Jak na věc


srdečník obecný

Yzop lékařský a jeho použití, využití

    Zdroj: Herbář léčivých rostlin, 4.díl, Jiří Janča, Josef A. Zentrich, http://bylinkopedie.cz/srdecnik-obecny/, http://www.klidapohoda.unas.cz/byliny/Byliny1/Srdecnik.htm
    Recept přípravy tinktury: kompotovou sklenici napěchujeme srdečníkem až po okraj a zalijeme 45% lihem (např. vodka). Uzavřeme a necháme 14 dní na teplém místě macerovat. Potom scedíme, vylisujeme a přefiltrujeme.
    Nejrozsáhlejší oblastí, ve které se srdečník obecný využívá, je tedy léčba srdce a onemocnění s tím souvisejících. Popíjení čaje z rostliny se např. používá pro snižování vysokého krevního tlaku. Po rostlině sáhněte také v případě, trápí-li vás srdeční arytmie či bolesti srdce. Nálev také pomáhá účinně snižovat tepovou frekvenci srdce, pokud tak máte pocit, že vaše srdce bije na poplach, začněte popíjet nálev ze srdečníku. Čaj navíc pomáhá při poruchách srdečního svalu, léčí anginu pectoris a zvyšuje dobu plnění dutin srdce krví.
    Ačkoliv si libeček právem vysloužil přezdívku "přírodní Maggi," má celou řadu dalších silných stránek. Jednou z hlavních je jeho pozitivní vliv na naše zdraví. Podporuje celkovou detoxikaci.


Šungit - zázrak i záhada z Karélie

    Divizna se užívala již v dobách antiky v kosmetice a léčitelství. Diviznový čaj se používá především na potíže dýchacích cest. Zevně se doporučuje na rány, vředy a další neduhy.
    Tinktura srdečníku se vyznačuje velmi mírným účinkem, což je v oblasti činnosti srdce, srdečního rytmu a krevního tlaku mimořádně užitečné. Mimo to se tinktura výborně hodí i do směsí tinktur se specifickým určením, jako například při léčbě cukrovky, při zbytnění prostaty apod.
    Čekanka není známá jen kvůli kávě, kterou z ní lze připravit. Již z dob antických států se hojně používá v lidovém léčitelství a kosmetickém odvětví. Pozitivně ovlivňuje trávicí soustavu.
    Složení: voda, jemný líh (minimálně 35 obj.% alk.), srdečník obecný (Leonurus cardiaca) květ, nať  standardizovaný extrakt, vitamín C (kyselina L-askorbová
    V antickém Řecku se zrodila tradice podávat bylinu pro rychlejší regeneraci po porodu, kvůli tomu se nejspíše zrodil její anglický název „motherwort“ neboli mateřská bylina. V Číně se podávala jako prostředek dlouhověkosti.


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKYVÍCE OD AUTORA

    Srdečník udržujte normální funkci kardiovaskulárního systému a přispívá k udržení kontraktility srdce a koronárních cév. Bylině je připisována schopnost upravovat krevní tlak, uklidňovat a uvolňovat křeče. Tlumí bušení srdce vyvolané stresem.  Také podporuje normální funkci štítné žlázy.
    Bylinu lze podávat samostatně i ve směsích, které upravujeme podle hlavního požadovaného účinku. Tak například do sedativních směsí ji kombinujeme především s třezalkou, meduňkou, brutnákem nebo s listem vrbky úzkolisté.
    Srdečník obecný je vytrvalá chlupatá rostlina, která dorůstá výšky cca 1,5 metru. Má hustě větvenou lodyhu, pokrytou sedmiklannými listy. Srdečník obecný pochází z Asie, v současnosti se však hojně vyskytuje i v Evropě a naleznete ho v divoké přírodě i na našem území. Nachází se obvykle na rumištích či v příkopech, často se však přímo pěstuje. U nás se můžete setkat se třemi druhy srdečníku, všechny však vynikají stejnými léčivými účinky, není tak třeba je rozlišovat.
    Srdečník obecný, jak už napovídá samotný název této rostliny, pomáhá léčit onemocnění srdce. Ačkoliv se nejedná o krásku mezi rostlinami, pro své léčivé účinky stojí za zmínku. Hojně se u nás pěstuje a je terčem zájmu příznivců přírodní medicíny.


Třezalka, výtečné bylinné antidepresivum

    „V jednom vědeckém výzkumu byl podáván extrakt ze srdečníku po dobu 28 dní 50 pacientům trpících hypertenzí spojenou s úzkostí a problémy se spánkem. Po uplynutí této doby až 80% účastníků potvrdilo výrazné zlepšení jejich zdravotního stavu.“
    Doporučené dávkování: 2-3 x denně 15 - 30 kapek. Tinkturu je možné přidat do nápoje. Doporučujeme kombinovat s hlohem ostrotrnným. Nepřekračujte doporučené dávkování. Skladování: Uchovávejte v suchu při pokojové teplotě. Neskladovat na přímém slunci a v mrazu. Všeobecná upozornění: Doplněk stravy. Není vhodné pro děti do tří let, těhotné a kojící matky. Ukládat mimo dosah dětí! Nenahrazuje pestrou stravu.
    Srdečník obecný se pyšní také svými uklidňujícími účinky, které působí na celý organismus. Pozitivně působí na nervovou soustavu a je tak vhodným prostředkem během stresových situací, nervozitě, bolestech hlavy či přepracovanosti.


Saw palmetto: použití a nežádoucí účinky

    Je třeba upozornit, že srdečníku obecnému by se měly velkým obloukem vyhnout především těhotné ženy. Rostlina, resp. nálev má totiž schopnost vyvolat děložní stahy, což je pro těhotné ženy nebezpečné. Srdečník je dále nevhodný pro ty, kteří trpí poruchou srážlivosti krve a berou léky s tím související. Pokud současně berete léky na srdce, je třeba používání rostliny konzultovat s lékařem.
    Účinnou částí rostliny je nať. Stříhá se asi dvacet centimetrů nad zemí v době květu, i po odstřižení bude rostlina dále dorůstat. Nať se následně suší, a to rychle, ovšem teplota při sušení nesmí přesáhnout 45 °C. Z usušené rostliny se nejčastěji připravuje čaj, lze však připravit třeba i tinkturu. Odvar připravíme zalitím 2 lžiček sušené rostliny horkou vodou a louhujeme deset minut. Následně podáváme dvakrát denně.
    Nejčastější užívanou formou je dvouminutový odvar, ale může se podávat i nálev. Vyšší účinnost má tinktura, vinný odvar nebo bylinný balzám. Čaje podáváme 2 až 4 šálky denně, tinkturu aplikujeme obvykle ve třech dávkách po 30 až 40 kapkách.


Proč na jaře blázníme s detoxikací

    Z byliny se připravuje zelená barva na barvení vlny. Čaj ze srdečníku je výborným prostředkem pro smývání kosmetických obličejových masek, jelikož je šetrný a vhodný pro pokožku. Leonurus se z řečtiny překládá jako lví ocas a nejspíše poukazuje na vzhled listů. Český název připomíná jednu z hlavních oblastí, kde se bylina užívá již od dávných dob.
    Řepík se pro své účinky používal již ve starověku. Používá se nejen na trávicí a dýchací potíže, ale i na krvácení a rány. Lze jej používat i během těhotenství a...
    Účinky tužebníku jsou lidem známy spíše díky aspirinu, který se z něj vyrábí. Bohužel však často zapomínáme i na jiné vlastnosti, která má tato rostlina. Využívá se i na...
    Po nálevu ze srdečníku sáhněte také v případě, trápí-li vás problémy s prostatou či štítnou žlázou. Navíc má příznivý vliv na trávení a trávicí soustavu a pomáhá při průjmech. Slouží také jako prostředek pro vyvolání opožděné menstruace.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00