Jak na věc


steaky uherské hradiště

Tento druh kurzu je výhradně pro masožrouty a to od A až do Z. Budeme připravovat steaky z býka, z plemene Charolais (CZ), nebo Aberdden Angus (US). Ukážeme si, ze které části býka maso na steaky pochází, kde se nachází a jak se připravuje. Vysvětlíme si jaké stupně propečenosti se v praxi používají a  jak se nazývají odborně v gastronomii. Vyzkoušíme si marinády, láky a nepřeberné množství koření a jejich možné spojení k přípravě steaků, žeber a křídel. Naučíte se připravit i vhodnou přílohu a stejně famózní omáčku nebo studený dip. To vše je připraveno pro tento kurz, které dnes zažijete.

    Oba názvy označují totéž - hovězí hovězí svíčkovou. Tento podlouhlý válcovitý sval téměř není aktivní, zvíře ho využívá jen minimálně, a proto je tenhle kus masa extrémně jemný a libový. Svíčková má výraznou chuť, proto ji není třeba tolik kořenit. Nicméně za kvalitu se platí, a proto je steak Fillet poněkud dražší, pokud ale máte rádi křehké masíčko bez šlach a tuku, vyplatí se do svíčkové investovat.
    Steaky jsou skvělé, musí se ale správně připravit. Milují je hlavně muži, na žádné chlapské párty nesmí pořádný kus hovězího chybět, ale i mnohé dámy občas těstovinový salát vymění za šťavnatý steak.
    Skvělý steak lze připravit i na pánvi, rozhodně ale ne tak, jako třeba řízky v trojobalu. Na vrstvu oleje rychle zapomeňte, do steaku jen vmasírujeme trochu oleje, okořeníme a potom ho opékáme na suché pánvi. Ta musí být co nejvíc rozpálená, aby bylo maso krásně šťavnaté a křehké. Maso opékáme do požadovaného stupně propečení, ten zjistíme zatlačení tupým předmětem doprostřed masa – čím tužší, tím propečenější. Nikdy nezkoušejte propečení tak, že kousek steaku odkrojíte a podíváte se nebo ochutnáte, šťáva by vytekla a maso by se znehodnotilo.


Silikonová forma na pudink 22cm - Ibili

    Pečení steaku v troubě je trochu věda a trvá déle, určitě ale stojí za zmínku. Vybrané plátky masa vložíme do pekáčku, podlijeme hrníčkem vody nebo vína a vložíme do trouby. Půl kilogramu masa pečeme 23 až 26 minut pro Rare steak, 26 až 32 minut pro Medium rare a 32 až 36 minut pro Well done. V polovině pečení steaky obrátíme a v průběhu pečení neustále kontrolujeme, zda se tekutina neodpařila, v případě potřeby do pekáčku vodu či víno dolijeme.
    Porterhouse je v podstatě větší T-bone steak, také se skládá ze svíčkové, roštěnce a kosti, jen je plátek tlustší. Také na něm najdeme větší kus svíčkové oproti T-bone steaku. Porterhouse je pro svou velikost vhodný pro dvě osoby, je tedy ideálním chodem pro zamilovaný pár, kromě toho si ho jistě oblíbí i velcí jedlíci, kterým průměrný steak nestačí.
    Filet mignon, jinak též Filet de Boeuf, je steak menších rozměrů získaný z úplného konce svíčkové. Svíčková sama o sobě je velmi křehká a jemná, její konec je ale ještě o něco křehčí a jemnější, proto je Filet mignon někdy nazýván králem steaků a získal si slušnou základnu příznivců. Nejčastěji se upravuje jako středně propečený nebo krvavý. Maso je tak křehké, že se obvykle konzumuje jen vidličkou, nůž není potřeba.


Pestíky citrónově žluté 50 ks - PME

    © 2009 – 2018 NAŠEPENÍZE.CZ s.r.o., všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez předchozího písemného souhlasu provozovatele, nebo vlastníka autorských práv k obsahu je výslovně zakázáno. O nás - kontakty | Podmínky používání | Reklama | Newsletter | RSS články | RSS recepty | Facebook | Přidat na Seznam
    Striploin stek, Strip nebo New York Strip, to je krásný kus masa z nízkého roštěnce. Je velmi libový, ale mírně prorostlejší tukem než svíčková, a tedy šťavnatější. Porce Stripu bývá větší než Filletu, proto je tento steak vhodný pro všechny, kterým plátek svíčkové nestačí.
    Asi nejčastější způsob úpravy steaků je grilování. Na gril se hodí v podstatě jakékoliv hovězí maso, nejlépe se na něm připravuje svíčková, roštěnec, kotleta a žebírka. Plátek masa po obou stranách mírně nakrojíme, abychom zamezili jeho kroucení, potřeme olejem a položíme na rozpálený gril. Můžeme také předem maso naložit do marinády, receptů na marinády najdete jistě mnoho.
    - olivový olej 4 lžíce - plátky z tuňáka 4 ks - Steaková omáčka rajčata a cibulka - podle chuti - Koření Grilované ryby s citrónem 4 lžíce - máslo 100 g - skořicový cukr 1 balení - meruňky 4 ks - jablka 2 ks - hrušky 2 ks - ananas 1 ks


Rady a tipy pro kuchaře i kuchařky

    Dalším oblíbeným steakem je T-bone, který kombinuje dva druhy masa, svíčkovou a roštěnku, a kost. Tenké plátky T-bone steaku jsou šťavnaté, křehké a kost jim dodává jedinečnou chuť, vždyť právě maso přímo u kosti je největší delikatesa. Tento druh steakového masa se hodí ke grilování, rožnění i úpravě na pánvi, jeho příprava je poměrně rychlá.
    Gril pořádně rozpálíme a maso negrilujeme na přímém ohni, nýbrž na žhavých uhlících. Plátky masa naložíme do marinády a rošt grilu před umístěním steaku pomocí mašlovačky potřeme olejem. Grilujeme nejdříve zprudka, a až se maso zatáhne, zvedneme rošt a opékáme na nižší teplotu. Pokud bychom nechali steaky nízko nad zdrojem tepla, mohly by se spálit.
    Tento steak je také velmi populární a někteří tvrdí, že je to vůbec ten nejlepší kus, jaký na hovězím najdeme. Paradoxně je ale úplně jiný než svíčková, která je také velmi oblíbená. Tento sval je umístěn v žeberní části, konkrétně se jedná o vysoký roštěnec,  který je zvířetem hodně zatěžován a je tedy prorostlý tukem. Proto bývá populární spíše u mužů než u žen, které zpravidla upřednostňují Fillet. Rib Eye steak se ale vyplatí alespoň ochutnat, je totiž považován za nejšťavnatější steak vůbec. Poznáte ho snadno, maso je lehce mramorované a uprostřed na vás kouká tukové očko, odtud také název Rib Eye (rib = žebro, eye = oko).


Desetitisíce receptů do vašeho mobilu a tabletu

    Můžete se setkat i s označením Very rare. Tento steak je v podstatě syrový, jen po okrajích má proužek propečeného masa silný 1 až 3 mm. Opéká se zprudka na vysokou teplotu, a to velmi krátce.
    Miluji vaření mobilní aplikace je jedna z nejobsáhlejších aplikací na českém trhu. Na nic nečekejte a stahujte nekonečnou zásobu receptů do vašeho mobilu!
    Rumpsteak je levnější než předešlé steaky, nejspíše kvůli tomu, že je trochu tužší. Pochází z nejlepší části zadní kýty, maso je tedy libové a má nízký obsah tuku. Chuť Rumpsteaku je specifická a vyplatí se ji ochutnat. Tato část hovězího se upravuje nejčastěji pečením nebo dušením, vhodné je i grilování. Setkat se můžete také s pokrmem zvaným Beef Rump English Style, což je úprava masa v celku se zeleninou.
    Cena steaku většině z nás nedovoluje dopřávat si ho každý den nebo několikrát do týdne, jednou za čas se ale vyplatí navštívit s rodinou či přáteli steakhouse a pořádně si to užít. Samozřejmě si můžete zkusit připravit si steaky sami doma. V tomto článku naleznete vše, co byste o nich měli vědět.


Vepřový přední dřevorubecký steak

    Když půjdete do steakhousu nebo třeba jen do lepší restaurace, kde podávají steaky, potřebujete vědět, jak hodně propečené maso chcete. A nestačí říct „trochu“ nebo „málo“, existují přesná označení jednotlivých stupňů, tak si je pojďme přiblížit.. A pamatujte, že pokud neřeknete, jak propečené maso chcete, číšník by vám měl přinést steak Medium rare.
    Asi víte, že neexistuje jen jeden steak, ale že si můžete vybrat z velkého množství druhů. Pro označení jednotlivých steaků se i u nás vžily anglické názvy, české překlady se nepoužívají. A co odlišuje jeden steak od druhého? Není to ani způsob přípravy, ani stupeň propečení, ani speciální dochucení, nýbrž to, ze které části zvířete steak pochází, chcete-li z jakého kusu masa je vyroben. Od použitého masa se pochopitelně odvíjejí další vlastnosti steaku, jako je třeba velikost, libovost a šťavnatost. A protože je snadné se mezi steaky ztratit, sestavili jsme pro vás přehled druhů steaků, se kterými se můžete nejčastěji setkat. Díky tomu si už ve steakhousu nebudete připadat jako nevzdělanec a můžete se svými znalostmi dokonce blýsknout před přáteli a rodinou.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00