Jak na věc


severští autoři detektivek,novinky

Filetovací nůž Salmon Švédské nože Karesuando

    Lotta Lundbergová (1961) je švédská spisovatelka. Během studené války působila jako turistický průvodce za železnou oponou. V současnosti žije v Berlíně, pravidelně píše sloupky pro noviny Svenska Dagbladet a vyučuje tvůrčí psaní. Na veletrh Svět knihy Praha 2016 přijede představit svoji první knihu v českém překladu – román Nultá hodina, který splétá tři příběhy, tři ženské hlasy, z nichž každý se nachází v jiné době. Kniha vypráví o lidské schopnosti znovu se postavit na nohy.
    Katja Kettu (1978) je finská spisovatelka a režisérka animovaných filmů, takže své světy ztvárňuje jak slovem, tak obrazem. V jejím psaní se setkává krása s ošklivostí, nevinnost se zvrhlostí. Kritika i čtenáři oceňují mimo jiné její originální poetický jazyk čerpající například z laponského dialektu nebo z tradice magického realismu. Její třetí román Porodní bába se stal literární senzací nejen ve Skandinávii. Nakladatelství Argo nyní chystá k vydání další knihu – sbírku povídek Sběratel dýmek.
    Ale zaručuji, že nic jiného už nehrozí! Těsto je vláčné, voňavé, snadno se zpracovává a krásně se do růžova upeče. A nešetřete na zlatém sirupu, tentokrát nelze nahradit medem. Zkuste dánskou verzi s mletými mandlemi a vyzkoušejte i oříškovou chuť špaldové mouky. Ale pokud nemáte právě doma, použijte jen mouku hladkou. A teď už si nechte provonět celou kuchyň výrazně severskými voňavými perníčky!


Omamná vůně z mnohých druhů koření

    Těsto po odpočinutí rozdělíme, postupně odkrajujeme a vyválíme do výšky asi 3 mm a vykrajujeme různé tvary. Pečeme v troubě vyhřáté na 200 °C jen 5 minut. Neměly by se spálit okraje. Necháme vystydnout na plechu a opatrně přendáme na talíř. Zdobíme anebo necháme jen tak, aby vyzněly rozmanité tvary vánočních perníčků.
    Kim Leine (1961) je dánsko-norský spisovatel žijící v Dánsku. Své knihy píše v dánštině, do rodné norštiny je většinou sám překládá. Patnáct let žil v Grónsku, kam se vrací i ve svých románech. Jeho prvotina Kalak je autobiografickým příběhem muže z jehovistické rodiny, jenž bojuje s alkoholem, drogovou závislostí a traumatem z dětství. Za román Proroci z fjordu Věčnosti o střetu evropského a grónského pohledu na svět, získal v roce 2013 Cenu Severské rady za literaturu.


Norské nože Brusletto Norgeskniven

    Skandinávské perníčky není těžké připravit, jen je nutné těsto nechat opravdu dobře rozležet. Kdo si myslí, že na tom nezáleží, pochopí, až jeho pokusy o odležení v délce jen pár hodin skončí karambolem. Krásně vláčné těsto se sice zdá být lehce zpracovatelné, avšak při pečení se ukáží jeho požadavky na rozležení. Jednoduše se nepovede, rozleze se a je nemožné dostat ho z plechu bez pomoci speciálního nářadí, třeba majzlíku nebo alespoň ostré špachtle. Některé recepty doporučují nechat těsto odležet až dva či tři dny, a protože dávky se většinou připravují z kila mouky, nejlepší je z těsta postupně odkrajovat a vykrajovat perníčky podle času a nálady v průběhu několika dní.
    Dorthe Norsová (1970) patří k nejoriginálnějším současným dánským autorům. Na svém kontě má už sedm knih, mezi nimi například román Minna potřebuje zkušebnu psaný v jednovětých odstavcích. Jako první dánské autorce jí také otiskli povídku v časopise The New Yorker. Její sbírka povídek Na hraně způsobila na americké literární scéně nevídaný rozruch. Autorka za knihu, zvolenou Publishers Weekly mezi 25 nejlepších próz roku 2014 obdržela cenu Pera O. Enquista.
    Jostein Gaarder (1952) je norský spisovatel knih převážně pro děti a mládež. Ve svých knihách pojednává o základních otázkách lidské existence a nabádá čtenáře k tomu, aby neztráceli schopnost okouzlení ze světa kolem. Hned jeho druhá kniha Sofiin svět, román o dějinách filosofie, autora proslavila a stala se světovým bestsellerem. Kromě filozofických hříček pro děti a mládež se věnuje také tvorbě pro dospělé – jmenujme zejména díla Vita brevis a Principálova dcera.


Karesuando Knives Beaver Damask 10 nůž

    Majgull Axelssonová (1947) je švédská prozaička a původním povoláním novinářka. Ohromný úspěch u čtenářů ale zaznamenala románem Dubnová čarodějka, přeloženým do řady jazyků a odměněným prestižní Augustovou cenou. Román je fantazijní postmoderní experiment, dokonalá ukázka švédského magického realismu. V češtině ještě vyšel román Ta, kterou jsem se nestala. Na Noc literatury a veletrh Svět knihy Praha 2016 autorka přijede představit novinku Nejmenuji se Miriam.
    Yrsa Sigurdardóttir (1963) je poněkud netypická islandská spisovatelka. Vystudovala stavební inženýrství na Islandské univerzitě a na univerzitě v Montrealu. Živí se jako stavební inženýrka pro společnost Fjarhitun a ve volném čase píše detektivní romány a knížky pro děti. V češtině vyšlo šest jejích napínavých krimi příběhů s ústřední postavou právničkou Thórou, kterou ovšem nenajdeme v poslední česky vydané knize – v mrazivém thrilleru Pamatuji si vás všechny.
    Bengt Pohjanen (1944) je spisovatelem píšící v jazyce meänkieli, původně finském dialektu švédského Tornedalu. Pro meänkieli vytvořil vlastní pravopis a napsal v něm i první román. Ve svém díle tematizuje historii lidí žijících v severním Švédsku a Finsku během druhé světové války a střety mezi tamními etniky, Švédy, Finy a Sámy, stejně jako mezi pietismem a komunismem. Založil a vede nakladatelství Barents Publisher. V roce 2016 vychází český překlad jeho románu Faravidova říše.


Těsto nechat uležet a znovu uležet

    Velmi aromatická vůně těchto perníčků je typická a rozpoznatelná. S kořením se při jejich přípravě nešetří a používá se celá škála orientálních koření: mletý hřebíček, drcený kardamom, skořice, zázvor a koření pěti vůní, tedy již namíchané a velmi aromatické druhy koření. Směs pěti vůní, která je silná, dominuje badyán a skořice, ale také se zde důrazně projeví sečuánský pepř a zázvor. Obsahuje také fenykl, muškátový oříšek, takže tahle směs jak orientálního tak asijského koření není pouhým kořením pěti druhů, její název je spíše literární.
    Antti Tuomainen (1971) je finský spisovatel žijící v Helsinkách. V minulosti se živil jako reklamní textař a copywriter. Největšího úspěchu se Tuomainen dočkal se svým třetím románem Léčitel, jejž zasadil do Helsinek blízké budoucnosti, ochromených chaosem po prudké změně klimatu. Česky mu vyšel ještě psychologický thriller o posedlosti a pomstě Moje temné srdce. Tuomainen zaujme řízným stylem plným svižných dialogů, neotřelostí témat a přesahy do jiných žánrů.
    Johanna Sinisalo (1958) je finská spisovatelka. Dvacet let pracovala v marketingu, pak se začala věnovat psaní. Již za svou prvotinu Ne před slunce západem získala literární cenu Finlandia. Roku 2008 byla nominována na americkou cenu Nebula. Její romány byly přeloženy do dvaceti jazyků. Na veletrh Svět knihy Praha 2016 přijede představit svou knihu Jádro slunce a pokřtít antologii sci-fi povídek s názvem Lesní lišky a další znepokojivé příběhy, kterou přeložili studenti finštiny FF UK.


Skandinávci bez perníčků nemají Vánoce

    Jørn Lier Horst (1970) je norský spisovatel detektivních románů a dramatik žijící ve Stavernu. Do roku 2013 pracoval jako vrchní vyšetřovatel v policejním okrsku Vestfold a kromě policejního vzdělání studoval také kriminologii, filozofii a psychologii. Znalost prostředí i vyšetřovacích metod využívá ve své literární práci. Za román Na zimu zavřeno získal prestižní Cenu norských knihkupců. Se sérií CLUE, do které patří Záhada mloka, se zaměřil na zcela jiné publikum – čtenáře ve věku 9–13 let.
    Ulf Stark (1944) je jedním z neuznávanějších švédských spisovatelů literatury pro děti a mládež. Vyrostl na stockholmském předměstí a už v 19 letech vydal první sbárku básní, Otvor do života. Svou první dětskou knihu, Petr a červený pták, napsal v roce 1975; skutečný průlom ale přišel až v roce 1984 s knihou Potrhlíci & odpadlíci, jež se stala předlohou populárnímu televiznímu seriálu. Českým čtenářům se autor představuje svou nejúspěšnější knihou Kouzelné tenisky mého kamaráda Percyho.
    Kirsten Thistedová (1957) je docentkou na Katedře mezikulturních a regionálních studií Kodaňské univerzity. Publikovala několik knih s tematikou ústního vyprávění příběhů v Grónsku, například O Igimarasussukovi, který jedl své ženy, kterou představí na veletrhu Svět knihy. Přeložila také několik děl ze současné grónské literatury. V současné době se podílí na výzkumných programech Arktické rozpravy a Arktická modernita na Univerzitě v Tromsø v Norsku.


Severští hosté na veletrhu Svět knihy Praha 2016

    Siri Pettersenová (1971) je norská spisovatelka, autorka komiksů a ilustrátorka. Z její komiksové tvorby je nejznámější humoristická série s politickými podtóny Anti-Klimaks. Za první díl trilogie Havraní kruhy: Ódinovo dítě obdržela Fabelprisen, cenu udělovanou nejlepší norské knize v žánru sci-fi a fantasy. Byla také nominována i na Cenu Ministerstva kultury pro debutanty, Cenu knižních blogerů a Cenu knihkupců. S velkým úspěchem se setkala i dvě pokračování Ódinova dítěte.
    Kaspar Colling Nielsen (1974) je považován za jednoho z nejoriginálnějších současných dánských spisovatelů. Jeho styl se vyznačuje nápaditými příběhy s tragikomickým nádechem. Často popisuje život v existenciálně těžkých podmínkách nebo složitá dilemata. V roce 2010 vydal svoji prvotinu Mount Kodaň, která mu vynesla cenu za nejlepší debut roku a ocenění Dánského uměleckého fondu. Jeho druhý román Dánská občanská válka 2018-2024 se také dočkal nadšených kritik.
    Nils Magne Knutsen (1943) je jedním z největších znalců života a díla norského spisovatele Knuta Hamsuna. Jeho profesní dráha je spjata s Univerzitou v Tromsø, kde po několik desetiletí vyučoval severské literatury. Napsal a editoval řadu knih týkajících se Hamsuna, dalších skandinávských spisovatelů a severního Norska. Za své zásluhy získal řadu ocenění, včetně nejprestižnějšího norského vyznamenání, Řádu svatého Olafa.


Dánské perníčky lákají svoji kořeněnou chutí, stejně jako severské detektivky svými drsnými příběhy

    Elina Hirvonen (1975) je finská spisovatelka. Studovala psaní, literární vědu a také filmovou dokumentaristiku. Po škole se nějaký čas věnovala novinařině. Literární svět ohromila hned svou prvotinou. Román Až vyprší čas je její třetí kniha. I na poli filmového dokumentu dokázala zaujmout debutem. Její první film, který se zabývá dnes velmi aktuálním tématem lidí utíkajících z Afriky do Evropy, získal hlavní cenu na Mezinárodním festivalu v Amsterodamu v kategorii Student award.
    A tak stejně jako k Británii o Vánocích patří Britské vánoční koláčky mince pie, malé koláčky plněné ovocnou směsí, ke Skandinávii patří voňavé perníčky. Ať se už nazývají jakkoliv ve Švédsku, Dánsku, Norsku, Finsku nebo na Islandu, ve většině názvů se objeví slovo spojené s pepřem (Pepparkakor třeba ve švédštině). Zajímavostí je, že ve většině zemí nejde o perníčky, anglicky gingerbread, kde součástí je sušený zázvor, anglicky ginger, který se hojně přidává do těsta, ale zde se jedná o pepper cakes, tedy spíše pikantní pepřové koláčky. Ačkoliv se dříve pepř do perníčků dával, dnes se používá takzvané koření pěti vůní, které je tou nejpikantnější surovinou severských perníčků. Přesto se stále setkáte s názvem Pepparkakor ve Švédsku nebo Pepperkaker v Norsku nebo Piparkakut ve Finsku a Piparkökur na Islandu. Dánské Brunkager jsou typické přidáním mletých mandlí, takže získáte zaručeně nejjemnější oříškovou chuť, kterou podtrhne i koření pěti vůní, zvláště typické pro dánskou variantu.


Pojisti svého domácího mazlíčka od 149 Kč

    Skandinávské perníčky zažívají renesanci ostatně jako celá severská kuchyně. Jednou z nejvlivnějších  restaurací světa je dánská NOMA, která ukazuje svůj inovativní koncept severské kuchyně i respekt k lokálním surovinám A tak jako severské detektivky a televizní krimi seriály dobývají svět, i skandinávská kuchyně zažívá zaslouženou pozornost na poli gastronomickém. Je zdravá, bohatá, rozmanitá a velmi chutná. Její genialita se projevuje v jednoduchosti, čistotě a čerstvosti a naprostém respektu k lokálním surovinám a k ročním obdobím. Kdo by neznal masové kuličky s brusinkami anebo severské obložené chleby? Před Vánoci je čas na skandinávské perníčky, které vás uchvátí nejen svojí vůní, ale i rozmanitými tvary a hlavně dlouhou trvanlivostí. Můžete si je dát klidně i pár měsíců po Vánocích a stejně budou skvělé.
    Severské země budou čestným hostem veletrhu Svět knihy Praha 2016. Do Prahy tak zavítá 18 severských hostů: 17 spisovatelů a znalec díla Knuta Hamsuna.
    Sjón (1962) patří k nejvýraznějším islandským spisovatelům současnosti. Celosvětově se proslavil minimalistickým románem Syn stínu, za který získal Cenu Severské rady za literaturu. Výrazného úspěchu se dočkal i díky dalším knihám Měsíční kámen a Múza z lodi Argó. Věnuje se také psaní básní, libret k operám a textům písní rozličných interpretů včetně slavné islandské zpěvačky Björk. V roce 2001 byl za text k písni z filmu Larse von Triera Tanec v temnotách nominovaný na Oscara.


Karesuando Knives Beaver Damask 8

    Nejdříve si do menšího hrnce nasypeme cukr a nalijeme mléko a zlatý sirup. Zahřejeme až do bodu varu a stále mícháme, aby se cukr rozpustil. Odstavíme a necháme lehce zchladnout. Zatím si do mixéru nebo mísy připravíme máslo. Zchlazenou, ale stále teplou směsí sirupu přelijeme máslo a zamícháme, až se máslo rozpustí. Přidáme mandlovou moučku a zamícháme. Do jiné mísy si prosijeme mouku, přidáme koření, sůl, sodu a vše rovnoměrně promícháme. Sypké suroviny přidáme k sirupu a spojíme pomalým mícháním v mixéru nebo ručně na ploše. Hotové těsto zabalíme do fólie a ještě do igelitového sáčku a dáme do ledničky na dva dny odpočinout.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00