Jak na věc


výživový poradce petr havlíček

Jak probíhá vstupní konzultace s výživovým poradcem

    Na instituci výživového poradce je u nás stále pohlíženo, jak se říká skrz prsty. Zatímco na západ od našich hranic jsou tyto služby brány stejně seriózně jako třeba trenér fitness. Pravdou je, že často bývají výživový poradci i fitness trenéři v jedné osobě obojí, nebo alespoň ti lepší. Obě profese se totiž výborně doplňují.
    Výživový poradce LifeUp - výživový poradce Praha - výživový poradce Hradec Králové - výživový poradce - dieta, diety, hubnutí, nutriční a výživové poradenství - výživová poradna
    A ještě na závěr ukázka, že opravdu zhubnout lze a to tak až již není co hubnout, můžete vidět v následujícím videu. Opět v anglickém znění, ale to podstatné stačí pouze vidět. Dietní programy pod vedením schopného výživového poradce mohou být opravdu velmi účinné, pouze to klient nesmí přehnat s vlastní iniciativou a měl by se řídit podle jemu nastavenému plánu.


5 tipů, jak poznat, že je dieta nebezpečná

    Během vstupní konzultace by měl výživový poradce provést komplexní analýzu složení vašeho těla, ideálně na lékařsky certifikované diagnostické váze, která mu poskytne informace o rozložení tuku, svalů a vody v těle. Vyhodnotí základní parametry posouzení obezity (BMI, WHR, % tuku) a změří váš bazální metabolismus. Další detailnější výsledky zastoupení bílkovin, minerálů, viscerálního tuku… jsou bonusem navíc. Někdy vám výživový poradce může nabídnout také nadstandardní služby jako je biochemické vyšetření krve ve smluvním zařízení, analýzu DNA, neuropatické vyšetření kapky krve a mnohé další. Za to vše si ovšem připlatíte nemalou sumu a většinou to ani není třeba.
    Tento dietní režim prosazuje striktně veganskou stravu bez jakýchkoliv živočišných produktů (maso, ryby, vejce, mléko a mléčné výrobky). Veganská dieta může být jednou z možností, nehodí se ale vždy a pro každého. Dalekosáhlé negativní následky má například v těhotenství, v období růstu či nemoci. Více kontroverzní než samotná dieta, je skutečnost, že autor této diety dr. Campbell mnoho údajů zamlčuje či upravuje pro svoje potřeby.


Jak si správně vybrat výživového poradce?

    Na základě všech získaných informací je pak výživový poradce schopen sestavit vám jídelníček „na míru“, který zohledňuje individuální potřeby vašeho těla. Rozhodně se vyhněte výživovým poradců, kteří se vytasí s hubnoucím univerzálem pro každého. Hubnout sice budete, ale zaděláváte si na víc problémů, než jste tušili. Ostatně o tom více později... Seriózní výživový poradce vás poučí o průběhu zdravého hubnutí rychlostí 0,5 kg za týden. S tímto jsou první výraznější výsledky patrné zhruba po měsíci diety. V novém hubnoucím jídelníčku vám výživový doporučí zdravé potraviny, spočítá optimální velikosti porcí, navrhne recepty, vybere vhodné druhy pohybových aktivit. Dál už je to ale na vás. Zázraky na počkání vám slušný výživový poradce nenabídne. Tam, kde vám slíbí 20 kg za 14 dní, to zavání zdravotními problémy a jo-jo efektem. I takové diety si ale za chvíli vezmeme pod lupu…
    K našemu výživovému poradci se můžete objednat prostřednictvím telefonu, emailu nebo pomocí kontaktního formuláře na našich stránkách. Připravte se na to, že první návštěva bude trvat přibližně jednu hodinu.
    Připravte se ale i na to, že můžete narazit na výživového poradce, který vás bude vehementně přesvědčovat o opaku. Trochu jako mizerný zelinář, který vám na otázku, jestli ty papriky pálí, nikdy neřekne, že ano, i když pálí jako čert. Zkrátka business je business. Vybírejte tedy s rozvahou a vyhněte se rádoby „výživovým poradcům“, kteří jsou jen dealery úžasných a nepostradatelných výživových doplňků!
    Na začátku první konzultace s výživovým poradcem probíhá vstupní anamnéza. Výživový poradce se Vás ptá na všechny důležité okolnosti, které je třeba zohlednit, aby bylo možné nastavit optimální redukční režim. Dále proběhne zhodnocení vstupní anamnézy z hlediska vhodnosti nasazení diety a případných kontraindikací.


ozveme se Vám zpět s potvrzením

    Časopisy pro ženy přicházejí rok co rok s nejnovějšími zázračnými dietami, které slibují hory doly. Jak ale poznat, která je vhodná, nebo aspoň vašemu tělu neuškodí? Tady je stručný návod jak nehazardovat se zdravím. Ruce pryč od diet, které splňují následujících pět bodů:
    Co možná jako potenciální klient nevíte je, že chování a jednání výživového poradce upravuje kodex, který najdete na stránkách Aliance výživových poradců. K jeho nejdůležitějším bodům patří, že výživový poradce by měl znát zásady zdravého vaření, umět poradit s výběrem potravin, sledovat aktuální trendy, udržovat si povědomí o potravinách a doplňcích stravy a měl by být ke klientovi loajální a chránit jeho soukromí.
    Nejnovějším hitem v hubnutí je proteinová dieta nebo též ketodieta. Popravdě se o žádnou novinku ale nejedná, dříve se tato dieta schovávala za označením vysokoproteinová dieta nebo Atkinsonova dieta. Dnes se opět vrací do módy, protože její výsledky jsou doslova zázračné. Za měsíc můžete zhubnout i 12 kg.


Co očekávat u výživového poradce?

    Dále by se vás výživový poradce měl dotazovat velmi podrobně na váš současný životní styl, denní režim, stravovací návyky, pohybové aktivity, zdravotní komplikace, rodinné genetické dispozice, dietní historii, užívané léky apod. Samozřejmě by ho měla také zajímat vaše motivace k hubnutí nebo změně životního stylu, představa zhubnutých kilogramů a vaše časové možnosti.
    Výživový poradce by samozřejmě měl mít též odpovídající vzdělání a zkušenosti. Smutnou skutečností ovšem je, že protože výživové poradenství je dosud živnost volná, může dnes výživového poradce dělat téměř kdokoliv i bez odborného vzdělání. Právě proto by vás vzdělání vašeho výživového poradce mělo vždy zajímat. Sami si rozmyslete, jestli svěříte své tělo do rukou víkendového „rychlokvašky“ nebo zkušeného akreditovaného výživového poradce. Určitě není od věci, ptát se i na reference.
    Vstupní konzultace trvá přibližně 1 hodinu a její cena je 995 Kč. Další 4 návštěvy jsou zdarma a poté zaplatíte 150 Kč za každou další konzultaci – podívejte se do našeho ceníku.


Řekni mi, co jíš, a já ti řeknu…

    Výživový poradce by vám tedy především měl, jak se lidově říká „sednout“. Mnohdy je totiž tak trochu i vaším psychologem. Svěřujete se mu se svými dietními hříchy i osobními problémy. Vzájemné sympatie a osobní přístup jsou proto nesmírně důležité. Kouzlo hubnutí s výživovým poradcem a koučem spočívání právě v tom, že výživový poradce je vám vždy oporou, povzbudí, motivuje vás a pomáhá vám překonávat překážky. Nikdy se k vám neotočí zády. Zajímáte ho vy jako člověk ne jako chodící peněženka.
    Ovšem nic není tak růžové, jak se může zdát, i ketodieta má svá rizika. Vysoce proteinové diety by neměly překročit příjem bílkovin vyšší než dva gramy na jeden kilogram ideální váhy jedince. V opačném případě dochází k extrémnímu zatížení ledvin a reálně hrozí jejich selhání. Nadměrně zátížena jsou i játra. Při delším trvání (max. 1-2 týdny) tuto dietu tedy rozhodně nelze doporučit. Mimochodem ketodieta leze pěkně do peněz…
    To, že postavení českých výživových poradců není občas doceňováno, je částečně i jejich vlastní vina. Agresivně se šířící reklamy na nesmyslné hubnutí, emailové spamy, které se tváří jako by vám psal nějaký váš známý, a pod reálně znějícím jménem se skrývá další obtěžující reklama.


Výživový poradce vs. dietolog, obezitolog

    Velice nás zajímá Váš stávající stravovací režim. Co a kolik toho každý den sníte a vypijete. Jaké chutě a jídla máte rádi, co nejraději mlsáte nebo na čem tzv. ujíždíte (sladkosti, lahůdky, uzeniny, alkohol). Nemusíte mít obavu, že bychom se na Vás zlobili za chyby, které děláte. Výživový poradce potřebuje co nejpřesněji vědět všechny okolnosti, které by mohly ovlivnit redukční režim.
    Moderní paleodieta si bohužel z původní pravěké diety vybírá jen některé ne vždy vhodné zásady. Pozitivním prvkem paleodiety je ale důraz na konzumaci čerstvých a nezpracovaných potravin, vyřazení polotovarů, uzenin a podpora konzumace zeleniny a ovoce, ořechů a rostlinných olejů.
    Tentokrát se náš nekonečný blog o hubnutí a dietách zaměří na výživové poradny a výživové poradce. Jak a proč si vybrat správného poradce a jestli to má vůbec cenu. Výživových poraden je jako hub po dešti, takže zorientovat se není jednoduché, zde tedy naleznete pár důležitých rad a tipů. Pro začátek by asi bylo dobré si ujasnit pár termínů.


Vyzkoušejte naši novou mobilní app ZDARMA. Získáte slevu 5 % na svůj nákup!

    Záměrně v nadpise není výživová poradna, ale výživový poradce v jednotném čísle. A to z důvodu, že je asi nejdůležitější sama osoba a osobnost, se kterou budete spolupracovat. U velkých firem pokud vám někdo nějakou doporučil, můžete mít nakonec sami ne tak dobrou zkušenost právě kvůli tomu, že váš osobní výživový poradce je někdo jiný, než jakého měl váš kolega či kolegyně.
    Tučné maso a tučné mléčné výrobky…ani tudy nevede cesta ke zdraví a štíhlé postavě. Celkový podíl bílkovin na celkovém příjmu energie v rámci paleodiety přesahuje 35 %, což je dvakrát více, než se uvádí v doporučeních zaměřených na prevenci civilizačních chorob. Pračlověk neměl na výběr, my máme… Navíc zavádějící je už samotné označení „paleolitická strava“. Strava skutečného pračlověka měla totiž zcela odlišnou skladbu, obsahovala hlavně rostlinná semena, ořechy a ryby.


Výživový poradci předepisují nebezpečné diety

    Podstata ketodiety spočívá v tom, že je omezen příjem sacharidů na absolutní minimum, zvýšen je naopak příjem bílkovin a tuků. Maso, vejce a sýry jsou na denním pořádku. Oproti původní Atkinsovově dietě se nyní nově využívá vysoce proteinový prášek a z něj připravená chutná jídla a nápoje, která jsou součástí diety. To, co člověk dříve při tomto způsobu diety nemohl jíst, dnes může – ovšem jde o napodobeniny z proteinové směsi. Ketodieta skutečně funguje, opticky. Problém je, že z vysněných 10 kg za měsíc jsou to pouze tři kila tuku a zbytek je voda. A protože je to článek dlouhý, tak jestliže jste dočetli až sem, tak máte nárok na jedno vyšetření ve výživové poradně zadarmo. Stačí nás kontaktovat a říct, že jste se v článku o výživových poradcích dočetli až sem
    Než rozhodneme, jakou cestou se s naším klientem vydáme, provádí náš výživový poradce podrobnou osobní a rodinnou anamnézu, vyžadujeme spolupráci s rodinným lékařem klienta v podobě základního vyšetření a provádíme také objektivní vyšetření tělesného stavu klienta. K tomuto účelu využíváme nejmodernější diagnostické nástroje a technologie jako je BIA analýza, Denzitometrie apod.
    Rozdíl mezi výživovým poradcem a dietologem lze shrnout přirovnáním k lékárně. Když si jdete koupit léky na váš neduh, máte na výběr mezi léky volně dostupnými a na předpis. Oba typy obsahují účinné látky, které vám mohou pomoci. Ale léky na předpis při nesprávné aplikaci či dávkování mohou mít negativní účinky. Takže, od výživového poradce nečekejte, že vám naordinuje chirurgickou bandáž žaludku. A stejně tak pokud trpíte nadváhou z důvodů zdravotních komplikací nebo nemoci vyhledejte obezitologa a né výživového poradce.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00