Jak na věc


streptokok i po dobrani antibiotik teplota 37

Onemocnění streptokoky - komentáře

    Mezi dětmi i dospělými jsou jedinci, kteří mají streptokoka v krku a nemají žádné obtíže. Říká se jim bezpříznakoví nosiči a mají v krku většinou streptokoky, které zjevně neškodí svému nositeli - ten nemá žádné obtíže ani změny při laboratorním vyšetření, a většinou se nepřenášejí na nikoho jiného. O tom, zda jde o bezpříznakového nosiče, musí rozhodnout doktor.
    streptokokStreptokok je bakterie, která může způsobit zánět v krku. Zánětu v krku se říká faryngitida nebo někdy angina. Typickými příznaky anginy jsou náhle vzniklé bolesti v krku a teplota. Tento obraz ale způsobuje také virová infekce a to daleko častěji než streptokok. Naprostá většina zánětů v krku by i bez terapie po určité době odezněla. Lékař musí určit, zda jde o virový zánět, ten se antibiotiky neléčí, protože viry na ně nejsou citlivé, takže by to bylo zbytečné zatěžování organismu.
    Pokud se jedná o zánět způsobený streptokokem, tak se ordinují antibiotika a to penicilin, protože všechny streptokoky jsou na něj citlivé. Cílem antibiotické léčby je urychlit ústup obtíží a předejít imunologickým pozdním komplikacím streptokokové infekce. Mezi tyto komplikace patří postižení srdce, kloubů a ledvin, které jsou ale velmi vzácné, působí je jenom některé typy streptokoků, jenom u některých jedinců a při včasné diagnóze, která je v naší zemi zajištěna, se dají bez následků léčit.


Medical ORL Klánovice - ušní, nosní a krční vyšetření dospělých a dětí

    Výskyt: U obou pohlaví nacházíme streptokoky v ústech, respiračním systému, hrtanu a kůži. Streptokoky se vyskytují často u žen ve vagině a děloze (7-20 % žen), což může přinášet obrovské riziko pro novorozeně. U mužů se mohou vyskytovat v močové trubici, moči, stolici a horních cestách dýchacích. Z výkalů se streptokok může přenést do odpadních vod a tak kontaminovat vodní nádrže.
    Původcem nejrůznějších onemocnění jsou streptokoky, grampozitivní koky, tvořící řetízky. Známe více než 70 druhů původců širokého spektra různě závažných infekcí. Zatímco některé se na člověku vyskytují zcela přirozeně a jsou součástí bakteriální flóry kůže a sliznic, existují pro člověka patologické druhy, z nichž nejvýznamnější jsou:
    Příznaky: Způsobují hnisavá onemocnění respiračního systému s řídkým hnisem, zejména v krční oblasti. Patří sem i známá krční angína (tonzilitida), spála, pyodermie (onemocnění kůže způsobené koky).
    Přenos: 3 % mužů mají streptokoky v uretře, odkud mohou být přeneseny orálně genitálním sexuálním stykem do úst. Možný je též přenos při líbání a jiných orálně genitálních aktivitách.
    Takto se laboratorně kultivují bakterie odebrané např. při výtěru z krku. Na obrázku jsou v Petriho misce Streptococus pyogens a enterokok. Substrát, na němž rostou, se nazývá agar a je obohacen o živiny specifické pro tyto bakterie.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00