Jak na věc


věštění z olova

Čarování u štědrovečerního stolu

    Lampadomantie — věštění z plamene olejové lampy.Lekanomantie, lekonomantie — věštění z kapek oleje na vodě.Litomantie, lithomantie — věštění z odrazu plamene svíčky na drahých kamenech či barevných skleněných kuličkách.Lychnomantie — věštění z plamenů tří svíček.
    Dnes už si Vánoce bez dárků málokdo dokáže představit. Krásně zabalené dárky rozdávané na Štědrý večer pod vánočním stromečkem patří k Vánocům stejně neodmyslitelně jako domácí cukroví, koledy nebo betlémy. Nebylo tomu tak ale vždycky. Kdy se lidé začali o vánočních svátcích vzájemně obdarovávat a jak se dárky měnily v průběhu let, vám prozradíme v následujícím článku.
    V 19. století (se začátkem romantismu) se stalo módou nechat si věštit z křišťálové koule a málokdo se nesetkal se starou cikánkou, která četla budoucnost z dlaně a lákala i na zaručeně spolehlivější věštění z karet. Ve vyšší společnosti se věštilo z kávové sedliny (lógru).
    Věštění ve středověku bylo pokládáno za temné umění. Ti, kteří vykládali budoucnost, byli často pokládáni za provozovatele magie a byli upalováni jako čarodějové a čarodějnice.


Kartářka Evička Vrbička - KL. 8

    Jakmile skončila štědrovečerní večeře a rozdaly se dárky, celá rodina se sešla u společné zábavy spojené s vánočními zvyky. V některých domácnostech se lidové obyčeje dosud udržely. Snad všichni jsme zvědaví, zda po rozkrojení jablíčka uvidíme hvězdičku, která znamená stálé zdraví. Pouštíme po vodě malinké svíčky ve skořápkách ořechů a chceme vědět, kam doplují. Vdavekchtivé slečny jistě nezapomenou o Štědrém večeru vhodit za sebe botu, aby zjistily, zda zůstanou doma (špička střevíce ukazuje směrem do místnosti) nebo zda najdou toho pravého a vdají se (špička boty je namířena ke dveřím).
    Aeromantie — věštění z atmosférických podmínek.Ailuromantie — věštění podle pozorování chování koček.Alectryomantie — věštění ze vzorů potravy vytvářených zobajícími kuřaty.Aleuromantie — věštění výběrem těstové kuličky se zapečeným papírkem s odpovědí.Alfitomantie — věštění ze speciálních koláčů k odlišení pravdy a lži.Arachnomantie — věštění podle vzhledu a chování pavouků.Aritomantie, arithomantie — věštění z vrhání malých kostí (astragalů) či ze součtu čísel na dvou kostkách.Astromantie — věštění z hvězd, avšak (na rozdíl od astrologie) nezaložené na horoskopu.
    Máte vybrat dárek k Vánocům, svátku nebo narozeninám a nejste si jistí, čím uděláte opravdu radost? Jednou z možností, jak správně vybrat dárek, je vsadit na sluneční znamení, ve kterém byl oslavenec zrozen. Vybírat dárek podle zvěrokruhu je zábavné a inspirativní, tak proč to nevyzkoušet!


Vánoční osvětlení - 100 LED - venkovní

    Už během slavnostní večeře na Štědrý den platila pravidla, která naši předkové nebrali na lehkou váhu. Například všechny čtyři nohy slavnostně prostřeného stolu obepínal pevný řetěz, který symbolizoval soudržnost rodiny v novém roce. Pod talíře se schovávaly mince nebo rybí šupiny, aby bylo dostatek peněz (tento vánoční zvyk se v mnohých rodinách dodržuje dodnes). Zbytky od večeře se dávaly stromům, aby rodily hodně ovoce, a z jídla musela ochutnat i domácí zvířata.
    Mnohé z těchto zvyků se praktikují i dnes, i když spíše pro zábavu. Nejčastěji se člověk může setkat s jednoduchými (a tedy zcela neodbornými) horoskopy. Z mantik je v současnosti asi nejpopulárnější vykládání karet.
    Meteormantie, meteoromantie — věštění z meteorů a padajících hvězd.Molybdomantie — věštění z tvarů vzniklých kapáním cínu či olova do studené vody.Myomantie — věštění z barvy a pohybů myší.
    Věštec je osoba s údajnou schopností předpovídat budoucnost, vykládat sny, nebo vyjevovat lidem boží vůli. Předpovídání budoucnosti na základě magických praktik se označuje jako věštění, konkrétní vyslovená předpověď se nazývá věštba (latinsky oraculum). Místo, které se zaměřuje na věštění, je věštírna.


Vánoční dárky – odkdy a proč si je dáváme

    Historie výkladů budoucnosti je stará jako lidstvo samo. Každý chtěl nějakým způsobem vědět, co se stane následující den, měsíc, rok. Předchůdci vykladačů karet byli šamani a kněží, kteří prováděli věštby za pomoci kamenů, stromů, úkazů na obloze. Budoucnost se předpovídala pomocí vody, ohně, kouře a všech dalších věcí, které byly vhodné pro věštecké umění šamanů. Germáni, Čína, Řekové i Římani používali různé věštecké metody.
    Oenomantie — věštění ze vzorů vytvořených rozlitým obětovaným vínem.Oneiromantie — výklad snů (též pessomantie).Ophiomantie, ofiomantie — věštění z barvy a pohybu hadů.Ornitomantie, ornithomantie — věštění z hlasu a letu ptáků.
    Děkuji za krásný a hodnotný článek. Ale dnes bych Vám chtěla i popřát krásné vánoční svátky, plné pohody, klidu a míru.Teplo domova je pro nás tolik důležité a proto přeji i Vám, aby bylo přítomné i u Vás. Krásné dny.
    Jedná se o starodávný zvyk spojovaný s keltskou magií a dodnes je součástí vánočních tradic v mnoha zemích, nejen u nás. Pokud budete chtít, i vy si můžete se svými blízkými litím olova a věštěním zpestřit Štědrý večer. Sada na odlévání olůvek je dnes běžně dostupná a správný postup vám nyní prozradíme krok za krokem.


Jak vybírat dárky podle horoskopu

    Štědrovečerní noc patří k nejtajemnějším nocím celého roku. Naši předkové důsledně dodržovali magické zvyky a obřady, které jim měli zajistit především dobrou úrodu v následujícím roce. Vánoční věštby pomáhaly poodhalit roušku budoucnosti a týkaly se hlavně zdraví, dětí nebo svatby. Pokud věříte v kouzelnou moc hvězdné vánoční noci, můžete si některý z magických rituálů vyzkoušet.
    Cefalomantie — věštění z lebky osla nebo kozy.Ceraunoskopie — věštění z blesku a hromu.Ceromantie — věštění z tvarů vosku, odkapaného do misky se studenou vodou.
    Taromantie — věštění z tarotových karet.Tasseomantie — věštění z čajových lístků v šálku.Tefromantie, tephromantie — věštění ze vzorů v popelu oběti.Tyromantie — věštění z rozložení děr a plísní na sýru.
    Snad nejzvědavější byla na svou budoucnost mladá děvčata. K oblíbeným vánočním věštbám patřila i ta, v níž hrál hlavní roli zdánlivě obyčejný slaneček. Často byl součástí štědrovečerní večeře a dívka toužící vědět, který mládenec je ten pravý, po snězení slanečku už nesměla s nikým promluvit ani se napít vody. Když to vydržela, o štědrovečerní noci se jí ve snu zjevil budoucí ženich. Děvče se mohlo spolehnout na to, že je to skutečně on, pokud jí podával sklenici vody. Možná, milé slečny, stojí věštba s kouzelným slanečkem za pokus.


Příklady základních tvarů a jejich významy:

    Kampanomantie — věštění z hlasu zvonů.Kapnomantie — věštění z kouře ze zápalných obětí či kadidla.Kartomantie — věštění z karet (viz též taromantie).Katoptromantie — věštění ze zrcadla.Kausiomantie — věštění z předmětů vhozených do ohně.Kleidomantie — věštění pomocí zavěšeného klíče.Kleromantie — věštění pomocí vrhání nebo tažení losů.Koscinomantie — věštění ze sítka drženého dvěma lidmi.Kritomantie, krithomantie — věštění čtením znaků na upečeném chlebu nebo koláčcích.Kromniomantie — věštění z cibule.Krystalomantie — věštění z křišťálové koule.
    Co se bude odehrávat v budoucnosti se lidé snažili zjistit pomocí zaručených vánočních věšteb. Pokud si z hodin literatury vybavujete Kytici od Karla Jaromira Erbena, věštění z vodní hladiny vám nebude neznámé. K zamrzlému rybníku nebo jezeru bylo nutné přijít přesně v době, kdy se začaly ozývat půlnoční zvony. Pak bylo potřeba do ledu vysekat díru, v níž se kromě hvězdné oblohy měly objevit i obrazy z budoucnosti. Bylo možné je spatřit jen na okamžik, a to při posledním úderu půlnočního zvonu.
    To, že našim dětem naděluje dárky v předvečer 6. prosince svatý Mikuláš se svojí družinou, dobře víme. Potrpí si ale na tradici mikulášské nadílky i za hranicemi našeho státu? Jaké dárky nosí hodný Mikuláš s bílým vousem dětem odjinud? Doprovázejí ho, jak je zvykem v Čechách a na Moravě, čerti s andělem? To vám prozradí následující článek.


Věštby o lásce – Kouzelný slaneček

    Belomantie — věštění taháním označených šípů z nádoby či jejich házením na zem.Bibliomantie — věštění ze slov přečtených z naslepo otevřené knihy.Botanomantie — věštění z pálení listů a větví.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
16735
cache: 0024:00:00