic, následně vložíme maso i s cibulí a zbylou tekutinu z mísy. Zavíčkujeme a sterilizujeme třikrát podle výše uvedeného postupu. Vyrobíme 16 – 18 sklenic objemu 720 ml.
    TIP: Pro zchlazení konzerv dejte do dřezu vhodný rošt a na něm naskládané sklenice ochlazujte proudem studené vody, kterou pomocí hadice přivedete pod rošt.


Potřebujete oddlužení nemovitosti?

    Stále se zhoršující kvalita konzerv, které se na trhu prodávají, kdy ani za nejvyšší cenu nekoupíte kvalitní výrobek bez náhražek, chemie a „éček“, mě přinutila nastudovat a odzkoušet konzervační proces pro domácí výrobu konzerv.
    Bůček nakrájíme na šrůtky délky o 3 cm menší než je vysoká sklenice a průměru jako hrdlo sklenice. Špalíky prohněteme v míse s kořením a přísadami. Dáme na 4 hodiny (lépe přes noc) do lednice odležet. Po zaležení v lednici je naskládáme do nalitého vývaru ve sklenici. V tomto případě stačí, když bude bůček volnější, a nebude ve sklenici příliš nacpaný. Pokud budeme mít bůček s kůží, tak máme zaručeno, že vývar, kterým zaléváme, bude po otevření změněn na lahodný rosol, který lze využít jako základ pro omáčku. Zavíčkujeme a sterilizujeme třikrát podle výše uvedeného postupu. Počet sklenic bude v tomto případě větší, záleží, jak budete krájet. Počítejte s tím, že sklenic 720 ml bude 9 až 10.


Konzerva pro koťata žijící v domácnosti

    provádíme 25 minut při teplotě 85 °C  u sklenic o objemu 720 ml nebo 20 minut u sklenic o objemu 330 ml. Pro zachování konzistence masa je vhodné následné zchlazení. To provádíme tak, že po zatáhnutí víček (kdy a jak víčka dotáhnout uvádím níže) dáme sklenice do nádoby s malým množstvím horké vody ze zavařování a postupně připouštíme vodu studenou. Vodu vyměňujeme až do úplného zchlazení konzerv.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00