Jak na věc


ubuntu mini remix download

Nejčtenější články posledního měsíce

    K vlastnímu instalátoru toho nelze moc nového říci. Ano, před instalací, stejně jako při následném spouštění systému, vše startuje již skrze systemd (aktuálně verze 219), ale to se týká podhoubí, které běžný smrtelník nevnímá. Instalátor je stejný již po několik generací Ubuntu, snad jen že postupně přibývají nové dostupné prvky, tedy například zmíněné btrfs apod. Už dříve také bylo známo, že Ubuntu 15.04 nepřinese žádnou zásadní revoluci v prostředí systému, a tak se také stalo. Ubuntu vypadá de facto stejně jako dosud, podobně se obsluhuje, pouze přibyly nové, výše uvedené volby ohledně lišt apod. Výchozí aplikace jsou též tradiční, jak již zaznělo výše, v pozadí systém je protkáno mimo jiné GNOME 3.14 (což je trochu škoda, ale jelikož GNOME 3.16 vyšlo 25. března (pouhé 4 týdny před Ubuntu 15.04), asi to Canonicalu odpustíme).
    Osobně mám k Ubuntu 15.04 jedinou drobnou výtku, a sice že mi na integrované grafice Intel HD v Haswell Refresh Celeronu nefungovalo korektně prostředí: vše běželo, jen se vůbec nezobrazoval kurzor myši a videa se mírně trhala. Po příčinách jsem nepátral, vše vyřešilo osazení GeForce GTX 750 Ti, ale tato věc není uvedena mezi „known issues“. Také jsem potkal během prvního dne jeden kernel oops
    Cílem projektu Waypipe je přinést síťovou transparentnost z X Window System do Waylandu. Manuel Stoeckl na projektu pracuje v rámci letošního Google Summer of Code. Novinkám se věnuje v příspěvcích na blogu Network transparency with Wayland [reddit].


Co vlastně od „Vivid Vervet(a)“ čekat?

    Oproti verzi 14.10 pozoruji na svém PC znatelné zrychlení systému, a to jak proti standardnímu Ubuntu 14.10, tak proti mnou dosud preferované variantě Lubuntu s doinstalovaným Xfce. Jestli za to může převážně systemd, nebo nové Unity a další optimalizace, nebo kombinace těchto a dalších faktorů, nevím. Pro samotné prostředí Unity ale jako obvykle platí, že vyžaduje GPU schopné hardwarové akcelerace.
    Mnohými nenávidění „podivný blob“ zvaný systemd je zde. Ubuntu končí s vlastním initem Upstart, vyjma verze Touch. Jediná služba, která zatím se systemd nestartuje, je Juju, ale i na tom se pracuje. Prozatím je ale zachována možnost bootovat přes Upstart, a to přes volbu „Ubuntu, with Linux ... (upstart)“ v sekci „Advanced options for Ubuntu“ v Grubu.
    Mozilla.cz informuje, že Thunderbird 68 bude podporovat Thunderbird WebExtension (MailExtensions). V tuto chvíli není nové API úplně dokončené a podpora starých doplňků s Thunderbirdem 68 zatím neumírá.
    Tvůrci se předhání, ale pokud se kouknete na aplikace, tak jednoznačně převažuje po desítky let okno s nabídnutými procesy nalevo a nahoře je menu s ovládáním.


Nejkomentovanější články posledního měsíce

    Doba zázraků už pro Ubuntu dávno skončila. To nejviditelnější, tedy prostředí Unity, prodělává převážně malé inkrementální změny a Canonical tak trochu připomíná Apple těchto dnů (to jen Microsoft v sekvenci Windows 7 → 8 → 10 se vzhledem a chováním systému hodně hýbe): konzervativnost především. Jestli je to dobře, či špatně, nechám na vás. Ubuntu 15.04 je dobře použitelný systém a prakticky stejné šlo říci o předchozích verzích. Pokud jsou / budou udělány změny v pozadí decentně a bezpečně, pak se přechodem na systemd či Mir či Unity 8 nemusí běžný smrtelník vůbec trápit. Odpůrce systemd či fanoušek Waylandu se bezpochyby zařídí jinak.
    Knot Resolver je moderní open source implementace rekurzivního DNS serveru (resolveru), vytvořená a udržovaná v Laboratořích CZ.NIC. Tomuto projektu, který vznikl jako mladší bratříček autoritativního serveru Knot DNS, je právě dnes pět let. Více v příspěvku na blogu zaměstnanců CZ.NIC.
    Oba nejpoužívanější grafické frameworky – Qt a GTK – podporují Wayland, stejně tak desktopová prostředí GNOME a KDE Plasma dnes dokáží běžet nativně na Waylandu. Úplně to ale neplatí, když spustíte Qt aplikace v GNOME běžícím na Waylandu. Kvůli problémům popsaným v článku na Mojefedora.cz se stále spustí na XWaylandu. To by mělo být ve Fedoře 31 minulostí.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00