Jak na věc


videomapping praha

Strašidelný pohled: Noční Temelín otevřel oči do krajiny

    I když je videomapping nová umělecká disciplína, jeho počátky sahají do 60 let. Od roku 2000 je tato technika v rozkvětu díky dostupnosti 3D a 2D animačních programů a rozšíření speciálního softwaru, který dovoluje sjednotit vytvořené animace s tvary projekční plochy. Stejně jako každé umělecké odvětví se dělí na své odnože, tak i umělci vytvářející instalace videomappingu se odlišují ve svém přístupu. Tato škála sahá od abstraktních černobílých instalací až po velkolepé firemní prezentace.
    Strašidelný pohled nabídla lidem v okolí jaderné elektrárny Temelín noční akce umělce Milana Caise. Na chladicích věžích se do tmy rozzářily obří oči. Uměleckou produkci si nenechaly ujít stovky lidí.
    Leden je tu a s ním konečně i ta pravá mrazivá zima. S klesajícími teplotami ale vyvstává otázka: Co na sebe, abych neumrzla, a nevypadala přitom jako jedna velká sněhová koule? My v Lunzo víme, jak na to.
    V australském Sydny se i letos koná festival světel - přehlídka umění a technologií. Známý přístav- tak v těchto dnech září všemi barvami. Úchvatnou podívanou nabízí také videomapping, který je promítán na známé budovy včetně tamní opery.


Videomapping a úchvatná show v Sydney

    Žonglér Ati vytváří svoje instalace jak pro architektonické stavby a specifické objekty, tak i pro divadelní představení a inscenace nového cirkusu. Od roku 2011 se podílí spolu s dalšími umělci na tvorbě projektů nejen v České republice, ale i v zahraničí pod hlavičkou skupiny Cirque Garuda spojující prvky nového cirkusu s interaktivní projekcí. Scénografie představení je vytvářena světlem projektoru ve spojení s pohybem akrobatů, kteří pomocí svých těl vytvářejí abstraktní formy a vstupují do neustále se proměňujícího světa kolem nich.
    Na Pražském hradě se v noci na středu objevily nápisy kritizující návštěvu čínského prezidenta v Praze. Na svědomí je mají neznámí aktivisté. Policisté po nich v noci pátrali. Místo, odkud nápisy na Pražský hrad promítali, policisté zřejmě určili. Nikoho tam ale už nenašli.
    Se světlem si můžete hrát. Představíme vám partu lidí, kteří si se světlem hrajou tak, že to ostatní pozorují s fascinujícím údivem. Bourají zdi, poroučejí mrakům, rozehrávají orloj, Slunce umí přitáhnout tak blízko, že si můžeme i sáhnout. Do zákulisí svých nočních dramat pustili hráči se světlem reportéra Martina Vencla
    Zaplněné Václavské náměstí sledovalo unikátní videomapping, při kterém organizátoři promítli na zrekonstruovanou budovu Národního muzea nejvýznamnější okamžiky z československých dějin. Budovu odpoledne otevřeli při ceremoniálu, na němž nechyběli prezident Zeman a premiér Babiš.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00