Jak na věc


stav vody v orlické přehradě

Kvalita a stav vody na českých vodách, přehradách a vodních tocích:                          Nejlepším zdrojem kde se dozvíte stav sinic, teplotu vodní nádrže a nebo viditelnost je na stránkách Povodí Vltavy  kvalita vody na Slapech nebo můžete klinout na níže uvedené odkazy Czech Navy.

    Podívejte se na stránku s grafickými údaji o různých koeficientech aktuálního stavu vody v nádrži. Kliknout můžete přímo i na graf. Zjistit můžete teplotu vody v nádrži, průhlednost vody (typicky měřeno za období březen až říjen), koeficient obměny vody v nádrži a míru chlorofylu pod hladinou. Všechny grafy jsou pravidelně aktualizovány.
    Na bezpečnost na přehradě dohlíží vodní záchranná služba Pastviny, která také spolupracuje při různých akcích, jež jsou přínosem nejen pro bezpečnost, ale i čistotu na březích, plážích a pod vodou.
    Pastviny nejsou jen krásné koupání a  projížďky na lodičkách, ale jejich okolí vybízí k mnoha dalším aktivitám. Velké množství cyklotras a turistických tras Vám umožní poznat  mnoho cílů v okolí. Mezi oblíbený cil patří přírodní památka Zemská brána s naučnou stezkou, Studenecké skály, kde jsou vyznačeny trasy na lezení i pro začátečníky nebo třeba dělostřelecká tvrz Bouda ve které naleznete Muzeum československého opevnění. 


PRODÁM DVOJCHATU NA ORLICKÉ PŘEHRADĚ

    Okolí Pastvinské přehrady je kouzelné a proto stojí za shlédnutí. Turistům, kteří se rozhodnou obejít celé přehradní jezero to může trvat více než 4 hodiny a to v případě, že se nezdrží v některé restauraci nebo občerstvení, neboť budou muset urazit zhruba 17 km. Cestu Vám může pomoci zkrátit vláček Pastviňáček, který jezdí okolo přehrady a nejen pro děti může být příjemnou atrakcí. V průběhu jízdy Vám bude vláček vyprávět mnoho zajímavých informací z historie údolní přehrady.  V okolí Pastvinské přehrady si každý najde své vyžití. V teplých letních měsících nabízí přehrada krásné koupání nebo se můžete projet na lodičkách či šlapadlech. Velmi oblíbenou atrakcí jsou také elektrolodě, které si zapůjčíte v některé z půjčoven. Nově zde vzniká také bobová dráha.
    Online pohled na most Pastvinské přehrady prostřednictvím webové kamery s možností vidět aktuální stav hladiny a část obce. Další online informace z Pastvin, například aktuální teplotu nebo vlhkost vzduchu, naleznete na stránce věnované webové kameře. Kliknutím na obrázek přejdete na tuto stránku. Tato kamera je umístěna v chatové osadě nad mostem, kde můžete najít i několik chat k pronajmutí s podobně úžasným výhledem. 
    V okolí přehrady Pastviny najdete mnoho ubytovacích zařízení. Penziony, kempy, rekreační areály, tábořiště. Oblíbeným a vyhledávaným způsobem ubytování je také pronájem chaty od soukromých majitelů. Již v roce 1980 bylo v okolí přehrady Pastviny evidováno 364 chat a v roce 1994 již 480. Dnes je chat více než 500 a někteří z jejich majitelů nabízejí možnost chatu si pronajmout. Pronájem chaty v Pastvinách je levný způsob ubytovaní uprostřed malebné přírody Orlických hor. 


Firmy budou štědré. Letos dostane třináctou mzdu poprvé ...

    Při Vašich výletch se žízně a hladu bát nemusíte, neboť okolo vodní nádrže naleznete několik kvalitních restauračních zařízení. Mezi nejznámější patří Restaurace u Mostu jejíž historie sahá do samotných počátků vzniku Pastvinské přehrady a byla náhradou za přehradou zatopenou hospodu z údolí. 
    Pokud navštívíte Pastviny poprvé a budete potřebovat poradit nebo třeba jen zakoupit turistické známky, navštivte informační centrum, které obec provozuje a kde získáte všechny potřebné informace.
    Podobná situace je na většině českých a moravských přehrad. Vody je stále méně. Podle vodohospodářů ale zatím k panice není důvod. Nádrže jsou stále z větší části naplněné. U větších přehrad ze 60 až 80 %. Odběry pro vodárenské účely tak nejsou ohroženy.
    Poslechněte si přibližně dvacetiminutové vyprávění o přehradě. Dozvíte se zajímavé informace o Vejdově lípě, o historii, o okolí přehrady a samozřejmě o samotné pastvinské přehradě.
    O více než 8 metrů je nižší hladina v Orlické přehradě a podle vodohospodářů může klesnout ještě o dalších 6 metrů. Důvodem je prý letošní sucho. Jenže majitelé lodí jsou teď ve svízelné situaci, protože lodě nedostanou před zimou na břeh. A lidé z okolí přehrady už sepisují petici za záchranu vodního díla. Bojí se, že extrémně nízká hladina tam zůstane natrvalo.


Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

    Hladina může klesnout ještě zhruba o šest metrů, potvrdil televizi Nova mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
    Místní nevěří, že by za velkým poklesem hladiny stálo jen suchu. Proto podepisují petice. Nízký stav vody dělá problémy kempařům a provozovatelům lodní dopravy. Pokud voda nepřibude, zůstanou výletní lodě na hladině po celou zimu. Může je ale poškodit led. Bohužel, při současném stavu hladiny je provozovatelé nemohou vytáhnout.
    Vysychající přehrada dělá vrásky také majitelům kempů. Nejsou tady žádní lidé. Všem vadí nízký stav vody. Je to problém, potvrdil televizi Nova provozovatel kempu Pavel Štědroňský.
    Hladina Orlíku denně klesne až o deset centimetrů. Odtéká více než přitéká. Podle Povodí Vltavy je ale manipulace v nádržích Vltavské kaskády v souladu s řádem. Za současný stav může podle vodohospodářů exrémně suché léto. Orlík má navíc zlepšit průtok pod celou Vltavskou kaskádou. Pokud výrazně nezaprší bude prý ještě hůř.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00