Jak na věc


vítězný bramborový salát

Vítězný oblouk má symbolický význam

    Za vznik Vítězného oblouku může částečně slavná bitva u Slavkova u Brna. Proč? Inu, velký Napoleon po vítězné bitvě u Slavkova v roce 1805 slíbil svým vojákům, že se vrátí do sladké Paříže pod vítěznými oblouky. Slovo dalo slovo a hned následující rok byl položen základní kámen této slavné stavby. Avšak stavba se o několik desetiletí zdržela, takže Vítězný oblouk byl nakonec postaven v roce 1836. Na tomto faktu nic nemění, že se jedná o nádhernou stavbu, která je dodnes chloubou celé Paříže.
    Chcete si prohlédnout Pařížské památky téměř na vlastní oči? Zajímá vás kde které památky v Paříži jsou a jak se k nim dostat? To vše a mnohem víc, najdete v naší interaktivní mapě.
    Až po Napoleonově smrti se dostavby ujal král Ludvík XVIII. Ideová koncepce však byla – pochopitelně – změněna. Sochařská výzdoba měla připomínat úspěchy francouzské armády z let 1792–1815.
    Pro Pařížany má symbolický význam do současné doby. Francouzi si konec války tradičně připomínají 8. května vysoce oficiálním ceremoniálem kladení věnce u symbolického památníku neznámého vojína právě v Paříži pod Vítězným obloukem. (Je však pravda, že 8. května 1945 bylo již celé území Francie dávno osvobozené).
    Máme pro vás malý bonus, který jinde nedostanete. Kartu Paris Pass s pěknou slevou. Chcete li ušetřit ještě víc POZOR akce jen do 15.9.2016, tak uplatněte náš slevový kód.


Vítězný oblouk v Paříži: Význam plastik

    Vítězný oblouk byl dokončen roku 1836. Stal se symbolem Paříže a jeho silueta zažala být používána jako pařížské logo (některé instituce jej používají dodnes). Za šedesát let poté byl vyhlášen historickou památkou. Roli symbolu Paříže elegantně „převzala“ štíhlá, tvarem neopakovatelná Eiffelova věž. 
    Základy byly položeny 15. srpna 1806. Stavba ale pokračovala ztuha. Celé dva roky trvalo jen vyhloubení základů. Ještě v roce 1810, kdy přijel Napoleon vykonat “stavební dozor” (ve skutečnosti se chtěl stavbou pochlubit své snoubence Marii Luise), dosahovala výška parteru jen jednoho metru. Za Napoleonovy slávy byla “dotažena” až k oblouku, ale po Napoleonově fiasku byla stavba přerušena.
    V současné době je Vítězný oblouk přístupný široké veřejnosti. Navštívit zde můžete například zajímavé místní muzeum i vyhlídkovou terasu. Z vyhlídkové terasy je jeden z nejpůvabnějších výhledů na Paříž, zejména na slavnou třídu Champs-Elysées. Z terasy také uvidíte moderní pařížskou čtvrt La Défense. Ve večerních hodinách je Vítězný oblouk krásně nasvícen, takže doporučujeme pohybovat se kolem Vítězného oblouku také večer. U Vítězného oblouku se velmi často také pořádají různé vojenské přehlídky a slavnosti.


Velký oblouk „velkého malého“ muže

    Vítězný oblouk (Arc de Triomphe de l’Étoile nebo jen Arc de Triomphe) je mistrovské dílo klasicistické architektury věrné antickým formám. Byl vybudován podle záměru Napoleona Bonaparta, který jím chtěl připomínat vítězství ve slavné bitvě tří císařů, která se odehrála 2. prosince (pro carské Rusko 20. listopadu) roku 1805 u moravského Slavkova.
     Velké arkády jsou zdobeny alegorickými postavami z římské mytologie (autor James Pradier). Na vnitřní straně pilířů velkých arkád jsou vyryta jména míst významných bitev revolučních a napoleonských válek.


Tvůj komentář k článku Zrušit odpověď na komentář

    Na vlysu Vítězného oblouku se pak francouzští sochaři Brun, Laitié, Rude, Jacquet a další, pokusili úchvatně znázornit odchod francouzských vojsk na nová tažení. Z druhé strany oblouku pak uvidíte jejich šťastný návrat. Pod střechou oblouku je pak třicet štítů, které nesou názvy Napoleonových slavných vítězných bitev v Africe a v Evropě. Českého turistu však bude nejvíce zajímat, kde je znázorněna slavná bitva u Slavkova. Český turista nebude zklamán, neboť bitvu u Slavkova najde na boku pravé strany oblouku. Reliéf pochází z dílny francouzského sochaře Jeana Gechtera a zobrazuje scénu, kterak vojáci Napoleonovy armády rozbíjejí led na Žatčanském rybníku, aby potopili nepřátelské oddíly. Na menších obloucích pod reliéfem Bitvy u Slavkova jsou napsána jména důstojníků císařské armády. Pod Vítězným obloukem je také hrob Neznámého vojína, odpočívá zde neznámý francouzský voják z první světové války.
    Nechcete platit vstupné v Pařížských památkách? Nechcete čekat v nekonečných frontách při vstupu do Pařížských památek? Chcete jezdit po Paříži městskou dopravou zadarmo?
    Vítězný oblouk v Paříži je jedním ze symbolů Paříže. Jeho typický silueta byla jako atribut hlavního města využívaný do doby, než jej zastínila Eiffelova věž. Nebyla to dlouhá doba, Vítězný oblouk byl dokončen v roce 1836. Přesto dodnes znamená jednu z tváří Paříže. Vítězný odbouk, uzavírající bulvár Avenue des Champs-Élysées (Elisejská Pole), nechal vystavět Napoleon Bonaparte po vítězné bitvě u moravského Slavkova. Grandiózní stavba byla dokončena až po jeho smrti. Z pohledu dnešního označení se Vítězný oblouk nachází uprostřed náměstí Place Charles-de-Gaulle (dříve Place de l’Étoile).


Zakladatel se „glajchy“ nedožil

    Vítězný oblouk je padesát metrů vysoká stavba a na svých zdech znárodňuje různé válečné motivy. Když se budeme dívat na čelo Vítězného oblouku, tak po své levé straně uvidíme velmi rozměrný reliéf, který znázorňuje Napoleonův triumf. Nad tímto reliéfem je pro změnu znázorněna Bitva u Abukíru, kdy Napoleon vyhrál v roce 1799 nad tureckou armádou. Po naší pravé straně pak uvidíme reliéf, který zachycuje, jak obyčejní Francouzi odcházejí bránit svou vlast a národ. Nad tímto reliéfem je pak znázorněn pohřeb generála Francoise Marceaua.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00