Jak na věc


rozchodnice růžová pěstování

Rozchodnice růžová pro delší a zdravější život

    Lidové léčitelství zná rozchodnici růžovou pod názvem zlatý či arktický kořen. Vyhovují ji zejména vysoké nadmořské výšky, a proto ji můžeme spatřit v Tatrách a na Malé Fatře, v Pyrenejích, Alpách, Karpatech, Kamčatce či Mongolsku. Její domovinou je však zejména Sibiř a Dálný východ, kde se vyskytuje v nadmořské výšce 3 300 až 6 000 metrů. V horách jí svědčí prostředí v okolí řek, vysokohorských luk a v řídkých listnatých a smíšených lesích. U nás roste opravdu výjimečně a pouze v nejvyšších českých horách Krkonoších a Hrubém Jeseníku.
     Tyto extrakty nalezly také použití jako pomocné prostředky při léčbě rakoviny, tuberkulózy a diabetu. Ví se, že působí preventivně proti nachlazení a chřipce, brání poškození jaterní tkáně a zpomalují stárnutí. Zlepšují také sluch, „posilují“ nervový systém, zvyšují imunitu a zrychlují regeneraci organizmu po zátěži.
     V současnosti lze říci, že neexistují žádné údaje o tom, že by po podání extraktů z rozchodnice růžové byly pozorovány nežádoucí vedlejší reakce, případně že by docházely k interakcím s jinými léčivými rostlinami, potravními doplňky, léky, nebo potravou. Obsahové látky rozchodnice neovlivňují výsledky laboratorních testů, ani nedochází k interakcím s projevy chorob nebo chorobných příznaků. Je vhodné nepodávat tyto extrakty těhotným a kojícím ženám.


Rhodiolin - rozchodnice růžová (zlatý kořen)

     Kořen rozchodnice obsahuje jednoduché fenolické látky, především glykosid rhodiolosid a jeho aglykon p-tyrosol a glykosidy skořicového alkoholu. Tyto látky působí stimulačně a adaptogenně (zvyšují odolnost vůči nepříznivým vlivům stresových faktorů): zvyšují odolnost vůči ozáření, pracovní schopnosti, oddalují vyčerpání a zlepšují učení a paměť.
     Rozchodnice růžová je jedinou adaptogenní rostlinou, která roste na území bývalého Československa. Její rozšíření je velmi široké: roste od Turecka přes Alpy až do oblasti Dálného východu, Číny a Mongolska. V České republice je však zákonem chráněna a není možné ji sbírat.
    Tato vytrvalá horská bylina vyznačující se příjemnou vůní byla díky svým téměř zázračným účinkům na lidský organismus téměř vyhubená. Jedná se o velmi vzácnou a chráněnou rostlinu, která je zapsána v červené knize ohrožených rostlin. Obyvatelé hor jí odpradávna přisuzovali magické účinky a více než 400 let až do současnosti využívají rozchodnici za účelem zvyšování pracovních schopností a léčení mnoha nemocí.
     V současné době nalézají tyto extrakty stále větší použití ve sportu: jsou součástí přípravků pro sportovní výživu určenou zejména pro vytrvalostní sporty (cyklistika, běh), ale uplatnily se také u silových sportů (vzpírání).


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00