Jak na věc


rovina a.s. písek kontakty

Bije zamilované srdce rychleji?

    Zábava je takový druh trávení času, do něhož se lidé nemusí nutit, protože je sama přitahuje, přináší radost, uspokojení nebo oddech. A právě to je také cílem těchto stránek. A na co se můžete těšit?
    Rovina dostala název podle své polohy - její původní chaloupky skutečně stávali na rovině a teprve postupem času přibyla stavení i mimo náves. V 17. století patřila k nejlidnatějším v kraji - žilo tu 400 obyvatel. Tento stav postupně klesal, ale ještě před více než sto lety tu bydlelo přes 300 lidí. Dnes jich je poloviční počet.
    Členy dnes jedenáctičlenného mužského sboru jsou zpěváci z Olomouce a širokého okolí (Velké Bystřice, Velkého Týnce, Pivína, Dolan), kteří se již mnoho let věnují regionálnímu folkloru. Styl, jakým zpívají, vychází z dlouhodobého hledání cesty zpět ke kořenům hanácké lidové písně, která vedla přes studium muzikologie, bádání v písňových sbírkách, cestování po Moravě, srovnávání se zpěvností okolních regionů a konzultace se sběrateli lidových písní a slovesnosti, ale i univerzitními profesory.


Přesná GPS-poloha N49°9'26.15'', E13°25'17.92''

    Do života osady bezesporu patří také sport. V posledních letech je to zejména hokej. V listopadu 2004 byl v Sedlčanech otevřen nový zimní stadion, a tak Rovinští už nemusí dojíždět do vzdálené Příbrami či Milevska. Hned od prvního ročníku se Bomba Rovina zapojila do soutěže amatérských týmů nazvané O pohár vedoucího zimního stadionu..
    Čísla našeho data narození se mohou seskupit do tzv. rovin, a to plných či prázdných. Chybějící čísla tak tvoří tzv. prázdnou rovinu. Tyto roviny v sobě hromadí určité energie, které následně přisuzují dané osobě určité vlastnosti a zkušenosti.
    Rovina natáčí a vystupuje po celé Moravě i na Slovensku, pravidelně se účastní živých pořadů a natáčení pro Český rozhlas Olomouc, Brno a Ostrava (Dožínky na Hané, Moravský Silvestr), Rádio Proglas (Advent na Hané, Muzikanti, to sú chlapci) nebo TV Noe (U nás aneb od cimbálu). Ve svém repertoáru má mimo jiné programy "Hanácký advent" a "Písně mariánské a nábožné", které pravidelně prezentuje na folklorních festivalech nejen v ČR.
    Přínos pro zachování tradic regionu (historická budova nebo tradiční vzhled interiéru/exteriéru, rodinná tradice s podnikáním v ubytovacích službách v regionu Šumava atd.)


Přehled naplnění certifikačních kritérií:

    Hanácký mužský sbor Rovina z Olomouce a okolí vznikl na sklonku roku 2004 a své první veřejné vystoupení měl již dva měsíce poté v počtu šesti členů na Štěpánském zpívání ve Velké Bystřici. Poprvé tak Hanáci prezentovali sílu mužského lidového sborového zpívání, které dosud nemá v regionu obdoby.
    V roce 2005 byly zpěvy sboru Rovina důležitou součástí živé rekonstrukce "Hanácké svajby" ve Strážnici, která získala ocenění "Laureát Strážnických slavností".
    Dva kilometry východně od Počepic, v údolí plném stromů a zeleně, se rozkládá vesnice s půvabným názvem Rovina. Bělostně svítící domky zdobí upravenou náves, bedlivě sledovanou starostlivým pohledem malebné kapličky. S poklidným životem osady souzněl ještě donedávna tradičně čilý ruch v oblíbené prodejně U Zdeňků.
    Občané Roviny dosud uctívají některé lidové zvyky, které mnohde již zanikly. O Velikonocích chodí po chalupách skupinky malých i větších koledníků, kteří paním hospodyním předříkávají své kolednické říkanky. O filipojakubské noci se tradičně pálí čarodějnice a staví máj. Na návsi se při této příležitosti sejde i více než sto lidí, kteří zde setrvají až do noci a v družném hovoru u ohně zpívají, vyprávějí, popíjejí a opékají vuřty.


Ovlivňují citrusy účinnost léků?

    Abychom vám Rovinu přestavili blíže, nemusíme po vzoru jiných míst hledat zvláštnosti, kterými nad ostatní vyniká. Její kouzlo je totiž někde jinde - v její skromnosti, jemnosti, sounáležitosti místních obyvatel a především v obyčejnosti. Ruch moderního života ji naštěstí dosud nepohltil, a tak svým rázem dosud připomíná vísku, kdysi tak typickou pro český venkov - bez monstrózních staveb hyzdících její vzhled, bez táhlých proudů aut, bez hluku a reklamních štítů.
    Projekt Naše regiony – komunikační platforma a marketingové nástroje byl realizován za přispění prostředků ze státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj
    V květnu probíhají u kapličky májové pobožnosti a přibližně dvacetičlenná parta dětí chodí třikrát denně osadou a řehtačkami o sobě dává vědět. Týden před poutí se pro změnu téměř celá vesnice sejde při opékáním prasete, které připravuje místní sbor dobrovolných hasičů. Ten ostatně každoročně obstarává také dva plesy, minimálně jednou ročně se zúčastní hasičské soutěže a pravidelně sváží kovový odpad. SDH Rovina byl založen roku 1887 a v současnosti má 43 členů.
    Výběr písní a jejich úpravy pro sbor připravují Zuzana Blahunková (Gregorovičová), Kamil Valenta a Honza Žůrek, který je zároveň i uměleckým vedoucím sboru.


Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

    Naopak zde dosud v ohradách tu a tam zakejhají husy, zabučí krávy s telaty, zakvikají vepři, ozvou se slípky s kohoutem, řehtající koně, štěkající psi či bzučící včelky. Zahrádky místních obyvatel září barvami veselé přírody - usmívají se na nás vysoké jiřiny, slunečnice, ale také macešky, tulipány, růže, azalky i jiné rostliny. Ve volné přírodě v okolí pak při troše štěstí spatříme výra, bukače, volavku, káně i čápa, který se k nám jako symbol obce neustále vrací.
    Vzpomínky pamětníků na zmíněnou událost a další zajímavosti z historie osady zachycuje kniha Příběh naší vesnice (1998). Stránky jejího autora můžete navštívit zde: www.kuthan.cz
    Do zrušení roboty patřila Rovina k chlumeckému panství, ostatně páni sídlící na hradě Vysokém Chlumci ji měli před sebou jako na dlani. Dnes již tato dominanta celého Sedlčanska nepředstavuje pro místní obyvatele ani tak symbol panské moci, jako spíše zraku lahodící kulisu. Po zrušení roboty patřila Rovina k počepické obci, avšak v letech 1875-1976 bývala obcí samostatnou.


Co dělat, když máte popraskané rty či koutky úst

    Horský hotel stojí v nadmořské výšce 924 m n.m. Velká roubená chalupa s prostornou stylovou restaurací a kouzelným okolím zve k odpočinku. K dispozici je 6 komfortních pokojů, každý s vlastním sociálním zařízením, TV a připojením k internetu. Pokoje jsou zajímavě řešeny jako mezonetové. Vynikající, vyhlášená česká i mezinárodní kuchyně, domácí polévky, minutkové speciality, ochutnat můžete také buchty nebo chléb z domácí pece. V létě i v zimě jistě oceníte celoroční možnost venkovního posezení s kapacitou 60 míst a s dětským hřištěm (pískoviště, houpačky a prolézačky přímo u chaty) a lehátky. Celá restaurace včetně ubytovacích prostor je nekuřácká. Parkování celoročně před chatou, obvyklí domácí mazlíčci jsou vítáni.
    Základ kmenového repertoáru tvoří hanácké písně vybrané ze sbírek Františka Sušila, Jana Poláčka nebo Františka Bartoše. Písně vojenské, milostné, nábožné, pracovní či svatební zpracovává sbor Rovina s důrazem na maximální autentičnost lidového projevu a bohaté možnosti zpěvu – od jednoduchých melodií doprovázených malou hudeckou muzikou či pouze famfrnochem až po přirozeně harmonizované souzvuky tříhlasé nebo čtyřhlasé. Po téměř 200 letech tak znovu zaznívají z úst Hanáků písně zřejmě v té podobě, jak byly kdysi zpívané.
    Stejný, ovšem tentokrát již zcela samostatný titul Laureáta slavností byl mužskému sboru Rovina udělen porotou MFF Strážnice 2011 za nejlepší pěvecký výkon festivalu (v komponovaném hudebním pořadu Putování po Jantarové stezce). V roce 2016 účinkovala Rovina na MFF Strážnice v pořadu Z kraje pod Hostýnem, který taktéž získal titul Laureáta Strážnických slavností.


„Sny jsou dnešními odpověďmi na zítřejší otázky.“

    Každý region v České republice má svůj vlastní neopakovatelný charakter, daný přírodním bohatstvím, kulturou a staletými tradicemi jeho obyvatel. Také výrobky a produkty pocházející z určité oblasti nesou část tohoto charakteru – je do nich vložena práce tamních řemeslníků a zemědělců i část jejich duše. Návštěvníkům pak nabízí specifickou pohostinnost a neopakovatelné zážitky.
    K její novodobé historii se vztahuje smutná událost na samém konci 2. sv. války. Místní muži se v zatáčce před vsí střetli s dvěma německými vojáky. V přestřelce padl místní občan František Chmátal a jeden Němec. Další osoby utrpěly těžká zranění. Druhého dne nacisté obsadili celou vesnici a na náves vyvedli všechny muže. Z nich pak vybrali deset, které chtěli odvetou za mrtvého Němce popravit. Bylo jim to na štěstí rozmluveno, přesto vybrané muže hnali před transportéry do Sedlčan, kde je podrobili výslechu. Jejich životy zachránil konec války.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
17174
cache: 0024:00:00