Jak na věc


výprava za lvy

Prezentace projektu „Výprava na Tmavou Hvězdu“ v rakouském Grazu.

    Alexander Sergejevič Kolevatov ODKAZ (údajně nahoře) byl podle komisařů údajně zraněn jen lehce a zemřel na podchlazení poslední ze všech, podle některých zdrojů dokonce možná až 2. února 1959 odpoledne…
    A ještě to nejdůležitější: zde jsou odkazy na skeny policejních přepisů hlavního deníku výpravy (deníku Igora Alexejeviče Djatlova): ODKAZ, ODKAZ, ODKAZ.
    V asi čtyřicetičleném poselstvu byli rytíři, šlechtici, zápasníci, pážata, kuchaři atd. Jedním z doprovodu pana Lva z Rožmitálu byl i jihočeský zeman Václav Šašek z Bířkova, jemuž je připisován záznam a popis této cesty, který se v původní podobě starého českého díla nezachoval, ale existuje latinské zpracování, které vydal v r. 1577 vzdělanec a vysoký církevní hodnostář, pozdější olomoucký biskup, Stanislav Pavlovský z Pavlovic. Tento cestopis je znám jako „Deník o jízdě a putování pana Lva z Rožmitálu a z Blatné z Čech až na konec světa.“ (originál v Národním muzeu v Praze).
    P. S. Existují i teorie, podle kterých šli členové výpravy dolů z kopce „normální chůzí“ (!), možná se dokonce drželi za ruce (podle analýzy rozestupu stop) a „šli jakoby na smrt“.


Níže uvedený text byl prezentován jako příspěvek projektu "Výprava na Tmavou Hvězdu"

    První publikace o tragédii Djatlovovy výpravy připravovaná v České republice má vyjít v nakladatelství XYZ-Albatros v únoru 2017. V knize budou upřesněny mnohé informace z tohoto článku: naleznete v ní například přesný rozpis cesty (včetně například popisu incidentu ve městě Serov a incidentu při cestě autobusem z Ivdelu na sever), info o zašívání stanu, přesný popis neobvyklé barvy těl obětí a zvláštních předmětů nalezených v kapsách mrtvých…
    Až v noci přijíždějí členové expedice do cíle: do opuštěného tzv. 2. Severního dolu (2-го Северного рудника). Nocležiště  v lesích daleko od civilizace a lidských sídel vypadá strašidelně, jde o místo s 20 – 25ti polorozpadlými prázdnými trestaneckými sruby, ze kterých má jen jediný vyhovující střechu. Vysokoškoláci se ubytovávají, rozdělávají oheň v peci, aby se zahřáli a do 3 hodin do rána si v těsné vyhřáté chatě vyprávějí vtipy, aby se v pochmurném místě rozveselili. Jurij Judin má revmatické potíže a jeho stav se povážlivě zhoršuje.


AKTUALIZOVÁNO: Kdo zavraždil a zohavil účastníky Djatlovovy expedice?

    Další čtyři mrtvé objevili komisaři až za dva měsíce (5. května 1959), 75 metrů od cedru, pod vysokou vrstvou sněhu, v potoce. Komisaři našli nejprve podestýlku – do obdélníku nalámané větve a chvojí (16 jedlových větví, 1 březová větev). Podestýlka byla zřejmě součástí záhrabu ve sněhu (ve kterém mohlo být tepleji). P. S. Podestýlka měla poměrně malou plochu, stavitelé na ní ale pravděpodobně nehodlali ležet, ale jen sedět na bobku, přitisknuti k sobě a přečkat několik hodin (do rozednění?).
    Během dne odbočují Djatlovci z řeky Lozvy doleva, na západ, do údolí řeky Auspija. Na březích řeky Auspija objevují členové výpravy kromě stop domorodých Mansijů i jejich tajuplné značky – zářezy na stromech. Jsou jimi uchváceni a dohadují se, co znamenají.
    P. S. Všimněte si „lesa“ lyžařských hůlek kolem stanu na snímcích z posledního podvečera: na holém svahu mohly nechtěně fungovat jako „hromosvody“- bleskosvody.
    Deník si psal údajně i Alexander Sergejevič Kolevatov. Tento deník se ale nenašel (?) Podle některých zdrojů ho prý ale držela jeho mrtvola v potoce v ruce ODKAZ.
    Ivdel, 5.30 ráno. Členové Djatlovovy a Blinovovy výpravy společně nasedají do autobusu GAZ-51 a cestuje dále na sever. Ve 14 hodin odpoledne přijíždí autobus do osady Vižaj (Вижай), poslední obydlené vesnice na severu Sverdlovské oblasti. Členové Djatlovovy výpravy vysedají, seznamují se s místními lidmi, kteří je ubytovávají ve srubu.


Jízda na lvu : výprava za mystickým křesťanstvím

    V noci klesá teplota až na –26 stupňů Celsia. Výprava postupuje po břehu řeky Auspija – po ledě už kvůli ledové tříšti jít nelze. Účastníci expedice objevují další mansijské značky na kmenech stromů.
    P. S. Podle aktuálních dostupných informací (2016) mohli členové výpravy fotit až s 6ti fotoaparáty a vyšetřovatelé prý našli celkem 18 filmů (údaj o 18ti filmech koluje od roku 2012 na ruských internetových forech a odtajnila ho prý dcera vyšetřovatele Lva Ivanova)…


eSbírky – kulturní dědictví on-line

    Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je místo pro Vaší reklamu Zde je mís
    Šťastná náhoda: z Vižaje míří ještě dále na sever, do prakticky liduprázdné oblasti bývalých gulagů, nákladní vůz GAZ-63 s otevřenou korbou. Členové výpravy se domlouvají s řidičem, ve 13.10 nasedají na korbu vozu a odjíždějí.
    Výprava se dostává na horní hranici lesa se zakrslými břízami a holou plání. Djatlov píše do deníku: „Vane silný, teplý západní vítr. Rychlost větru je jako rychlost proudění vzduchu při zdvihání letounu“.
    Každý kdo má rád a zajímá se o české dějiny, tak by měl vědět o připravovaném projektu filmového kameramana Jana Hanzala, který chce přiblížit jednu historickou událost z trochu jiného pohledu. Rádi bychom pomohli více, zatím činíme aspoň touto formou propagace a osvěty. Více o tomto bohulibém činu na www.vypravanatmavouhvezdu.eu
    Výprava se vydává na cestu kolem 10 hodin dopoledne. Opouští koryto řeky Auspija a stoupá hlubokým sněhem vzhůru. Putování je podle Djatlova a jeho zápisků v deníku velmi obtížné.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00