Jak na věc


skanzen přerov nad labem

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem patřící k nejstarším v Evropě ukazuje život venkovského lidu středního Polabí od konce 18.století až do poloviny 20.století.

    Skanzen v Přerově nad Labem vznikl na konci 19. století jako čtvrtý v Evropě z iniciativy arcivévody Ludvíka Salvátora Toskánského, který nechal upravit stavbu z počátku 18. století, bývalou panskou kovárnu a rychtu, na „staročeskou chalupu“ a vybavit ji národopisnými předměty, pocházejícími z obce a okolí.
    SKANZEN V POHÁDKÁCH Zdeňka Trošky sobota 19. SRPNA 2017 od 10:00 do 16:00 hodin Nahlédnutí do pohádky Zdeňka Trošky diktáty ve staré škole v podání Zdeňka Trošky výstava originálů kostýmů z pohádek soutěže pro děti s odměnami, občerstvení Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem Vstupné: dospělí: 110,- Kč senioři, studenti a školáci: 60,- Kč ...
    Najdeme zde také ukázku staré vesnické školy, která zde v 2.polovině 19.století byla. Třída je plná žáků i s panem učitelem sedícím za katedrou a právě zkoušející jednu žačku.
    Typicky vesnický život tedy víceméně zanikl a je jisté, že staré časy už se nikdy nevrátí. Podobu o staletí starší vsi ale dokonale ukazuje přerovský skanzen, který funguje od roku 1967. Kdybychom se měli vrátit ke skutečnému počátku, museli bychom se vrátit až někam kolem roku 1900, kdy staročeskou chalupu k muzejním účelům zakoupil tehdejší majitel zámku – toskánský Habsburk Ludvík Salvátor. Jeho pokračovatel – Polabské muzeum, pak jeho nápad dotáhlo do konce.


ČR: Jenštejn: zapomenutý hrad v jedné malé vsi

    DOMŮ | OCHRANA PAMÁTEK A PŘÍRODY | PAMÁTKOVĚ CHRÁNĚNÁ ÚZEMÍ, SÍDLA A STAVBY | PŘÍRODNĚ CHRÁNĚNÁ ÚZEMÍ | HODNOTNÉ VESNICE A STAVBY | OHROŽENÉ PAMÁTKY A STAVBY | MUZEA V PŘÍRODĚ - SKANZENY | FOTKY
    Jenže dobovou atmosféru tam má všechno, co tam stojí – proud neproud. To bylo také záměrem. Tradiční vesnice a pospolitost lidí, kteří ji obývají, v moderní době zanikla. Průmyslová revoluce se postarala o pohodlnější život, a zároveň zmírnila nutnost spoléhat se jeden na druhého.
    SKANZEN V POHÁDKÁCH Zdeňka Trošky sobota 11. SRPNA 2018 od 10:00 do 15:00 hodin Nahlédnutí do pohádek Zdeňka Trošky diktáty ve staré škole v podání Zdeňka Trošky výstava originálů kostýmů z pohádek soutěže pro děti s odměnami, občerstvení řemesla, hry pro děti, fotokostymérna Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem Vstupné: dospělí: 120,- Kč senioři, ...


ČR, Poděbrady: sláva železitých lázniček - VIDEO

    Síla dubnového slunce nabrala na intenzitě a po chladném ránu se kolem poledního teplota vyšplhala až přes dvacet stupňů Celsia. Pokladní ve skanzenu sedí venku na lavičce a lamentuje nad tím, jak od rána nejde proud. Popíjí kafe a vždycky, když někdo přijde, zajde dovnitř do kanceláře, aby mu prodala vstupenku. Všem vysvětluje, že kvůli výpadku elektřiny, nebudou mít jinak osvětlené expozice tu správnou dobovou atmosféru.
    V Přerově stojí celkem 30 historických objektů – devět chalup, čtyři špýchary a několik dalších drobnějších staveb a lidových památek. Dohromady nabízí neobvyklý pohled do života tehdejších vesničanů. Člověk snadno pochopí, jak se pekl chleba, řezalo dříví, pěstovali králíci, chodilo do školy nebo slavilo. Ve skanzenu v Přerově si nejen odpočine, ale také se lecčemu přiučí.
    Za německé okupace chtěli tuto chalupu Němci zlikvidovat, neměli totiž pochopení pro uctívání českých památek.  Expozice byla následně vyklizena, k demolici chalupy ovšem nedošlo.
    JARO NA VSI 16. BŘEZNA – 15. DUBNA 2018 Tradiční velikonoční výstava s bohatým doprovodným programem. Ve Skanzenu Přerov nad Labem. www.polabskemuzeum.cz  


ČR, Přerov nad Labem – skanzen: o staletí zpět

    V řadě staveb ve skanzenu naleznete národopisné expozice, dokumentující lidovou kulturu zdejší oblasti v 18. až 20. století. V areálu se můžete také těšit na staré druhy ovocných a okrasných strom, keřů i nejrůznějších květin a léčivých bylin, které se tu pěstují. Jistě Vás okouzlí i možnost seznámit se starobylými zvyky a pověrami, prohlédnout si dílny řemeslníků nebo si doma vyzkoušet  zdejší recepty na tradiční lidové pokrmy.
    Zatímco dnešní senioři, kteří se sami sarkasticky označují za nejstarší exponáty, se s úsměvem dotýkají předmětů, které kdysi používali, generace po nás si na tomtéž místě bude nejspíš připadat jako ve SCI-FI filmu. Až budou procházet starou školou, sušárnou nebo typickou staročeskou chalupou, budou mít hlavu plnou nechápavých otázek.
    Mezi jednotlivými staročeskými roubenými chalupami můžeme vidět další stavby jako studnu, úly, zvoničku nebo jednu z posledních dochovaných sušáren na ovoce.
    JARO NA VSI 18. BŘEZNA – 30. DUBNA 2017 od 9:00 do 17:00 hodin (denně mimo pondělí) Polabské národopisné muzeum (skanzen) Přerov nad Labem Tradiční velikonoční výstava s bohatým doprovodným programem. www.polabskemuzeum.cz


Cestykrajem.cz - váš turistický průvodce

    Polabské národopisné muzeum nebo též skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem patří k nejstarším v Evropě. Poprvé byl pro veřejnost otevřen již v roce 1900 a to díky tehdejšímu majiteli přerovského panství Ludvíku Salvátorovi Toskánském. Bývalou panskou kovárnu a rychtu z 18. století upravil po vzoru staročeské chalupy a dovybavil národopisnými předměty pocházející z obce a okolí.
    DOŽÍNKOVÁ SLAVNOST V zámku a podzámčí sobota 23. ZÁŘÍ 2017 od 10:00 do 18:00 hodin ve skanzenu a také na zámku v Přerově nad Labem www.polabskemuzeum.cz Plakát: Dozinky_PNM_2017
    SLAVNOSTNÍ KONCERT k příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky sobota 2. ČERVNA 2018 od 14:30 hodin skanzen Přerov nad Labem účinkující: Kolínská filharmonie Chrámový sbor od sv. Jana Křtitele Lysá n. L. pěvecký sbor Boleslav pěvecký sbor Ještěd plakát: PŘEROV KONCERT 2018
    Tato chalupa v Přerově nad Labem byla společně s několika dalšími objekty začleněna do záchranného skanzenu lidového stavitelství ze středního Polabí.  Za 1. republiky zde hrálo Národní divadlo pod širým nebem představení Smetanovy opery Prodaná nevěsta.
    JARO NA VSI 16. BŘEZNA – 15. DUBNA 2018 Tradiční velikonoční výstava s bohatým doprovodným programem. Ve Skanzenu Přerov nad Labem. www.polabskemuzeum.cz


Nymburk: inspirace Bohumila Hrabala-VIDEO

    V roce 1967 přešel objekt pod správu Polabského muzea v Poděbradech, které obnovilo národopisnou expozici a začalo postupně muzeum rozšiřovat o další ohrožené lidové stavby z okolí. Nyní zde lze vidět 7 chalup, 6 špýcharů, 2 stodoly a další menší objekty.
    Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem patřící k nejstarším v Evropě ukazuje život venkovského lidu středního Polabí od konce 18.století až do poloviny 20.století.
    V jednotlivých lidových stavbách je ukazován život venkovského lidu středního Polabí od konce 18.století až do poloviny 20.století. Chalupy jsou vybaveny dobovým nábytkem i s figurínami tehdejších obyvatel, které vypadají skoro jako živé.
    fotogalerie dům nábytek UNESCO rezervace podlaha Čechy kamna památky krajina kámen nádobí stropy Morava sporáky akce okna skanzeny chalupy výstavy šindel vrata klenby nátěry tašky dveře projekt dřevostavby řemesla sklo muzea krovy rozvoj zóny kování Kokořínsko mapy stavby dlaždice hrady a zámky Beskydy sušárny parky pivovarnictví obce domy Strážnice právo novostavby mlynářství Vysoký Chlumec včelařství vestavby katastr Slezsko vinohradnictví Holašovice Zubrnice dlažba tesařské spoje práce rybnikářství


ČR, Šestajovice: kouzlo plamene svíčky

    Po desítkách let se ukázal tehdy absurdní nápad zakonzervovat starou chalupu jako geniální. Pro lidi, kteří žijí v dnešní IT době, totiž návštěva skanzenu působí terapeuticky. Ve starodávných staveních, kde je ze zdí cítit vlhkost, se člověk v myšlenkách vrací o staletí zpět a snadno si uvědomí, že žádná doba není lehká.
    LIDOVÉ VÁNOCE V POLABÍ 17. LISTOPADU – 30. PROSINCE 2016 od 9:00 do 16:00 hodin v přerovském skanzenu bohatý doprovodný program o víkendech www.polabskemuzeum.cz
    U každého stavení jsou tabulky s informacemi o původu stavby a také popis co jednotlivé světničky ukazují. Je tu i popsáno jak se například vyráběl med nebo máslo, jak se pekl chleba nebo čím se kořenilo.
    Expozice skanzenu lidové architektury je rozsáhlá a je se opravdu na co dívat. Pro ty, kdo jsou zvědaví, v jakých podmínkách žili lidé ještě relativně nedávno, je to vhodná příležitost jak to vidět na vlastní oči.
    Za správnost informací nemůžeme ručit, v čase může dojít ke změnám. Vždy si proto prosím pro jistotu zkontrolujte aktuálnost vybrané akce na uvedených webových stránkách pořadatele. Děkujeme!


Chcete najít zajímavosti v okoli?

    Po osvobození po 2. světové válce zůstala prázdná a prakticky nevyužitá. Konfiskace majetku nebyla nutná, protože chalupu nikdo neobýval. Prostě připadla státu, jako ostatně všechno ve jménu znárodnění. V tomto případě je zázrak, že neskončila v troskách, ale stala se jakýmsi základním kamenem Polabského národopisného muzea.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00