Jak na věc


steaky uherské hradiště

Tento druh kurzu je výhradně pro masožrouty a to od A až do Z. Budeme připravovat steaky z býka, z plemene Charolais (CZ), nebo Aberdden Angus (US). Ukážeme si, ze které části býka maso na steaky pochází, kde se nachází a jak se připravuje. Vysvětlíme si jaké stupně propečenosti se v praxi používají a  jak se nazývají odborně v gastronomii. Vyzkoušíme si marinády, láky a nepřeberné množství koření a jejich možné spojení k přípravě steaků, žeber a křídel. Naučíte se připravit i vhodnou přílohu a stejně famózní omáčku nebo studený dip. To vše je připraveno pro tento kurz, které dnes zažijete.

    Cena steaku většině z nás nedovoluje dopřávat si ho každý den nebo několikrát do týdne, jednou za čas se ale vyplatí navštívit s rodinou či přáteli steakhouse a pořádně si to užít. Samozřejmě si můžete zkusit připravit si steaky sami doma. V tomto článku naleznete vše, co byste o nich měli vědět.
    Tento steak je také velmi populární a někteří tvrdí, že je to vůbec ten nejlepší kus, jaký na hovězím najdeme. Paradoxně je ale úplně jiný než svíčková, která je také velmi oblíbená. Tento sval je umístěn v žeberní části, konkrétně se jedná o vysoký roštěnec,  který je zvířetem hodně zatěžován a je tedy prorostlý tukem. Proto bývá populární spíše u mužů než u žen, které zpravidla upřednostňují Fillet. Rib Eye steak se ale vyplatí alespoň ochutnat, je totiž považován za nejšťavnatější steak vůbec. Poznáte ho snadno, maso je lehce mramorované a uprostřed na vás kouká tukové očko, odtud také název Rib Eye (rib = žebro, eye = oko).
    Dalším oblíbeným steakem je T-bone, který kombinuje dva druhy masa, svíčkovou a roštěnku, a kost. Tenké plátky T-bone steaku jsou šťavnaté, křehké a kost jim dodává jedinečnou chuť, vždyť právě maso přímo u kosti je největší delikatesa. Tento druh steakového masa se hodí ke grilování, rožnění i úpravě na pánvi, jeho příprava je poměrně rychlá.


Recepty z kategorie Ryby sladkovodní i mořské

    Rumpsteak je levnější než předešlé steaky, nejspíše kvůli tomu, že je trochu tužší. Pochází z nejlepší části zadní kýty, maso je tedy libové a má nízký obsah tuku. Chuť Rumpsteaku je specifická a vyplatí se ji ochutnat. Tato část hovězího se upravuje nejčastěji pečením nebo dušením, vhodné je i grilování. Setkat se můžete také s pokrmem zvaným Beef Rump English Style, což je úprava masa v celku se zeleninou.
    Asi víte, že neexistuje jen jeden steak, ale že si můžete vybrat z velkého množství druhů. Pro označení jednotlivých steaků se i u nás vžily anglické názvy, české překlady se nepoužívají. A co odlišuje jeden steak od druhého? Není to ani způsob přípravy, ani stupeň propečení, ani speciální dochucení, nýbrž to, ze které části zvířete steak pochází, chcete-li z jakého kusu masa je vyroben. Od použitého masa se pochopitelně odvíjejí další vlastnosti steaku, jako je třeba velikost, libovost a šťavnatost. A protože je snadné se mezi steaky ztratit, sestavili jsme pro vás přehled druhů steaků, se kterými se můžete nejčastěji setkat. Díky tomu si už ve steakhousu nebudete připadat jako nevzdělanec a můžete se svými znalostmi dokonce blýsknout před přáteli a rodinou.


Vepřový přední dřevorubecký steak

    Asi nejčastější způsob úpravy steaků je grilování. Na gril se hodí v podstatě jakékoliv hovězí maso, nejlépe se na něm připravuje svíčková, roštěnec, kotleta a žebírka. Plátek masa po obou stranách mírně nakrojíme, abychom zamezili jeho kroucení, potřeme olejem a položíme na rozpálený gril. Můžeme také předem maso naložit do marinády, receptů na marinády najdete jistě mnoho.
    Striploin stek, Strip nebo New York Strip, to je krásný kus masa z nízkého roštěnce. Je velmi libový, ale mírně prorostlejší tukem než svíčková, a tedy šťavnatější. Porce Stripu bývá větší než Filletu, proto je tento steak vhodný pro všechny, kterým plátek svíčkové nestačí.
    © 2009 – 2018 NAŠEPENÍZE.CZ s.r.o., všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez předchozího písemného souhlasu provozovatele, nebo vlastníka autorských práv k obsahu je výslovně zakázáno. O nás - kontakty | Podmínky používání | Reklama | Newsletter | RSS články | RSS recepty | Facebook | Přidat na Seznam


Nerezové zdobítko ROSA 6mm Ibili

    Oba názvy označují totéž - hovězí hovězí svíčkovou. Tento podlouhlý válcovitý sval téměř není aktivní, zvíře ho využívá jen minimálně, a proto je tenhle kus masa extrémně jemný a libový. Svíčková má výraznou chuť, proto ji není třeba tolik kořenit. Nicméně za kvalitu se platí, a proto je steak Fillet poněkud dražší, pokud ale máte rádi křehké masíčko bez šlach a tuku, vyplatí se do svíčkové investovat.
    Steaky jsou skvělé, musí se ale správně připravit. Milují je hlavně muži, na žádné chlapské párty nesmí pořádný kus hovězího chybět, ale i mnohé dámy občas těstovinový salát vymění za šťavnatý steak.
    Filet mignon, jinak též Filet de Boeuf, je steak menších rozměrů získaný z úplného konce svíčkové. Svíčková sama o sobě je velmi křehká a jemná, její konec je ale ještě o něco křehčí a jemnější, proto je Filet mignon někdy nazýván králem steaků a získal si slušnou základnu příznivců. Nejčastěji se upravuje jako středně propečený nebo krvavý. Maso je tak křehké, že se obvykle konzumuje jen vidličkou, nůž není potřeba.


Ohodnoťte recept "Steak z tuňáka"

    Pečení steaku v troubě je trochu věda a trvá déle, určitě ale stojí za zmínku. Vybrané plátky masa vložíme do pekáčku, podlijeme hrníčkem vody nebo vína a vložíme do trouby. Půl kilogramu masa pečeme 23 až 26 minut pro Rare steak, 26 až 32 minut pro Medium rare a 32 až 36 minut pro Well done. V polovině pečení steaky obrátíme a v průběhu pečení neustále kontrolujeme, zda se tekutina neodpařila, v případě potřeby do pekáčku vodu či víno dolijeme.
    Porterhouse je v podstatě větší T-bone steak, také se skládá ze svíčkové, roštěnce a kosti, jen je plátek tlustší. Také na něm najdeme větší kus svíčkové oproti T-bone steaku. Porterhouse je pro svou velikost vhodný pro dvě osoby, je tedy ideálním chodem pro zamilovaný pár, kromě toho si ho jistě oblíbí i velcí jedlíci, kterým průměrný steak nestačí.
    Můžete se setkat i s označením Very rare. Tento steak je v podstatě syrový, jen po okrajích má proužek propečeného masa silný 1 až 3 mm. Opéká se zprudka na vysokou teplotu, a to velmi krátce.
    Když půjdete do steakhousu nebo třeba jen do lepší restaurace, kde podávají steaky, potřebujete vědět, jak hodně propečené maso chcete. A nestačí říct „trochu“ nebo „málo“, existují přesná označení jednotlivých stupňů, tak si je pojďme přiblížit.. A pamatujte, že pokud neřeknete, jak propečené maso chcete, číšník by vám měl přinést steak Medium rare.


Steakový salát s chřestem a červenou řepou

    Miluji vaření mobilní aplikace je jedna z nejobsáhlejších aplikací na českém trhu. Na nic nečekejte a stahujte nekonečnou zásobu receptů do vašeho mobilu!
    Gril pořádně rozpálíme a maso negrilujeme na přímém ohni, nýbrž na žhavých uhlících. Plátky masa naložíme do marinády a rošt grilu před umístěním steaku pomocí mašlovačky potřeme olejem. Grilujeme nejdříve zprudka, a až se maso zatáhne, zvedneme rošt a opékáme na nižší teplotu. Pokud bychom nechali steaky nízko nad zdrojem tepla, mohly by se spálit.
    Skvělý steak lze připravit i na pánvi, rozhodně ale ne tak, jako třeba řízky v trojobalu. Na vrstvu oleje rychle zapomeňte, do steaku jen vmasírujeme trochu oleje, okořeníme a potom ho opékáme na suché pánvi. Ta musí být co nejvíc rozpálená, aby bylo maso krásně šťavnaté a křehké. Maso opékáme do požadovaného stupně propečení, ten zjistíme zatlačení tupým předmětem doprostřed masa – čím tužší, tím propečenější. Nikdy nezkoušejte propečení tak, že kousek steaku odkrojíte a podíváte se nebo ochutnáte, šťáva by vytekla a maso by se znehodnotilo.


Stačí se přihlásit nebo registrovat

    - olivový olej 4 lžíce - plátky z tuňáka 4 ks - Steaková omáčka rajčata a cibulka - podle chuti - Koření Grilované ryby s citrónem 4 lžíce - máslo 100 g - skořicový cukr 1 balení - meruňky 4 ks - jablka 2 ks - hrušky 2 ks - ananas 1 ks

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00