Jak na věc


slovanští bohové jména

Rozmarýna lékařská – Rosmarinus…

    Pokud zrovna plánujete narozeninovou oslavu anebo firemní akci, ale nenapadá vás, na jakém místě událost uspořádat, doporučujeme podívat se na nabídku vyhlídkových plaveb.
    Legendární „protáhlé“ Československo vzniklo před 100 lety. Pouhých 20 let s námi bylo Zakarpatí, nejvýchodnější a nejchudší část. Jak se od té doby vyvíjelo a jak se tam dnes žije? A kdy jsme jej mohli získat zpět?
    Jména lidí v sobě nosí a ukrývají kulturní dědictví a tradice celého národa. Ne jinak tomu je také v případě jmen slovanských, která však pomalu začínají upadat do zapomnění. Proto bychom rádi připomněli, jakými krásnými jmény se pyšnili naši předkové před příchodem křesťanství, které slovanská jména dokonce ve středověku zakázalo úplně a nahradilo je jmény římskými, řeckými nebo židovskými. Není to nic překvapivého, jelikož jména našich slovanských předků byla přímo spojena s pohanstvím, a to se právě křesťanství snažilo vymýtit. Není tedy divu, že v dnešní době je jen pouhých 5 % dětí ze slovanských zemí pojmenováváno původními slovanskými jmény. U nás je asi takovým nejrozšířenějším jménem Lada, což byla zároveň jedna ze slovanských bohyní.


Jaké sexuální tradice a rituály praktikovali naši slovanští předkové?

    Pokud očekáváte přírůstek do rodiny, pravděpodobně přemýšlíte, jakým dárečkem miminko přivítáte na svět. Obálka s penězi není příliš osobní, a tak proměňte peníze na zlatý dukát anebo stříbrný tolar.
    Přesně před 14 dny začala sériová výroba nového elektromobilu Tesla Model 3. Tehdy se psalo o tom, že si třetí vyrobený kus šéfové firmy přehazují jak horký brambor, neboť původně měla patřit jednomu, který ji dal druhému.
    Pátý ročník populární konference ShopCamp se odehraje už ve čtvrtek 13. září na Fakultě architektury ČVUT v Praze, a tak se za několik málo dnů do hlavního města sjedou přední tváře české a slovenské e-commerce scény.


Nikdy nedovol, aby strach rozhodoval…

    Naši slovanští předkové byli při výběru jména opravdu důslední a dlouho zvažovali, zda vybrané jméno je pro dotyčnou osobu vhodné. Věřili, že jméno jednak určuje osud člověka, jednak odráží jeho povahové vlastnosti. Zajímavé je, že Slované se dříve pojmenovávali dvěma jmény. První bylo jméno, kterým se dotyčný představoval každému, druhé bylo takzvané prostřední jméno, které znali jen velmi blízcí lidé. Právě toto prostřední jméno mělo ochraňovat člověka před zlými silami, před čarodějnictvím či prokletími, a mělo vyjadřovat hlavní charakteristické znaky nebo typické projevy dotyčného. Pojmenování druhým jménem zajišťoval oslavný rituál, který se konal až v době dospívání. Pro zajímavost uvádíme výběr některých slovanských jmen s jejich významy:
    Tentokrát nemluvíme o sousedech, kteří žijí vedle vašeho domu, či bytu. Řeč je o našich sousedech v okolních zemích. Kde jsou nejhezčí ženy a co si o Polácích, Němcích či Slovácích myslíme?
    Před 1155 lety slavní věrozvěsti Cyril a Metoděj přinesli v 9. století na naše území nový jazyk - staroslověnštinu. Jde o nejstarší spisovný jazyk, který vznikl z tehdejšího soluňského nářečí. Jaký je jeho odkaz pro dnešek?

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00