Jak na věc


tržnice lipence obchody krmivo pro psy

Slovácká tržnice v Uherském Hradišti

    Diskuse s obyvateli Slovácka mi přinesla nápad, jak po dlouhých letech využít o chátrající objekt bývalé konírny v uherskohradišťských kasárnách. Již příští rok chci tuto budovu proměnit na zbrusu novou slováckou tržnici, která nabídne celoroční kvalitní zázemí pro prodej výhradně regionálních zemědělských, potravinářských a tradičních výrobků.
    Na místě vyhořelých hal za několik měsíců vyrostly nové zděné haly. Na rozdíl od předchozích staveb byly vyprojektovány tak, aby splňovaly veškerá požární opatření. Stěny budovy jsou zděné, stropy jsou z betonu. Místnosti mají alespoň dvě únikové cesty a nainstalované elektrické hlásiče mají včas detekovat požár.
    Brno - Ve vietnamské tržnici na Olomoucké ulici v Brně vzplála krátce po půlnoci jedna z prodejních hal. Hasičům se podařilo rychle dostat plameny pod kontrolu a zabránit jejich šíření na okolní haly. Nejničivější požár zažili trhovci v lednu loňského roku, kdy oheň spálil dvanáct hal. Hasiči lidem z okolí doporučují, aby omezili větrání.


Po roce a půl se vietnamská tržnice ocitla znovu v plamenech

    Ničivý požár, který loni v lednu zničil dvanáct hal, vzplál na čtyřiceti metrech čtverečních a v prodejnách a skladech oblečení, bot a dalšího zboží se rychle šířil. Na místě zasahovalo 87 hasičů s 22 vozidly a desítky policistů. Hašení trvalo tři dny. Požár tržnice byl jedním z nejničivějších, u kterého hasiči na jihu Moravy v posledních letech zasahovali. Škoda se vyšplhala na šedesát milionů korun.
    Protože z hořícího objektu stoupalo velké množství kouře, tým chemiků v okolních obytných čtvrtích monitoruje stav ovzduší. Měření  zatím neprokázalo výskyt škodlivin nad povolené limity. Hasiči přesto lidem z okolí doporučují, aby omezili větrání a otevírání oken.
    Hasiči krátce po půlnoci vyjížděli k požáru, který v tržnici vzplál na půdě jedné z hal. Plameny museli velmi rychle lokalizovat, aby se nestihly rozšířit do některé z dalších budov. Hasili proto nejen ze země, ale i z požárních žebříků. Hašení bylo obtížné v tom, že na likusových domech jsou vlnité plechy a hasiči se k ohni špatně dostávali. 
    Požár už je pod kontrolou hasičů, kteří na místě budou ještě dopoledne dohašovat ohniska požáru. U požáru zasahovalo šestnáct jednotek profesionálů i dobrovolníků, celkem 80 mužů.


Slovácká tržnice Konírna

    Každé patro tržnice má svůj vlastní koncept. V přízemní Bistro pasáži se nachází Jean Paul’s Bistro, Coucou Pastrami & Sandwiches, Matějovo pekařství, Jazzová kavárna Podobrazy a Dětský koutek Atrium. V něm se o děti postarají proškolení animátoři. Rodiče se zatím mohou nerušeně věnovat nákupu.
    V prvním patře zákazníci najdou potraviny, lahůdky a bistra. Chlazené potraviny – uzeniny, maso, sýry, čerstvé těstoviny, ovoce a zeleninu, koření, med a další potraviny. Vedle rychlého nákupu mají návštěvníci také možnost rychle, ale kvalitně se najíst v některém z bister.
    Provozovatelé Tržnice Brno čerpali inspiraci z podobných provozů v zahraničí, jmenovitě ve francouzském Lyonu, portugalském Portu, nizozemském Rotterdamu, dále v Budapešti, Vídni, Berlíně a Bratislavě.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
10483
cache: 0024:00:00