Jak na věc


salesián pavel tichý

Nabídka bezplatného poradenství a terapie

    Po násilném zabrání klášterů a zrušení řeholí v roce 1950 se dostal do sběrného tábora v Oseku u Duchcova, kde prožil 17 měsíců internace. S ostatními řeholníky pracovali v Duchcově ve fabrice, roku 1951 byl odveden k PTP na důl Pokrok poblíž Ostravy a po smrti Klementa Gottwalda byl roku 1954 propuštěn domů. V utajené komunitě pak pokračoval v salesiánské formaci v Ostravě a studoval teologii. V dubnu 1957 byl spolu s dalšími ostravskými salesiány zatčen a souzen na jeden rok. Václav se dostal do jáchymovského lágru Rovnost, odkud byl propuštěn v červenci 1958. Různě se protloukal, pobýval v Praze a v rodných Troubkách, až se dostal do Brna. „Na sv. Josefa 1959 jsem na pozvání spolubratří nastoupil na stavbě na Výstavišti v Brně u betonářů. První schody ve výškové budově, na které jsem míchal beton, se nepovedly. Byly křivé. Na druhý den jsme je museli sbíječkou vybourat. Byly to Josefské schody, vytvořené partou v den, kdy slavili svátek Josefové.“
    27. prosince 2016 zemřel salesián P. Ing. Václav Teplý. Rozloučení s ním proběhne ve čtvrtek 5. ledna 2017 v 11 hod. u Sv. Terezičky na Kobyliském náměstí.
    Můžete nás podpořit svou modlitbou, obětí, zapojením se      do naší činnosti nebo třeba     finančním příspěvkem                (č.ú.: 2801069891/2010).          Jsme vám za vše vděčni.  sdbpv@volny.cz
    O víkendu 27.–28. 5. 2017 se Sadba zúčastnila oslav Salesiánského centra mládeže v Kobylisích a podívala na populární festival MEZI PLOTY v pražských Bohnicích.
    Salesián Václav Kelnar odešel k Bohu náhle těsně před Vánoci, 21. prosince 2016, ve věku 87 let. Mnozí jsme mu říkali „náš Václav“ a těšili se na jeho vtipné nenápadné poznámky o liturgii, ministrantech nebo farnících. Náš Pán ho přijal do své náruče v jeho bytě na Nárožní těsně pod schodištěm, z něhož, jak věříme, vystoupal rovnou do nebe.


Den salesiánského centra i víkend v blázinci očima Sadby

    Brnu zůstal Václal Kelnar věrný. Spolu s dalšími salesiány, kteří zde žili v utajených komunitách (Manďák, Lepařík, Baran, Chylík, Hynek, Baran, Med), se dočkal svobody i splnění slibu, který brněnští salesiáni složili 24. května 1950, a po více než čtyřiceti letech skutečně v Brně-Žabovřeskách postavili kostel Panny Marie Pomocnice. Václav se aktivně zapojil do dění v nové farnosti a stal se její nedílnou součástí – všechny farníky znal jménem! Mnozí jsme mu říkali „náš Václav“ a těšili se na jeho vtipné nenápadné poznámky o liturgii, ministrantech nebo farnících. Náš Pán, který je laskavým vládcem nad životem i smrtí, ho přijal do své náruče v bytě na Nárožní těsně pod schodištěm, z něhož, jak věříme, vystoupal rovnou do nebe.
    Dobrý a radostný člověk, trvalý jáhen a místopředseda Sdružení Panne Marie Pomocnice odešel do svého Domova v úterý 19. února 2013 v náručí své manželky Jarmily. Vzpomeňme prosím ve svých modlitbách.
    Největší salesiánský turnaj v malé kopané od salesiánských her v Pardubicích v roce 2000 se konal v ostravském Don Bosku při příležitosti oslav 80 let od příchodu salesiánů do Ostravy.
    Posláním Salesiánského klubu mládeže, z. s. Pardubice je přispívat k rozvoji osobnosti dětí a mládeže nabídkou sportovních, kulturních a jiných aktivit podporujících jejich aktivní trávení volného času a vytvářením prostředí podporujícího přátelské vztahy a zdravý způsob života.
    Vážení přátelé,děkujeme za Vaši podporu salesiánského díla v Ostravě modlitbou, osobním zapojením a věnovaným časem pro děti a mladé lidi i za Vaši finanční pomoc.


Salesiánský klub mládeže, z. s. Zlín – Farnost Panny Marie Pomocnice křesťanů

    "Pojďme uvažovat nad čtyřlístkem Don Boskova života", vyzývá nás ve svátek tohoto světce salesián Jiří Caha v pořadu ČT Sváteční slovo. Má na mysli 4 typické prvky činnosti Dona Boska - domov, školu, kostel a hřiště. Poslechněte si toto pětiminutové slůvko, ve kterém dává i radu, jak tento čtyřlístek objevit a prožít tak plnohodnotný život. 
     V letech 1990 – 1993 působil jako rektor českého kostela na Renwegu ve Vídni. Od 1.7.1994 působil v Prostějově a ve Vřesovicích, kde podporoval salesiánské Odborné učiliště stavební.
    Salesiáni Dona Boska (SDB) se v Prostějově věnují službě dětem a mládeži na CMG, ZŠ a MŠ v Prostějově, výchově animátorů a prázdninovým táborům v rámci Klubu SHM a pastoraci ve farnostech (sv.Petr a Pavel, Povýšení sv.Kříže, Vrahovice, Smržice).
    Zveme všechny mladé od  14 do 30 let na výjimečné setkání mládeže 28. září 2017 v Brně-Žabovřeskách s hlavním představeným salesiánů donem Ángelem Fernándezem Artime.
    Otec Blažej Müller se narodil 26.3.1929 v Olomouci – Hodolanech, kde byl pokřtěn a prožil své mládí. K salesiánům do Fryštáku vstoupil 1.7.1946. Noviciát prožil v Hodoňovicích u Frýdku – Místku v letech 1948 – 1949, a tam také složil dne 16.8.1948 první sliby.


Salesiánské centrum Praha-Kobylisy – Společně pro mladé

    Na jaře to bude 80 let od položení základního kamene. 9. prosince 2013 začneme děkovat Bohu, Marii a mnoha živým a zemřelým dobrodincům ostravského salesiánského díla: připomeneme si, že 8.prosince 1934 byl požehnán dům, o tři roky později (1937) kostel a téhož dne v roce 1990 kostel znovu posvěcen. Přijďte děkovat spolu s námi.
    Ángel Fernandéz Artime ve svém poselství mládeži u příležitosti svátku Dona Boska cituje papeže Františka i Benedikta. \\\"Vaše štěstí má jméno a tvář,\\\" připomíná mladým. \\\"Je to tvář Ježíše z Nazareta.\\\" Povzbuzuje k modlitbě a setkání s Bohem. \\\"Otevřete svá srdce a nechte se překvapit!\\\" 
    V mezičase si můžete s zahrát stolní fotbal, stolní tenis a šipky, pro nejmenší bude otevřena i herna. Pro dospělé pivo, káva a pro všechny něco sladkého od šikovných maminek.
    Salesiánským heslem roku 2017 bude: JSME RODINA. Každý dům je školou života a lásky. Představujeme vám toto téma a oficiální plakát, který Strennu znázorňuje.
    Cena: členové Salesiánského klubu 600, nečlenové SKM 700,-- Členem Salesiánského klubu může být kdokoliv z mladých do 26 let, tak že když vyplníš přihlášku, zaplatíš členský příspěvek, máš všechny akce SKM v tomto školním roce levnější.- Návrat: v utery 1.1. v průběhu odpoledne


Beseda - Makala - 5. nejvyšší hora světa

    Přihlášky (u mladších 18 let s podpisem rodičů) odevzdávejte do 15.12.2018- Jiří Woclawek: 777 259 334; jiri.woclawekgmail.com- Filip Dušek: 739 463 215, filipacDDseznam.cz
     Po roce 1950, kdy komunisté zavřeli řeholní domy, se vrátil do Olomouce, kde v roce 1955 odmaturoval. Krátce na to emigroval do Itálie. V Monteortone (u Padovy) vystudoval teologii a v roce 1964 byl vysvěcen na kněze. V letech 1965 – 1966 působil v Raymondville v Texasu v USA. Od roku 1968 působil v pastoraci mezi českými emigranty v Rakousku.
    Kolem slavnosti Panny Marie Pomocnice se každoročně setkávají všichni čeští salesiáni. Tentokrát se mítink konal v Praze-Kobylisích a setkání bylo ozdobeno přítomností člena římské hlavní rady a oblastního rádce pro náš region, P. Tadeusze Rozmuse.
    Děkujeme Vám za velkorysost, s níž podporujete salesiánské dílo v Pardubicích, za Vaši finanční, materiální, mediální i duchovní podporu. I nadále Vás prosíme o Vaši podporu.


Salesiánské hry mládeže - florbal

    Narodil se 30. března 1929 v Troubkách, odkud pocházeli také salesiáni Mrtví (Václav a Vincenc). Prožil krásné dětství obklopen láskou rodičů, mladších sourozenců, strýců a tet. Jeho život zásadně ovlivnila událost, kterou popsal ve svých vzpomínkách: „Jednoho dne mne poslal tatínek vyhrnout kravám koryto. Bylo to na podzim, kdy se krmilo skrojkami, které už kvasily a zapáchaly. Proto jsem si uvázal přes nos maminčin šátek. Otec to uviděl, zavolal maminku a poznamenal: Z toho kluka zemědělec nebude.“ Z měšťanky v Tovačově se přihlásil k salesiánům do Fryštáku, kde působil jeho starý známý, P. Václav Mrtvý z Troubek. I když kvůli zkoušce z matematiky nebyl přijat, nakonec ho P. Mrtvý přezkoušel a přijal „na vlastní pěst“. Bylo mu jedenáct let. Ve Fryštáku našel šťastný domov. Po záboru ústavu nacisty se s P. Oldřichem Medem stěhovali do jedné opuštěné vily u lesa poblíž Přibyslavi a po válce se stěhoval s ostatními kluky do hodoňovického noviciátu u Ostravy. Na praxi byl mezi kluky v Os
    Hlavní představený věnuje salesiánské rodině novoroční pozdrav inspirovaný statečností salesiánů v syrském Aleppu. Dopis je plný radosti a ujištění, že dílo Dona Boska je právě v dnešní době stále více aktuální a živé. 
    Co sebou: Pevné boty do sněhu, teplé oblečení, čepice, rukavice, kartičku pojišťovny, svačinu, pití na celý den, boby, sáně…, sjezdaři vše potřebné, polévka v rest. v ceně, případný vlek pro sjezdaře si hradí každý sám, event. kapesné

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00