Jak na věc


tajemství stříbrných vlků thomas brezina

Ocenění pro ostravskou dokumentární tvorbu

    Rád bych Vám poděkoval, že jste tuto knihu napsal a vydal, neboť takových krásných a hřejivých, v lehkosti srozumitelných napsaných knih je málo. Po přečtení úvodních stránek se v mém nitru otevřel velmi hřejivý a šťastný pocit, pochopil jsem, že se mi do života dostala další "velmi silná" kniha. Po přečtení celé knihy se hřejivý pocit prohloubil ještě více a uvědomil jsem si, že tato kniha může ovlivnit celou naší společnost v lepší současnost a  budoucnost našeho bytí. Tato kniha by byla vhodná jako povinná četba nejenom na školách, ale také ve všech rodinách. Obzvláště v politické scéně. Ať lidé pochopí, jak je život a bytí lehké a krásné, obzvláště síla slov a jejich používání. Přijímat s pokorou vše, takové, jaké je. Vše spolu souvisí, velká symbioza. Jen se otevřít a vnímat to srdcem. Každý člověk by měl začít přemýšlet ze sebe ven, dosti už bylo egocentrismu. Určitě tyto pocity cítíte také, takže se více rozepisovat nemusím.Světlo, síla, srdce, láska, pokora, jednota, mír, ctnos
    Čerpá z domácích i zahraničních archivů – soukromých i veřejných, pátrá po nových svědectvích, hledá všechny dostupné pamětníky. Reportér Stanislav Motl v něm rekonstruuje celou událost přímo na „místě činu“. Diváci jsou při tom svědky takřka detektivního pátrání, které postupně odhaluje záhadu či tajemství. Přitažlivá je skladba jednotlivých kauz – vojensko-politických, špionážních, kriminálních i mysteriózních.
    Železná dráha musela ustupovat vodním dílům, a tak se také vydáme Vlakem na dno Želivky. Politické dějiny připomeneme v díle nazvaném Projížďka „továrnou na smrt“. Cestování po severní Moravě a Slezsku absolvujeme Osoblažkou po slezské Hané, ale vydáme se i S Cimrmanem do Kaprounu. Železnici, která promluvila do novodobých dějin, vzpomeneme na začátku března v díle s podtitulem Vlakem za železnou oponu a vydáme se také Krušnohorským Semmeringem do Saska. I na závěr se projedeme horským terénem, tentokrát Zubačkou do Krkonoš.


Na vrcholky hor s Vladimírem Čechem

    Víte, jak se odemykají slova? Kdo je skutečná osobnost? Co je to zázrak a naděje? Co je to pravé vzdělání? A víte také, co znamená koncovka "nost" či slovo vesmír? Pohlédněte do budouCTnosti a na významy těchto i dalších slov, zcela novým způsobem.
    Víte, co znamenají slova trvěřivost, trvěnlivost a trvěndlivost? Nahlédněte do budouCTnosti a poznejte nová slova, která budou pomáhat budoucím časům i lidem v naší zemi. 
    Jestliže se dnes stále častěji zabýváme historií teprve nedávnou, patří k tomuto zájmu také nově aktuální téma technických památek. Mezi nimi nejsou jen opuštěné tovární haly a expozice unikátních strojů, ale i železniční objekty, které jsou živoucím dokladem vynalézavosti a mistrovství předchozích generací. Kolejová přeprava šla vždy ruku v ruce s rozvojem průmyslu. Zajišťovala transport surovin až do jednotlivých provozů nebo hotových výrobků ke svým adresátům. Uměla se vyšplhat do míst jindy nepřístupných a zásadním způsobem ve své době promluvila do tuzemské i zahraniční osobní přepravy.


Tři ocenění pro ostravskou dokumentární tvorbu

    Všechny tyto skutečnosti připomene Tajemství železnic a průvodcem nám při tom bude Martin Dejdar. Po železničních tratích začneme putovat v jeho rodišti, na dnes už zaniklém nádraží v Chrasti u Chrudimi. Cestování po východních Čechách nazvané Osudným tunelem Jana Pernera, kterému je věnován první díl cyklu, zahrnuje památkově chráněné nádražní budovy i vzpomínku na největší železniční neštěstí v naší historii. Připomeneme choceňský tunel, jenž se stal osudným staviteli železničních tratí i nejhlouběji ukrytou a také nejkratší funkční železnici u nás.
    Náš současný životní styl preferuje jiný typ osobní dopravy, častěji sedíme za volantem než ve vlakovém kupé. I přepravu větších zavazadel a zboží raději řešíme jinak než po železné dráze. Přesto ale máme všichni v sobě velký kus nostalgie spojené s vlaky a vláčky, která se promítá do prvních pohádek i hraček pro nejmenší, do vzpomínek na první školní výlety nebo cestování za studiem, prací či za vzdálenějšími horizonty.
    Na 20. Národním filmovém festivalu turistických filmů TOUR REGION FILM převzali autoři cyklu Tajemství železnic Zvláštní cenu odborné poroty – Prix Jury.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00