Jak na věc


tradice o vánocích

Boží dar - příběhy českých potravin

    Řadu tradic dodržujeme po celá staletí a některé i déle. Původ mnohých z nich sahá až do předkřesťanské minulosti. Zvyklosti dochované z dávných časů nám o našich předcích mnohé vypovídají, například jak žili v souladu s přírodními cykly nebo jak díky společným oslavám utužovali vzájemné vztahy a jak si dokázali i těžkou práci okořenit společnou zábavou. Příběhy tradic vyprávějí o respektu našich předků k přírodním živlům, o jejich největších obavách, o mýtech, ale také třeba o jejich mimořádně přesných pozorovacích schopnostech, které odrážejí například dodnes oblíbené lidové pranostiky.
    Cyklus byl připravován ve spolupráci s etnografy a pracovníky muzeí a skanzenů z celé České republiky, specializujících se na konkrétní mapované tradice. Průvodcem seriálu je Miroslav Táborský.
    Zatímco původ některých svátků známe, u jiných je opředen tajemstvím a o přesném významu dílčích starých zvyků či rituálů se mohou odborníci dnes už jen přít. Přesto jsou tyto tradice zejména na českých a moravských vesnicích stále živé a současné generace je s pečlivostí a úctou předávají dále.
    Šestadvacetidílný dokumentární cyklus Naše tradice mapuje hlavní svátky, které se v České republice dodnes dodržují, i když se mnohdy ponětí o jejich původním významu vytrácí.
    Zavítejte do jediného prémiového Pilsner Urquell Original Restaurantu „TRADICE“ na pražském Smíchově - Anděl. PUOR je originální koncept tvořen ve stylu lidové restaurace první republiky.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00