Jak na věc


rozchodnice růžová pěstování

Rhodiolin - rozchodnice růžová (zlatý kořen)

    Nejen tradiční medicína, ale i moderní výzkumy rozchodnici přirovnávají k nejkvalitnějšímu ženšenu a řadí ji mezi pár nejúčinnějších prostředků posilujících fyzické a psychické síly a harmonizaci organismu. Účinné látky obsahuje kořen, oddenek i nať. Jedná se o široké spektrum flavanoidů, polyfenoly (rosin, rosavin, rosarin, rhodiolin a další), heteroglykosidy, látky steroidního charakteru, organické kyseliny a minerální látky (zinek, mangan, nikl, stříbro, titan a další). Nejvíce léčivých látek však obsahuje kořen.
    Lidové léčitelství zná rozchodnici růžovou pod názvem zlatý či arktický kořen. Vyhovují ji zejména vysoké nadmořské výšky, a proto ji můžeme spatřit v Tatrách a na Malé Fatře, v Pyrenejích, Alpách, Karpatech, Kamčatce či Mongolsku. Její domovinou je však zejména Sibiř a Dálný východ, kde se vyskytuje v nadmořské výšce 3 300 až 6 000 metrů. V horách jí svědčí prostředí v okolí řek, vysokohorských luk a v řídkých listnatých a smíšených lesích. U nás roste opravdu výjimečně a pouze v nejvyšších českých horách Krkonoších a Hrubém Jeseníku.
     Léčebná denní dávka se pohybuje v rozmezí 50-250 mg suchého extraktu jednou až 3krát denně. Pro zlepšení psychiky a psychomotorických funkcí v průběhu stresu se doporučuje podávat 2krát denně 50 mg suchého extraktu. V případě použití tekutého extraktu se doporučuje podávat 2-3krát denně 25-40 kapek.


Rozchodnice růžová pro delší a zdravější život

     Rozchodnice růžová je jedinou adaptogenní rostlinou, která roste na území bývalého Československa. Její rozšíření je velmi široké: roste od Turecka přes Alpy až do oblasti Dálného východu, Číny a Mongolska. V České republice je však zákonem chráněna a není možné ji sbírat.
     V současné době nalézají tyto extrakty stále větší použití ve sportu: jsou součástí přípravků pro sportovní výživu určenou zejména pro vytrvalostní sporty (cyklistika, běh), ale uplatnily se také u silových sportů (vzpírání).
     Tyto extrakty nalezly také použití jako pomocné prostředky při léčbě rakoviny, tuberkulózy a diabetu. Ví se, že působí preventivně proti nachlazení a chřipce, brání poškození jaterní tkáně a zpomalují stárnutí. Zlepšují také sluch, „posilují“ nervový systém, zvyšují imunitu a zrychlují regeneraci organizmu po zátěži.
    Rozchodnice růžová je jedinou adaptogenní rostlinou, která roste na území bývalého Československa. Její rozšíření je velmi široké: roste od Turecka až do oblasti Dálného východu.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00