Jak na věc


tamaríni pinčí

I malé činy každého z nás mohou mít velký význam!

    Tento drobný primát s charakteristickým chomáčkem bílých chlupů na temeni se vyskytuje na velmi omezeném území v Kolumbii. V Červené knize (IUCN Red List of Threatened Species) je veden v kategorii kriticky ohrožený druh (Critically Endangered). Odhaduje se, že ve volné přírodě žije okolo 6000 jedinců, což je daleko méně, než je chováno v lidské péči.  Největší hrozbou pro tyto primáty je ztráta přirozeného prostředí (přeměna lesů na zemědělskou půdu, budování vodních elektráren ad.), dříve to byl rovněž masivní odchyt zvířat pro obchodování s domácími mazlíčky.
    Mládě vzácné drápkaté opičky se narodilo 27. listopadu 2015. Ve vrhu byla mláďata dvě, ale jedno z dvojčat uhynulo ještě týž den. Přeživší mládě se má čile k světu a návštěvníci je mohou vidět, jak se vozí na zádech svého otce, který záhy po porodu přejímá hlavní péči o potomky, nebo jak už se samo odvážně pohybuje ve větvích (viz video 1). Novým druhem, který od loňského podzimu sdílí s tamaríny společné prostory, je morče divoké, pravděpodobný předek morčete domácího. Z jihlavské zoo jsme přivezli jednoho samečka a dvě samičky. Každá z nich na začátku prosince porodila dvojčata. Celá skupina včetně mláďat je k vidění ve spodních partiích expozice (viz video 2).
    13.1.2016Rok 2015 v Zoo Ostrava4.1.2016Upozornění na dočasné uzavření zoo shopu1.1.2016Pozvánka na přednášku: Co přinesl rok 2015?24.12.2015Veselé Vánoce!20.12.2015Zoo Ostrava pomáhá zachránit antilopu Derbyho


Tamaríni pinčí mají mládě i nové spolubydlící

    V Malé Amazonii, nejmenším pavilonu v ostravské zoologické zahradě, to žije! Expozice kriticky ohrožených tamarínů pinčích se koncem loňského roku rozrostla o osm nových členů. Jedno mládě a sedm jedinců zcela nového druhu.
    Soužití obou druhů ve společné expozici je harmonické. Tamaríni patří k arboreálním zvířatům, to znamená, že se zdržují převážně v korunách stromů, zatímco morčata pobývají hlavně na zemi, příp. pod zemí. Své nové spolubydlící přijaly opičky celkem bez problémů, po čase začaly dokonce slézat i na zem (což předtím nedělaly, zřejmě se tam necítily dobře), aby morčatům „zkontrolovaly“ krmení. Naopak samec morčat umí výborně skákat a šplhat, takže se občas pohybuje i ve větvích a k odpočinku využívá jednu z tamaríních budek, kterou právě opičky moc v oblibě nemají.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
9247
cache: 0024:00:00