Jak na věc


sophia lorenová

Sophia Lorenová — Lidé — Česká televize

    Největší slávu zažívala italská diva v 60. a 70. letech. Točila v Evropě i Americe, dramata i komedie. Po svém boku vystřídala ve filmu největší mužské idoly té doby. Nejčastěji ale hrála s Marcellem Mastroiannim. Nezapomenutelnou dvojici vytvořili mimo jiné v komediích Včera, dnes a zítra a Manželství po italsku nebo v dramatech Slunečnice a Zvláštní den.
    V roce 1950 se zúčastnila soutěže Miss Italia, kterou sice nevyhrála, ale v porotě si jí všiml filmový producent Carlo Ponti, za něhož se později provdala. První mezinárodní filmový úspěch jí přineslo válečné italsko-francouzské drama Horalka (1960). Snímek Vittoria De Siky podle nejslavnějšího románu Alberta Moravii jí jako první herečce v historii vynesl Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli, i když šlo o neanglicky mluvený film. Druhou prestižní sošku obdržela až v roce 1991 – za celoživotní dílo.
    Sophia Loren, vlastním jménem Sofia Villani Scicolone, se narodila 20. září 1934 poblíž Neapole jako nemanželské dítě. Z chudé vesnické dívky vyrostla v temperamentní sebevědomou hvězdu světové kinematografie a sexuální symbol 60. let.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00