Jak na věc


ve kterém divadle hrál petr čepek

Hrzánovi přátelé se zlobí: Bára na jeho památku kašle a na hrob nejezdí!

    Rodák z Tábora napoprvé neuspěl s přihláškou na DAMU, avšak v místním amatérském divadle si ho všiml E. F. Burian, který Hrzána přijal do svého Divadelního studia v Praze.
    Spolu mají i jediného syna Františka. Nechtěla víc dětí? Všemu nechávám volný průběh a jak to je, tak to asi mělo být, krčila rameny herečka, která nás zaujala i tím, že se v poslední době objevuje venku s vlasy ozdobenými pírky. Proč proboha? Od dětství se cítím jako Vinnetou a teď jsem prodělala coming out, smála se Bára. ■
    Přesto dostal v sedmdesátých letech možnost si zahrát v dramatickém filmu Ivana Renče Hlídač, který byl však uložen do trezoru. Poté následovaly komedie Drahé tety a já (1974), Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974), a také účinkoval v televizních seriálech Byl jednou jeden dům (1974) a Arabele (1979).
    Pár společně se synem vyrazil výjimečně do divadla na představení, kde ani jeden z nich nehraje. V Divadle Kalich si nenechali ujít hru Podivný případ se psem, v němž hrají mimo jiné Hana Vagnerová (34), Simona Babčáková, Zuzana Stavná či Marek Daniel a v hlavní roli autistického matematického génia exceluje Jan Cina. A byli nadšení.


Barbora Hrzánová,*22.4.1964 - herečka

    Ne, jen jednou v televizi. Když hrál Nikolu Šuhaje, nepřijel na natáčení v Rožnově herec, který tam měl hrát, a já jsem tam náhodou byl. Jsem tam v několika záběrech před titulky a během nich. Velký zážitek jsem měl tenkrát především z toho, že jsem při natáčení potkal Danu Medřickou, byl jsem z ní unešen – užasná, normální ženská.
    © Spolek pro kulturní deník Ostravan.cz 2013-2018.Názory, které zazní v textech publikovaných na těchto stránkách, představují vždy subjektivní postoj autorů příspěvků, nikoliv názor vydavatele.
    V dalších týdnech přinese TV Barrandov Tajemství Karla Svobody (pátek 26. 9., 22:00), Tajemství Stelly Zázvorkové (pátek 3. 10, 22:05), Tajemství Ladislava Smoljaka (pátek 10. 10., 22:05)
    Nechtěl jsem, naopak mým cílem bylo vyniknout někde jinde. Ostrava je mé rodné město. Bratr byl odjinud, narodil se v Praze. Já jsem tady doma. Jsou herci, kteří nad Ostravou ohrnují nos. Říkají, že je tady hrozný vzduch a bohužel je to tak. Od roku 1980, když jsme se přistěhovali zpět z Olomouce do Poruby, tak v místech ulice 17. listopadu byla pole a když jsme se večer vraceli, tak to bylo jako na výtopně…


Jiří Hrzán,*30.3.1939 - 23.9.1980 - herec

    „S výslovností jsem měla v dětství velké problémy, ale o to víc jsem na tom musela pracovat, zvlášť když jsem se rozhodla studovat herectví,“ svěřila Hrzánová, na níž bychom dnes nic nepoznali, a je tak pěkným příkladem pro děti, které trápí podobné potíže.
    Zemřel v 29 letech, měl jsem jeden rok a já za to můžu, protože, když jsem se narodil, v Praze se vykoupal, bylo to v listopadu, a když mě šel přihlásit, nachladil se a za rok odešel. Znám ho z fotografií. Byl to vyloženě filmový herec, podobou, černé kudrnaté vlasy…
    V Petrolejových lampách hrajete starého Malinu, otce filmového hrdiny, kterého tak silně ztvárnil váš bratr ve filmové verzi Juraje Herze. Jaký byl váš skutečný otec?
    Radek Holub a Bára Hrzánová jsou jedněmi z nejlepších českých herců, ale co si budeme povídat, do módního katalogu by je asi nikdo nefotil. Zato šestnáctiletý syn Antonín, který se věnuje muzice a maminku občas doprovází i v její kapele Condurango, se jim povedl.


Aneta Langerová jede pořád Na vlně radosti

    Po převratu jsem dostal mockrát nabídky a seznamy. Ale vždycky jsem je vyhodil. Tohle ne. Není o co stát. Brácha to taky nikdy nedělal. Neměl tu potřebu. Dokonce je o něm známo, že jeden seriál odmítl. O fabrice Radiana, který vyráběla radiátory. Pan režisér tomu nevěřil, nakonec prohrál. Ale když jsme tehdy dělali televizní inscenace, tak všechny byly krásně nazkoušené.
    Za svůj život se stačil rozvést i podruhé. Vyhledával přítelkyně mezi manekýnami, herečkami a zpěvačkami, které jeho život silně ovlivňovaly. Byl nespoutaným milovníkem žen a plného života, poměrně často své lásky střídal. V oblibě měl ženy hlavně dlouhonohé a vyšší než byl sám.
    Ano, Neviditelného. Když má na to člověk čas a klid, tak se to dá číst. Je podrobný, nezdá se Vám? Ale jeho příběhy jsou úžasně zajímavé, ale na jeho styl je třeba mít povahu, nebo aspoň dost let.
    Autorkami pohádkových příběhů na procvičování jsou Ilona Eichlerová a Jana Havlíčková. „Nejvhodnějším textem pro děti jsou pohádky. Pracujeme přes dvacet let jako logopedky a takový materiál určený dětem předškolního a mladšího školního věku nám prostě chyběl, tak jsme si ho musely vytvořit,“ uvedly autorky Logopedických pohádek. ■


Matouš Vlčinský: Poslední slovo Jiřího Bělohlávka k dílu Bohuslava Martinů

    Proslavily jej především role ve filmových komediích Svatba jako řemen, Pension pro svobodné pány, Pane, vy jste vdova!, Drahé tety a já nebo Slaměný klobouk. Dokázal však ztvárnit i vážné postavy, o čemž svědčí například role Prcka ve válečném snímku Nebeští jezdci. Zářil i na prknech pražského Činoherního klubu.
    S problémy Báry Hrzánové a okolí to začalo již na základní škole, kdy našla nejvíce kamarádů mezi Romy. My jsme ve škole drželi basu, protože jsem podvědomě cítila, že jsme stejná spodina společnosti. Jen já měla jedničky a oni pětky a postupně mi ti kamarádi propadávali. Jednou soudružka učitelka řekla mojí babičce na rodičáku: ´Paní Šmídová, já mám strašnou smůlu, já mám buď herecký děti, nebo cikány.´ To jsem si potvrdila, kam člověk patří, zavzpomínala nedávno na své dětství oblíbená herečka pro web eurozpravy.cz.
    Hrubián Turek z filmu Vesničko má středisková, Bimbác ve Třech veteránech nebo doktor Faust ve Švankmajerově Lekci Faust – takhle Petra Čepka (†54) všichni známe z jeho filmů. Ale i on měl svá tajemství. Mnohá z nich odhalí jeho dcera i jeho herečtí kolegové a přátelé v pořadu Tajemství Petra Čepka v pátek ve 22.05 hodin na TV Barrandov.


Dagmar Pecková: Málokdy o sobě dokážu mluvit v nějakých pozitivech

    Chodil jsem bratra sledovat. Jak v Ostravě zkoušel Jan Kačer, tak jsem si divadlo vždycky představoval. Rovněž jsem byl u toho, když někteří herci museli v Praze bydlet v šatně. Teď zpětně musím říci, že to byla báječná doba, a vůbec nelituji, že jsem nakonec skončil v ostravské operetě nebo že hraji v Těšínském divadle. Naopak.
    Následně se protloukal životem, jak se dalo, živil se převážně jako zpěvák a občas jako konferenciér v televizních estrádách a na venkovských bálech. Těžce se vyrovnával s ústupem ze slávy, ale hlavně mu chyběla scéna i parta Činoherního klubu. Pozvolna propadal depresivním náladám, které utápěl v alkoholu.
    Jiří Hrzán měl také zvláštní zálibu pohybovat se po nejrůznějších vysokých římsách, okapech a hromosvodech. Při natáčení nebezpečných scén se nenechával zaskakovat kaskadéry, miloval představu jakéhosi lítání vzduchem.
    Herečka Bára Hrzánová se nám přiznala, že měla v mládí problémy s výslovností. I proto kývla na nabídku namluvit audioknihu s názvem Logopedické pohádky.


Vyvrhel Bára Hrzánová (50): O svém otci, hercích a spodině společnosti!

    V září 1962 nastoupil vojenskou službu do Armádního uměleckého souboru, kde hrál s řadou svých kolegů z divadla, například s Kodetem, Zahajským, Grossmanem a jinými. Záhy se seznámil s Věrou Šmídovou, kterou si vzal za manželku v roce 1963, následujícího roku se mu narodila první dcera Barbora, dnes uznávaná herečka. Po čase se narodila i druhá dcera Tereza. Přesto, že miloval svou ženu, jeho vztah bohužel nebyl udržitelný. Hrzán jako milovník ženské krásy byl neustále v pokušení atraktivních kolegyň, a tak se s manželkou rozvedl.
    Začínala rolí postižené dívky ve filmu Requiem pro panenku, je ověnčená několika hereckými cenami včetně prestižní Thálie za hru Hrdý Budžes, známe ji i z filmů Díky za každé nové ráno a Spiklenci slasti, kdy byla nominovaná na Českého lva. Ale skandály herečka Barbora Hrzánová rozhodně neoplývá. V tom tedy po otci, herci Jiřím Hrzánovi, rozhodně není.
    Přestože Hrzán špatně vyslovoval písmeno „ř“ a měl potíže se zadrháváním, svůj problém dovedl později proměnit v legraci na prknech divadla, ale i před kamerou. Netrvalo dlouho a rázem patřil mezi výrazné mladé osobnosti českého herectví. Získal angažmá v Semaforu. Po krátkém čase přešel do pardubického divadla, kde hrál mimo jiné i Josef Somr. Hrzán zažádal opět o možnost studia na DAMU, byl přijat a vstoupil rovnou do třetího ročníku. Od roku 1965 účinkoval již v souboru pražského Činoherního klubu, kde hrála plejáda vynikajících herců, Jan Kačer, Petr Čepek a jiní. Dobrá herecká parta měla na Hrzána ohromný vliv.


Show Jana Krause – Jakub Prachař, Nikoleta Šurinová Eduard Marek a Karel Nejedlý

    „Neusnula jsem při představení, což znamená, že mne tenhle současný světový divadelní hit chytil. Je to smutný příběh, ale rozhodně parádní. Občas člověku přeběhne mráz po zádech, ale není se co divit. Život prostě už je takový. Nepřináší jen dobré okamžiky a občas přijdou i horší chvíle. A to všechno v téhle hře najdete. Osobně se mi tenhle lehce mrazivý příběh líbil,“ nechala se slyšet Bára Hrzánová za souhlasného přikyvování manžela. ■
    S manželem Radkem Holubem už jsou spolu na poměry českého šoubyznysu neskutečně dlouho. Ve hře v Divadle Kalich Každý den, šťastný den sice hraji ženu, která manželský stereotyp řeší bigamií. Ve skutečnosti jsem ale velmi monogamní a konzervativní člověk. S Radkem jsme letos spolu dvacet let, řekla Super.cz.
    Jiří Hrzán, který by na jaře oslavil 76. narozeniny zemřel předčasně za tragických okolností při jednom ze svých klasických kaskadérských kousků, kdy lezl ve výšce do okna jedné ze svých milenek. Leží na stejném místě, jako jeho rodiče. Příliš návštěvníků ale uctít jeho památku nepřichází. Bohužel včetně dcery, která na cestování do Jižních Čech nemá nejspíš čas.
    Den 22. září mu byl však v životě osudný. Večer se vydal pod vlivem alkoholu za svou přítelkyní. V jedné pražské ulici ale spadl z výšky, když nebezpečně šplhal po budově za ženou, kterou miloval. Po dvou dnech v nemocnici podlehl 24. září 1980 těžkým zraněním a zemřel ve věku pouhých 41 let.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00