Jak na věc


tunis aktuálně počasí mahdia

Populace zvířat v národních parcích Afriky se snižuje

    Mešita Zitouna (Jemaa ez-Zitouna) Největší mešita nejen v metropoli, ale i v celém Tunisku a zároveň nejstarší historický objekt v Tunisu, první zmínky o alghabitské mešitě se datují až do 9. století. I když, pravda, jeho výraznou dominantou je čtvercový minaret přistavěný až v 19. století. Jako ne-muslimy vás nepustí dále než na vstupní dvůr, a to pouze ve zdrženlivém, umírněném oblečení.
    Letiště Tunis-Kartágo (TUN), 8km od centra, je malé, ale ve slušném stavu a se vším standardním vybavením. Lze zde vyměnit peníze na tuniskou měnu za přiměřený poplatek. Cesta taxíkem do městského centra (trvejte na taxametru) by měla stát cca 3 dináry (40 Kč) v denních hodinách a 5 dinárů (65 Kč) v nočních hodinách. Další možností jak se přesouvat je využít autobusy, které jezdí relativně často během dne, nikoliv však v noci. Jejich cen je zlomkem ceny za taxík.
    Tunis je dobře vybaven pohodlnou čtyř-linkovou lehkou dráhou, tzv. lehké metro, které provozuje Société des Transports des Tunis (web pouze francouzsky nebo arabsky). Přestupní uzel pro všechny linky se nachází ve středu města na náměstí zvaném Place de la République/Place de Barcelone. Nepřestupní jednotlivá jízdenka stojí 0.410 dináru (5 Kč).


Vědcům se podařilo zachytit první fotografie černé díry

    Ve středu se široké veřejnosti naskytl nevšední pohled na první fotografie černé díry ze vzdálené galaxie. Na snímcích je vidět zářivý kruh rozžhavené hmoty, která je nasávána do černé díry, jež je od Země vzdálená 55...více
    Tunis je hlavní město Tuniska. Umístěn na středomořském pobřeží, ale s nedostatečnými kapacitami kvalitních a upravených pláží, byl Tunis uchráněn před masivním rozšířením turistických zájezdů přes cestovní kanceláře, a to zejména v severní a jižní části města. Při počtu obyvatel o něco menším než 700 000 obyvatel vám celé město připadne malé a kompaktní. Není zde mnoho pamětihodností, které by k Tunisu patřily jako Eiffelova věž k Paříži. Nicméně, Kartágo je odsud snadno přístupné a místní trh je jeden z nejtradičnějších a nejpoklidnějších v celé severní Africe.
    L’Orient, Rue Ali Bach Hamba, tel: 216 71 252 061, kousek od přístavu Porte de France. Steaky zde nejsou nic moc, ale ryby zde jsou dobré, místní specialita Berberské skopové je vynikající. Obsluha zde je velmi pohotová.


Informace o předpovědi a zpětná vazba

    Museum Bardo (Le Musée National du Bardo), Le Bardo-2000, (nejbližší stanice Bardo na lince metra č. 4), 1 513-650 (fax: 1 513-842) Otevřeno květen-říjen denně od 9:00 do 17:00. Zaujímá budovu paláce tehdejšího beje (vládce) z Otomanské éry. Proslaveno je svou rozsáhlou sbírkou římských mozaik, i přesto že (obrovská) výstava dokumentuje celou dobu tuniské existence, od prehistorické doby až do Otomanských dnů. Exponáty z Kartága, Mahdie, Sousse, mnoho z doby římské nadvlády a navíc prezentace arabské kultury z doby dávno minulé i současné.
    El Kalifa, Rue d’Iran, tel: 216 22428470. Nedaleko od zastávky metra „Nelson Mandela“. Chutná tradiční západoafrická jídla a velmi přijatelné ceny, oblíbené mezi zaměstnanci Africké rozvojové banky. Mnohem chutnější a přátelštější než jak je obvyklé v typické průměrné tuniské restauraci. Otevřeno od pondělí do soboty, na obědy do 15:00.
    Trasy trajektů z Tunisu vedou do mnohých evropských měst, např. Trapani, Pantelleria, Janov, Neapol, Marseille, apod. Hlavní terminál trajektů je v La Goulette, ale je třeba si pečlivě přečíst, odkud který trajekt odjíždí, poněvadž jsou i další přístavy nedaleko.
    Neodbytní „agenti s teplou vodou“ a jiní neoficiální průvodci se téměř pořád motají okolo turistických oblastí. Odežeňte je pokud na vás spustí nějaké sáhodlouhé vyprávění o architektonické kráse toho či onoho, jinak po vás budou chtít nějaký bakšiš za jejich nevyžádané služby.


V České republice bude v dohledné době vysazeno deset milionů stromů

    Jídlo a pití poblíž odbavovací přepážky je za rozumné ceny a dobré kvality, ale to, co lze koupit v tranzitní části (levá odbočka) je za přemrštěné ceny a ani kvalita není nijak skvělá.
    Bankomaty jsou vhodné zejména pro cizince jako způsob, jak vybrat peníze a nemuset chodit do směnáren. Visa má svá vlastní centra, kdy lze vybrat peníze. Více informací na: http://visa.via.infonow.net/locator/eur/ResultsDisplayAction.do?uid=X231828-1217576026-ac120464


Bouře v jižní části Nepálu zabily tři desítky osob

    Trh (tzv. souq) ve čtvrti medina je zajímavé místo na procházku. Maličké stánky překypující nejrůznějším zbožím jsou stejně fascinující jako davy lidí proudících trhem, nakupujíce, prodávajíce, nebo se jen motaje kolem. Na kost vyhublé kočky se motají kolem ve stínech, uličky jsou provoněny vonnými oleji, kořením, ale i smaženým jídlem a hnijícími odpadky, které se válejí po zemi. K tomu zní volání muezzinů z mešity, raï (druh hudby), fotbal z rádií, hlasy v arabštině a francouzštině. V Tunisu jsou hlavní ulice po medině označeny nápisem „turistique“, nicméně stačí pár kroků odbočit z vyšlapené stezky pro turisty, a rázem se octnete na opravdovém, dodnes funkčním trh. Dondes se za omšelými fasádami skrývají staré paláce, mešity, medrasy (školy islámského učení), atd. Ve srovnání s Marokem nebo i se Sousse se zde s vámi nikdo nebude úpěnlivě dohadovat. Kamenným obloukem klenutá brána Bab el Bahr, neboli Francouzská brána na konci Avenue de France je vhodným výchozím bodem pro návštěvu t
    Vlaková linka TGM, obsluhující okrajové části města, začíná ve stanici Tunis Marine linkami 1-4. Tyto linky propojují La Goulette (trajekty), Sidi Bou Said, Kartágo a pláže v Marse.
    Tuniská mládežnická ubytovna, +216 71 567 850. Zastrčená hluboko v uličkách mediny je trochu oříšek pro cizince ji najít (i když na ni jsou tu a tam směrovky po okolí). Nachází se v bývalém paláci sultána a i proto stojí za námahu ji najít. Místnosti jsou prosté a klimatizované pouze větrákem. Večeře na místě jsou slušné porce za opravdu mízné ceny. Snídaně, tedy lépe řečeno francouzská snídaně – bílý chléb, džem a káva – je na našince poněkud málo objemná. Podává se na rozlehlém budovním dvoře. Cena 8 dinárů za nocleh a snídani.


Aktuální zprávy o počasí z ČR a ze světa

    Dejte si pozor na řidiče u stanovišť taxi na letišti, v noci jsou schopni žádat až 20 – 25 dinárů (260 – 320 Kč). Během dne taxikáři používají taxametr bez jakýchkoli zdlouhavých diskusí, ale většinou je upraven aby ukazoval více, než by měl. Pokud bude taxametr ukazovat více jak 2 dináry před koncem výjezdové cesty z letiště, pak vás řidič taxíku sprostě okrádá jako se to stává mnoha zahraničním turistům. To je čas zvážit vystoupení (bez placení) a chytit jiné taxi.
    La Mason Doree, 6 bis Rue de Hollande, +216 71 240 632 (fax: +216 71 240 631). Okouzlující hotel postavený v koloniálním stylu. Místnosti jsou jednoduše zařízeny, ale jsou čisté i přesto že budova není právě nejnovější.
    Tunis je hlavní město Tuniska (Tunis je město, Tunisko je stát). Město Tunis má medinu (staré město), středověké čtvrtě (suky), obrovská moderní předměstí a přístav.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00