Jak na věc


vyluštit řešení soutěží a křížovek

Nemáte právo pro přidávání příspěvků. Požádejte autora diskuse. Napište mu vzkaz pomocí vzkazů.

    Toto heslo není správné, zkus to znovu... Pozor jedná se o špatný pokus. V případě velkého množství špatných pokusů, obdržíš email a následně bude účet zablokován...
    K mystery keším patří také takzvané “bonusovky” – tedy poklady, ke kterým získáš indicie v jiných keškách – zpravidla v podobě čísla či písmene, fyzicky napsaného na keši nebo v logbooku. K tomu, abys takovou mysterku “vyluštil” tedy budeš muset odlovit všechny keše, na které odkazuje.
    Vyluštit.cz využívá pro svůj běh jazyka php, databáze MySQL a javascript knihovnu jQuery. V kódu byly použity velmi šikovné pomůcky dibi - databázový layer a Texy - textový formátovač od Davida Grudla.
    Je otevřená a záleží i na Tobě a Tvých nápadech. Čím více lidí bude přispívat výsledky a vymýšlet zajímavé nápady, tím více se bude Vyluštit.cz rozvíjet.


Jak soutěžit aneb 6 kroků k vítězství 

    Měsíčník Plzeňský kraj č.1, leden 2019, soutěž o celodenní skipas Špičák. Zaslat do 21.1. na adresu: Krajský úřad Plzeňského kraje, Odbor kancelář hejtmana, Škroupova 18, 306 13, Plzeň, nebo mailem na redakce@plzensky-kraj.cz, předmět ŠPIČÁK. Výhra k vyzvednutí na krajském úřadě. Lanovka na vrchol Špičáku a ostatní vleky ve Ski&Bike Špičák jsou každý den pro veřejnost v provozu: A) od 8.30 do 16 hodin
    Kromě tradičních keší, které najdeš jednoduše tak, že dojdeš či dojedeš na souřadnice, které jsou k dispozici na webu Geocaching.com, existují ještě další typy keší, s nimiž je to o něco složitější.
    Jako přihlášený uživatel/ka máš svůj účet, který si můžeš nastavovat otevřením v horní části stránky. Nyní lze nastavit své jméno a příjmení, přeposílání zpráv od ostatních uživatelů a spravovat běžící trvalá přihlášení. Objevíš zde i adresu svého profilu!
    Toto heslo není správné, zkus to znovu... Pozor jedná se o špatný pokus. V případě velkého množství špatných pokusů, obdržíš email a následně bude účet zablokován...


Různé pomůcky luštitelů/ek a odkazy

    Jenže ať je to, jak je to, stále nikdo nepřišel s jasným výkladem toho, co je na meči napsáno. Jestli je to provolání k Bohu, jak tvrdí mnozí, pak by to jistě dávalo smysl, ovšem stále chybí to hlavní – rozluštění. Van Hasselt tvrdí, že nápis je psaný latinsky a první dvě písmena ND znamenají Nostrum Dominus, tedy Náš pán. XOX je prý svatá trojice. Jenže to je jen jedna z mnoha teorií. Takže vybízíme tímto naše čtenáře, rozluštěte středověký kód a pomozte  objasnit tuto záhadu.   
    Student historie Marc van Hasselt už přišel s teorií, že meče s podobnými nápisy byly používány po celé Evropě. Podle švédských výzkumníků byl meč ukován v Německu. Němečtí nájezdníci z dob před příchodem křesťanství zdobili své zbraně nejrůznějšími posvátnými runami. Možná tento zvyk zůstal až do doby křesťanství, jen runy nahradila písmena.
    Vyluštit.cz je internetová aplikace pro určitý okruh lidí. Do tohoto okruhu patří lidé milující soutěžení, luštění rébusů, křížovek, sudoku a všemožných kvizů. S velkou pravděpodobností jsi hravým člověkem, který do této skupiny patří, jinak by jsi tu asi ani nezabloudil/a.
    Všem ostatním se omlouvám za zbytečné zdržení a jedno kliknutí navíc. Prohlížeč si vaši volbu bude pamatovat jeden měsíc. Přihlášeným se samozřejmě upozornění nebude zobrazovat :-).


Pomozte vyluštit tajný kód na středověkém meči

    Meč není ničím zajímavý, je to standardní meč používaný po celé Evropě ve 13. století. Jenže nápis +NDXOXCHWDRGHDXORVI+ nikdo nedokáže vyluštit. Předpokládá se, že jde o nějakou magickou formuli, modlitbu nebo vzkaz. Možná měl nápis zlepšovat schopnosti člověka, jemuž meč tenkrát patřil. Britská knihovna už zveřejnila výzvu, aby se do luštění kódu zapojila široká veřejnost. Historici jsou totiž v koncích, netuší nejen, co kód znamená, ale ani v jakém jazyce je napsán.
    Zastavme se nejprve u systému hodnocení obtížnosti, abys věděl, proč raději začít těmi jednoduššími. Zatímco u tradiční keše určuje hodnota obtížnosti to, jak těžké bude poklad na místě najít (tedy zpravidla kvalitu maskování, ukrytí a nenápadnosti), v případě mystery a multi keší tento parametr určuje, jak těžké bude získat finální souřadnice. Tedy například mystery keš obtížnosti “1” bude obvykle vyžadovat jen minimální úsilí, zatímco mysterka s hodnotou “3” již může zabrat i několik hodin času, než “prokoukneš”, jak vlastně finální souřadnice získat. Doporučujeme tedy začít u jednodušších kešek a postupně se propracovat k těm složitějším.
    • Existuje obsah jen pro registrované, který Ti může významně pomoci v luštění (luštění jednoduchých šifer) nebo si ověříš své odpovědi, případně najdeš novou soutěž (část Soutěže od Vás pro Vás).


Hlasování pro jednotlivé soutěže

    Multi keš se tedy skládá ze dvou a více částí, které je nutné navštívit. Nejvyšší počet bodů přitom není omezen. Na rozdíl od mysterek se u multin začíná na souřadnicích uvedených na webu. Končí se na finální stagi, kde je umístěna fyzická krabička s logbookem a dalšími proprietami.
    Ikona se získává s pomocí bezplatné služby Gravatar. Ikony z Gravataru používá velké množství služeb i blogů a máš-li u ní zaregistrovaný email zobrazí se Tvá oblíbená ikona na Vyluštit.cz. V opačném případě se automaticky vykreslí podle názvu emailu.Registrace na Gravatar je velmi jednoduchá a stačí pro ni zvřejnit jen email a mít připravený obrázek pro svou ikonku.
    Toto heslo není správné, zkus to znovu... Pozor jedná se o špatný pokus. V případě velkého množství špatných pokusů, obdržíš email a následně bude účet zablokován...
    Toto heslo není správné, zkus to znovu... Pozor jedná se o špatný pokus. V případě velkého množství špatných pokusů, obdržíš email a následně bude účet zablokován...


Obnovení hesla luštitele/ky do Vyluštit.cz

    Jak naznačuje už samotný název, multi keš se skládá z více bodů, které budeš muset navštívit. Tyto body se nazývají “stage” a jsou nějakým způsobem důležité pro další postup k finálním souřadnicím. V podstatě existují dva typy stagí: buď zde získáš či najdeš souřadnice dalšího bodu, kam se musíš vydat, nebo se tu dozvíš nějakou indicii do vzorečku, ze kterého pak poskládáš výsledné souřadnice.
    • A v neposlední řadě můžeš najít další přátele - luštitele/ky s nimiž si můžeš psát, dále si pomáhat v luštění a nebo jen sdílet nově nalezené soutěže, křížovky i kvízy. Vytvořit si vlastní profil a něm psát úspěchy nebo názory na luštění.
    Jelikož návštěva stránek, podle příspěvku z diskuze z 10.12.2012, způsobila návštěvnici doslova žaludeční potíže, rozhodl jsem se před vstupem na stránky zobrazovat upozornění.


Registrace nového/nové luštitele/ky

    Typická “mysterka” bývá komponována tak, že musíš získat nějaké indicie, z nich následně čísla, která pak pomocí vzorce převedeš na souřadnice. V případě jednodušších kešek budeš třeba odpovídat na kvízové otázky, přičemž ke každé z možných odpovědí je přiřazeno číslo, jež použiješ buď přímo do souřadnic, nebo k dalšímu výpočtu. Může to být ale i složitější – například po tobě zakladatel bude chtít, abys přijel k nějaké budově, zjistil její číslo popisné, spočítal počet oken, opsal letopočet z tabulky u vchodu a následně získané indicie dosadil do vzorce. Ani tím ale zdaleka nekončíme – indicie k získání finálních souřadnic mohou být například skryty v jednom z obrázků v listingu, nebo zamotány v textu tak, že je objevíš a po opakovaném čtení. U některých kešek je pak odhalení toho, jak se dopracovat k finálním souřadnicím, úkolem třeba i na několik dnů, než přijdeš na to “co tím chtěl autor říci.”
    Podtitulem Vyluštit.cz je, správné výsledky soutěží a křížovek a to je výhoda tohoto projektu. Jednotlivé časopisy, pořady nebo internetové soutěže mají svého správce, kterým se můžeš stát i Ty, a diskuze. Jakmile objevíš chybičku nebo si myslíš něco jiného, můžeš to hned okomentovat nebo si jen popovídat s ostatními. Můžeš luštiteli/ce napsat soukromou zprávu na jeho/její profil. Můj profil jako správce najdete na adrese www.vylustit.cz/u/správce.


Jak získat vlastní ikonu a kde se vzala ta co mám nyní

    Mluvíme sice o mysterkách, nicméně toto označení je na jedné straně zažité, na straně druhé ale ne zcela správné. Dříve opravdu mystery keše znamenaly, že k získání finálních souřadnic je nutné vyřešit nějakou záhadu. Po přejmenování na “other” keše to samozřejmě většinou platí také, nicméně spadají sem nejen kešky s hádankou, nýbrž i všechny ty, k jejichž získání či otevření budeš potřebovat nějaký předmět, nástroj, přístroj a podobně. Příkladem budiž keška, k jejímuž odlovení jsme dle listingu měli použít láhev vody. Poté, co jsme dorazili na místo, jsme pochopili proč – keš totiž byla skrytá v kovové trubce, do které jsme museli vodu nalít, aby vyplavala ven.
    INSTINKT č.5, výhra vstupenky Divadlo v Dlouhé, tajenka: VŠICHNI ZEMŘOU ALE NE VŠICHNI ŽIJÍ. Do 31.1. tajenku bez diakritiky SMS na 736 37 37 37 ve tvaru Instinkt_Tajenka_Jmeno_Prijmeni_Ulice_Cislopopisne_Mesto_PSC ( _ = mezera )
    Vyluštit.cz je ryze českým projektem, za kterým nestojí ani velký tým lidí, ani dotace, ale pouze jeden člověk - má maličkost. Vytvoření projektu je, jako obvykle, náhoda. Viděl jsem u svého tatínka, jak zapisuje výsledky křížovek do jednoduché diskuze. Přišlo mi to hodně nepřehledné a vzhledem k tomu, že se tvorbou webových aplikací bavím...
    Vyluštit.cz je rozdělen do několika částí, aby se nám mezi sebe nepletly křížovkářské magazíny a třeba kvizové pořady. Ne každý má rád všechny typy soutěží. Vše je založeno na svobodnosti! Nikdo Tě nenutí psát a Vyluštit je otevřené i pro neregistrované čtenáře. S jednou výjimkou a tou jsou pomůcky pro luštitele. Zde je důležitá i zpětná vazba a čistit neustále diskuze od SPAMu, to opravdu ne.


Jak vyzrát na multiny (multi kešky)

    U všech magazínů, pořadů, soutěží i pomůcek můžeš hlasovat. Hlasování probíhá pomocí hvězdiček a čím více jich dáš, tím lépe hodnotíš. Pozor, hlasování je jednorázové!
    Tím se dostáváme k jádru pudla: ne vždy otazník v mapě znamená pravidlo, že skutečná pozice keše je někde jinde, než jsou souřadnice uvedené na webu! U mystery/other keší dvojnásobně platí, že je nutné nejprve pozorně přečíst listing, abys věděl, jakým způsobem keš získáš. Chceš-li vědět finální souřadnice, je nutné postupovat podle pokynů v listingu keše.
     Jednou z podmínek soutěže, kterou musí splnit každý tým, je vyluštění měsíčního slova pomocí denních a týdenních nápověd. Na následujícím vzoru vám ukážeme, jak přesně se k měsíčnímu slovu dopracujete.
    Toto heslo není správné, zkus to znovu... Pozor jedná se o špatný pokus. V případě velkého množství špatných pokusů, obdržíš email a následně bude účet zablokován...

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00