Jak na věc


uzly a pomeranče iva procházková film

Dračí smyčka, škotový nebo také tkalcovský uzel

    Používá se ke stoupání na laně. Tento spolehlivý uzel má stále své uplatnění v případě nouze, i když je dnes k dispozici mnoho kvalitních stoupacích pomůcek. Při zatížení drží na silnějším laně velmi dobře a odlehčený prusík lze snadno posunout vzhůru, takže pomocí dvou či tří smyček lze na laně prusíkovat vzhůru. Jednoduchý prusík slouží k uchycení smyčky na lano.
    Bezpečnější variantou dračí smyčky je dračí smyčka s dvojitým závitem. Postup vázání je stejný, až na to, že kolečko (závit) musí být dvojité: Vytvoříte jedno a na něj položíte druhé.
    Publicista, dlouholetý vedoucí oddílu, bývalý redaktor časopisů Nika a Wampum Neskenonu, editor ročenky Malý průvodce světem outdooru, spoluautor knihy Výpravy do pravěku, autor knih Výpravy do přírody, Hurá na tábor a a Skautská praxe 2.0!
    Neobyčejně jednoduchý uzel, který slouží k jištění přes karabinu (musí to být HMS karabina s pojistným zámkem). Lano se snadno dobírá i povoluje. Výhodou je, že při prudkém zatížení nejprve překlopení smyčky pohltí částečně náraz a teprve pak tření lano zabrzdí. Tím je zmenšen náraz při pádu do jištění. Velmi snadno však dojde ke špatnému uvázání, což může mít tragické následky.


Přidejte se k nám na facebooku!

    Tyto uzly mají stejný princip, ale každý má jiné použití. Dračí smyčku dříve používali horolezci k navazování na lano. Ukázalo se však, při nesprávném zatížení může lehce prokluzovat a uzel se přestal k navazování používat. Přesto zůstává zajímavým a často používaným uzlem, pokud potřebujeme smyčku se zatížením v tahu. Naprosto stejný uzel je pod názvem škotový jedním z mála, které jednoduše a bezpečně spojí lano a cíp látky, drží i na nestejně silných lanech. Používal se i pro svázání přetržených nití při tkaní, proto získal název tkalcovský.
    Pro běžné potřeby táborníka postačí základní uzly. Je lepší umět vázat třeba menší počet uzlů, ale dobře znát jejich vlastnosti, přednosti a správné použití.
    Přesně tak! Rybářská spojka je navázána špatně – konkrétně očko(uzel) na fialovém laně má mít konec souběžně se zeleným lanem a směrem ven od spojky – takto hrozí přetažení spojky, uzel je tahem deformován a nemá dostatečnou pevnost.
    Rychlý a jednoduchý uzel se používá k běžné práci s lanem, na úvazky a na ploché smyčky. Uzel je shodný s vůdcovským uzlem ale jinak se váže i používá. Na jednom laně se uváže očko a druhé lano uzel v protisměru okopíruje. Proto se mu také říká protisměrný uzel. Po zatížení se hůř rozvazuje, proto se častěji používá následující osmičkový uzel.
    Ahoj, potřeboval bych poradit, jak navázat uzel, kterým se váže ke stromu hamaka tak, aby šla jednoduše napnout a zároveň šel uzel snadno rozvázat….


Tento článek byl zařazen do soutěže Bushcraft.cz

    Slouží spolehlivě k pohlednému navázání dvou stejně silných provázků či lan. Její velkou výhodou je mnohem snadnější rozvazování než u jiných uzlů. Jeden z mála uzlů, který drží i na vlasci, ale v tom případě je občas potřeba vázat dvojitě.
    Nejjednodušší uzel, který se váže všude tam, kde potřebujeme zavázat něco zabaleného, ať už je to balík na poštu či vánoční dárek. Snadno se zavazuje se zámkem, příkladem je již zmíněná klička na tkaničce u bot. Mnoho lidí nerozlišuje mezi křížovou a plochou spojkou, rozdíl v pevnosti není velký (ani jeden není určený pro zatížení), plochá spojka o něco lépe vypadá. Vázání usnadňuje pravidlo, že v obou překříženích při vázání jde vrchem vždy stejné lano, jak ukazuje v zatmaveném místě první a třetí postupný obrázek. Uzel není bezpečný pro zatížení v tahu.
    Na našem ostrově najdete nápady pro tábornické i zálesácké činnosti a s tím spojené hry na výpravy i letní tábory. Jsou určené pro oddíly zaměřené na turistiku, táboření a poznávání přírody.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00