Jak na věc


uzlíky ve štítné žláze

Srdečně Vás vítám na svém blogu!

    Uzlíky ve štítné žláze mohou vzniknout z několika důvodů. Může se tomu stát z nedostatku jódu ve stravě, z důvodu přemnožení tkáně, vzniku cysty, chronického zánětu štítné žlázy, polynodózní strumy a také i z důvodu rakoviny.
    Mňaaaaaaaam. Fantázia. Cesto sa robilo super, príprava bola jednoduchá a tá vôňa a chuť… vonia to u nás ako na Vianoce. Recept ukladám do kategórie Mňam. ĎAKUJEM.
    Uzlíky na štítné žláze vznikají i na zcela zdravé štítné žláze. Někdy se však stane, že tyto uzlíky mohou činit problémy při polykání, mohou být v hrdle cítit, tlačit a dokonce mohou být i vidět. Byť je většina uzlíků benigní, ve skutečnosti v sobě skrývají cysty a přeci jen 10% z nich je rakovinou. A proto je obzvlášť důležité, aby lidé s nemocnou štítnou žlázou, ale i ti, co mají zvětšenou štítnou žlázu (tzv. tlustý krk, čili strumu) chodili na pravidelné ultrazvukové kontroly. Pakliže se u nich takový uzlík najde, je zapotřebí si jej hlídat a provést biopsii, aby se odhalilo, zda je skutečně neškodný, tedy benigní.


Sonografie břicha – vyšetření SONO břicha

    Aby se vědělo, co s uzlíkem dál, je důležité uzlík důkladně diagnostikovat. Lékař si vás při této prohlídce důkladně prohlédne, ozkouší polykání, vyšetří hladinu hormonů, pošle vás na EKG, ultrazvuk a na biopsii, která má potvrdit anebo vyloučit rakovinové bujení. V některých případech může lékař v rámci diagnostiky užít test s využitím izotopu radioaktivního jodu, který se vstřikuje do žil a kontrast pak vytváří obraz štítné žlázy na monitoru.
    Obvykle uzliny ve štítné žláze nezpůsobují vůbec, a proto se odhalí často náhodně. Povětšinou nejsou cítit ani velké uzly. Někdy si však nemocní přeci jen stěžují na pocit knedlíku v krku..  Až opravdu hodně velké uzly mohou způsobit obtíže při polykání, ztěžují dýchání a někdy jsou dokonce i vidět. Poznat je obvykle při stlačení štítné žlázy, kdy je cítit při polknutí. Pokud uzlík produkuje hormon, mohou se objevit i další příznaky, které jeho odhalení urychlí. Nemocného totiž trápí náhlý úbytek váhy, nesnášenlivost tepla, třes, potíže se spánkem, svalová slabost, nervozita, rychlý a nepravidelný tep.
    Dneska jsem je pekla, ne z droždí, ale z kvásku. Jsou výborné. Mizí celkem rychle. Kardamon jsem sehnala kupodivu u nás na trhu. Sice tu máme 8 stánků, ale paní mě mile překvapila :) Děkuji za recept


Náramky přátelství – uzlíky vázané vpravo

    Léčba se odvíjí od toho, co diagnostika odhalí. Pakliže jde o uzlík benigní, který ani nikterak nepřekáží, nic se neděje, jen se hlídá. Pokud uzlík produkuje hormony, podávají se léky na jeho útlum a drží se také speciální dieta. Pokud je velký a překáží, tak není zbytí ani u benigního, je nutno uzel z krku odstranit. Rakovina se musí řešit rázně a rychle. Uzlík se odstraní a dle potřeby doplní i o ozařování anebo chemoterapii. Prognóza je však velmi dobrá. Po odstranění štítné žlázy je však nutné tělu dodávat hormony již permanentně v tabletách.
    Pro uzlíky na hlasivkách se využívá latinský výraz nodulus laryngis. Uzlíky na hlasivkách se tvoří v místě, kde jsou hlasivky nejvíce namáhané. Jedná se o vazivové ztluštění. Uzlíky na hlasivkách vznikají u těch lidí, kteří přetěžují svoje hlasivky. Časté je to zejména u zpěváků. Příčinou je často špatná hlasová technika.
    Z másla, cukru, vejce, soli, kardamomu, půl kostky droždí, teplého mléka a asi půl kila mouky (v případě potřeby můžete těsto v průběhu hnětení podsypávat další moukou) vypracujte hladké těsto a nechte ho alespoň dvě hodiny kynout v teple. Pekla jsem uzlíky z kila mouky, proto jsem těsta měla více. :) Pokud doma nemáte kardamom, těsto se obejde i bez něj, ale originální recept ho obsahuje.
    Hlavní nit držíme levou rukou, pracovní nit položíme zleva doprava přes hlavní nit, zezadu dopředu provlečeme vzniklou smyčkou, zatáhneme a uzlík posuneme nahoru.


ZANECHAT ODPOVĚĎ Zrušit odpověď

    Když uzlík produkuje hormon štítné žlázy, vzniká zde problém, který je nutno řešit, protože nemocného trápí zvýšená funkce štítné žlázy. Nemocného pak také může trápit stížené dýchání, polykání a ruší i esteticky.
    Tyto úžasné voňavé rolky, v originále nazývané “kanelknuter” neboli “skořicové uzlíky”, pocházejí se Švédska. Existují ještě ve variantě skořicových šneků, kterým se říká “kanelbullar”. Mně byly na první pohled sympatičtější uzlíky, proto Vám přináším recept a návod, jak na ně. :) Pokud už jste ochutnali estonský kringel a chutnal Vám, je jisté, že Vás okouzlí i tyto roztomilé buchtičky, recept je velmi podobný a technika výroby také. Uzlíky jsou křupavé i šťavnaté, křehké a jak voní!
    skvely recept, len neviem kde robim chybu, cesto sa mi stale trha,je velmi krehke, ja robim zo spadlovej muky, je potrebne tam zmenit pomer, inak su skvele,
    Děkuji za komentář, Žofie! Napadá mě jen to, že by těsto mohlo být překynuté a proto se trhá… také bych ho příště zkusila více propracovat, popř. zkusit přidat ještě trochu mouky… :)


Uzlíky na hlasivkách: Příznaky a projevy

    Těsto vyválejte na poměrně tenký plát obdélníkového tvaru a celý ho potřete náplní, kterou jste si vytvořili z rozehřátého másla, skořice a cukru. Plát poté přehněte na třetiny tak, jak vidíte na fotce níže.
    To je zajímavá otázka… :) Uzlíky by suché být určitě neměly, už jen díky náplni. Ale jsem si jistá, že se dají i lehce pokazit a pak by suché být mohly (např. při příliš dlouhém pečení nebo pokud bude těsto moc podsypávané moukou a tím pádem tuhé). Ale Vám se určitě povedou, držím palce! :)
    Vzniklou roládu pak nakrájejte na jednotlivé proužky silné 1-2cm. Každý proužek lehce natáhněte a smotejte do jednoho směru. Rolku si pak dvakrát obtočte kolem prstů a konec strčte vrchem doprostřed. Pokud jste techniku z mého kostrbatého popisu moc nepochopili, zkuste si najít videonávod, na youtube jich je plno. :)
    Pečte při 180°C asi 15-20 minut. Zpočátku možná budete mít každý uzlík jiný, stejně jako já, ale po několika dalších várkách budou Vaše uzlíky určitě jako ze švédské pekárny. :)


Diskuse - zanechat komentář Zrušit odpověď

    Není uzlík, jako uzlík. Zatímco uzliny lymfatické jsou normální a běžnou součástí imunitního systému, tak ve štítné žláze nemají co dělat. Nicméně nutno také říct, že se nejedná o nic výjimečného. Mají je 30-40% žen nad 50 let. Naštěstí naprostá většina uzlíků je benigních.
    Lékař hlasivky vyšetřuje pomocí laryngoskopického zrcátka. Na odstranění otoku se používají adstringencia. Většinou se využívá chirurgická léčba, kdy se odstraní uzlíky na hlasivkách.  Po operaci se provádí foniatrické hlasové cvičení. U dětí však většinou postačí konzervativní léčba.
    U dětí vzniká dětská hyperkinetická dysfonie často po vstupu do kolektivního zařízení, např. do mateřské školy, kdy se snaží navzájem překřikovat, nebo při společných hrách, na dětských táborech atd. Nález na hlasivkách je obdobný. Vřetenovitá zesílení s nedomykavostí v zadní a později i přední části hlasivkové štěrbiny zvětšují nerovnosti na hlasivkách. Dítě se je kvůli dosažení větší intenzity hlasu snaží kompenzovat použitím nadměrného fonačního tlaku. I u dětí se tedy mohou trvalým přemáháním hlasivek vyvinout hlasové uzlíky.


Náramky přátelství – vzor ze širokých šipek

    Pokud hlasová zátěž a špatná hlasová technika trvá dále, v místě největšího zesílení hlasivek dochází k vytvoření polokulovitých nerovností, které se označují jako hlasové uzlíky. Vytvářejí se v místě největšího rozkmitu hlasivek, což je u dospělého mluvního hlasu zhruba v jedné třetině až v polovině délky hlasivek. Zesílení a pozdější uzlíky nedovolují vytvoření správného hlasového závěru, hlas je chraptivý, slabší, tvořený s větším fonačním tlakem. Tím se nadále zvětšuje nepřirozená zátěž hlasového ústrojí a vytváří se bludný kruh – snahou o zlepšení hlasu pomocí většího hlasového úsilí totiž dochází k dalšímu zhoršování stavu.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00