Jak na věc


savec s dlouhými zadními končetinami

Ohrožené a vzácené druhy zvířat v ZOO Ostrava

    Nejmenším savcem na světě podle hmotnosti je bělozubka nejmenší (Suncus etruscus). Váží 1,2 – 2,0 gramů a měří 3 – 5 centimetrů. Je rozšířena v jižní Evropě, Zakavkazsku, Turkmenistánu a Africe. Bělozubky musejí pravidelně v krátkých intervalech přijímat potravu, jinak by zahynuli, to je i důvod, proč nikdy neusínají zimním spánkem. Díky velice rychlému metabolismu se bělozubky dožívají pouze 1 roku.
    Podle velikosti je nejmenší savec netopýrek thajský (Craseonycteris thonglongyai), jedná se zároveň o nejlehčího netopýra. Netopýrek thajský je dlouhý asi tři centimetry a rozpětí křídel má přibližně 13 centimetrů. Je tak malý, že se mu někdy říká čmeláčí netopýr. Dalším jeho význačným znakem je nos, který se podobá prasečímu rypáku.
    Do Zoo Praha přišli první jedinci bělozubek v závěru roku 2017. Jednalo se o dva páry ze zoo v německých Drážďanech (Zoo Dresden). Zpočátku byli v zázemí, aktuálně jsou již v expozici v pavilonu Afrika zblízka. První odchovy se podařily v březnu 2018 a další následovaly ve čtyřtýdenních intervalech. Na počátku srpna 2018 tak žilo v Zoo Praha již 9 dospělých jedinců (vč. jedné březí samice) a 24 mláďat (pocházejí z 6 pražských vrhů). Rozmnožuje se již druhá generace. [2]
    Redakce a redakční rada časopisu Živa ve spolupráci s Botanickou zahradou Liberec si vás dovolují pozvat na výstavu fotografií Miloslava Studničky Krkonoše – eldorádo botaniků


Na jaký spůsob polní myši v okresu Karlínském zahynuly

    Bělozubky nejmenší patří mezi velmi raritně chované druhy. Aktuálně (léto 2018) byly chovány jen v pěti evropských zoo: čtyřech německých (Tierpark Berlin, Zoo Dresden, Tierpark Görlitz a Zoo Karlsruhe) a jedné české (Zoo Praha).

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
8451
cache: 0024:00:00