Jak na věc


rýma u malých dětí

Laserové odstranění chronické rýmy

    Během zánětu dutin jezte střídmě. Do jídelníčku zahrňte převážně fazole, čočku, zeleninu, polévky a za studena lisované oleje. Naopak se snažte omezit potraviny, které pomáhají tvořit hlen. Patří mezi ně např. mouka, vejce, čokoláda, cukr a mléčné výrobky všeobecně. A hlavně je potřeba dbát na dostatečný přísun tekutin!
    Jaro pro vás nemusí začínat s kapesníkem u nosu, pokud přestanete svou alergickou rýmu považovat za banalitu, která se těch pár týdnů... Celý článek
    Zadní rýma, nebo-li syndrom zadní rýmy (anglická zkratka je PND-postnasal drip syndrom) je typ rýmy, který je způsoben nadměrnou produkcí hlenu a trápí především dětské pacienty. Nicméně vyskytnout se může i u dospělých. Přenos infekce probíhá kapénkovou nákazou.
    Nejužívanější skupinou jsou antihistaminika. Potlačují především svědění, kýchání a vodnatou hypersekreci. Lze je užívat vnitřně ústy (i na jiné než nosní příznaky) a lokálně nosní a oční formou (působí rychleji a dosahují vyšší koncentrace v místě působení). Antihistaminika podáváme přechodně na příznaky i ochranně pacientům trpícím sezónní i celoroční alergickou rýmou.
    Nepleťte si zadní rýmu s rýmou alergickou! Ta má zcela jiný původ vzniku (alergickou reakci), léčbu i průvodní příznaky (většinou světlý, vodový sekret).


Katka: Davídek zapomíná při rýmě na kapesník

    Na trhu existuje mnoho sprejů do nosu s obsahem mořské soli. Jsou ideální jako prevence i k léčbě zadní rýmy. Pomáhají snížit otok nosní sliznice a pomáhají sliznici v její funkci.
    Rýma je nejčastější typ zánětu horních cest dýchacích, s otokem, zduřením sliznice nosní dutiny, výtokem z nosu a jeho ucpáním.
    Kromony mají slabší protizánětlivý efekt než nosní steroidy. Podávají se ochranně lokálně do nosu nebo očí, je však je nutná častá aplikace (4-6x denně) a z ní vyplývající špatná spolupráce pacientů.
    Další skupinou jsou nosní steroidy, jejichž hlavní léčebný efekt spočívá v potlačení zánětu nosní sliznice, snižují otok sliznice i hypersekreci. Ovlivňují tak všechny příznaky rýmy. Nástup účinku je však pomalý (několik dnů až týdnů). Podávají se proto dlouhodobě ochranně pacientům s trvalými obtížemi, často ještě před rozvojem příznaků na počátku sezóny. Nemají přímý úlevový efekt na příznaky.


Sylva: Na jaře mi začne alergická rýma

    No a nesmíme zapomenout ani na méně obvyklé rady, které však u někoho překvapivě dobře zafungují. Mezi ně patří reflexní koupele (ponoření předloktí do horké vody na 15 minut), strouhání křenu, použití éterických olejů do aromalampy, ale i umístění rozkrojeného česneku a cibule poblíž nemocného.
    Při alergické rýmě je způsobem terapie specifická imunoterapie alergenem, která působí dlouhodobým podáváním upraveného alergenu s cílem navodit normální odpověď imunitního systému. Tato léčba musí být indikována a prováděna alergologem. U léků volíme z několika skupin léků s různým mechanismem působení. Je nutno rozlišit zejména krátkodobý efekt na příznaky nebo dlouhodobé ochranné působení.
    Maximálně 1x za 14 dní Vás budeme informovat o novinkách ze světa zdraví. Můžete se tak těšit na zajímavé články na téma nosní hygiena. Občas Vás potěšíme dárkem v podobě dárkového poukazu na nákup zboží u některého z našich partnerů. Seznamte se s našimi zásadami zpracování osobních údajů, ať víte, jak Vaše data chráníme. Najdete je ZDE >>
    K prevenci a zároveň léčbě zadní rýmy je ideální proplach nosu solným roztokem. Nejen, že zvlhčíme sliznici, ale ještě pomůžeme naředit hlen, který se proplachem dostane druhou nosní dírkou ven.


Eliška: Rýma mě pronásleduje ve dne i v noci

    Je obvyklým projevem běžného nachlazení (viz kapitola Nachlazení), občas zvýšená teplota (kapitola Teplota). Šíření nákazy je zpravidla kontaktem s nemocným, kapénkovou infekcí nebo kontaminovanými předměty. Může být též projevem alergie (viz. kapitola Alergie), kdy bývá spojena se svěděním, kýcháním, často se zánětem oční spojivky. Vyvarovat se kontaktu s alergeny. Vazomotorická rýma je opakovaným otokem sliznice s kýcháním a vodnatým výtokem.
    Proplach dutin a spreje do nosu jsou vhodné i pro děti a těhotné ženy. Výplach nosu slanou vodou působí preventivně, zároveň otužuje nosní sliznici a činí ji tak odolnější vůči virovým či bakteriálním infekcím. Pomáhá také s ucpaným nosem následkem rýmy, nachlazení, senné rýmy nebo chronické rýmy. U těch z Vás, kteří trpí alergickou rýmou, dojde při výplachu k odstranění alergenu, a tím zmírnění obtíží.
    Nezapomeňte si často a pravidelně mýt ruce a dodržovat aspoň základní hygienu. Používejte jednorázové kapesníky místo látkových. Odborníci uvádějí, že více než 50 % infekcí se přenáší přes ruce, které jsou kontaminovány viry a bakteriemi.


Alergická rýma: nemusíte trpět, začněte ji léčit

    Dekongestiva snižují prokrvení sliznice a zvyšují průchodnost nosu. Mají výrazný úlevový efekt u pacientů s ucpaným nosem, proto jsou často používaná. Jsou k dispozici v aplikaci do nosu. Jejich působení je čistě na příznaky. Aplikace do nosu by neměla být delší než 10 dnů, protože ohrožuje pacienta rozvinutím rebound fenomenu a vznikem rezistentní rhinitis medicamentosa. Doporučuje se proto jen krátkodobé užívání, velmi často v úvodu terapie. Výjimečně pacientům s rezistentní těžkou formou alergické rýmy podáváme steroidy krátkodobě ústy.
    Při alergické rýmě je základním předpokladem úprava prostředí a bezalergenový režim. Zahrnuje odstranění zdrojů alergenů z bytu alergiků, časté a důkladné luxování s použitím účinných mikrofiltrů, péči o lůžkoviny a omezení pobytu v prostředí, kde k expozici alergenu dochází. Osoby s pylovou alergií mohou využívat pylové informační služby a redukovat pobyt v přírodě nebo změnit prostředí v období výskytu pylů, na které jsou přecitlivělí. Pro zmírnění příznaků lze použít aromatické osvěžovače vzduchu (pozor na alergie).


Co udělat abyste předešli zadní rýmě?

    Jednoznačný diagnostický test pro tento typ rýmy není a stanovení diagnózy je založeno spíše na příznacích. Průvodními jevy bývají teplota, bolest hlavy, pocit ucpaného nosu a nemožnost se pořádně vysmrkat. Při zadní rýmě, dochází ke stékání hustého sekretu z nosu a vedlejších dutin nosních do hrtanu a hltanu, kde se při vyšetření dají najít tuhé kousky hlenu. Tím, jak hlen stéká do dýchacích cest a dráždí je, často dochází k záchvatům kašle a může se objevit i zápach z úst. Občas se objevuje chrapot. Zadní rýma bývá často spojena se zánětem vedlejších dutin a pro potvrzení této diagnózy je možno provést rentgen.
    Při léčbě zadní rýmy je zásadní dostatečný pitný režim ve formě vody, vlažného čaje nebo vody s citrónovou šťávou. Pomůže také zázvorový čaj nebo česnek.


Lékařské fórum: Rýma je nemoc, která si žádá léčbu

    Při zadní rýmě je nejdůležitější naředění hustého hlenu tak, aby šel vysmrkat. Doporučuje se úprava prostředí zvlhčováním vzduchu a podávání dostatku tekutin. Po určitou dobu je možno používat dekongescenční (zduření sliznice odstraňující) preparáty (Sanorin, Muconasal, Olynth..). Oblíbeným volně prodejným lékem byl Bioparox, který však výrobce vzhledem k vedlejším účinkům stáhl z trhu a bylo doporučeno zrušení jeho registrace v celé Evropě. Nezbytnou součástí terapie jsou proplachy nosu solným roztokem, které se dají používat dlouhodobě dokonce i u malých dětí a těhotných žen. Je možno použít spreje (NasaMist, Stérimar, ActiMaris..), nebo velkoobjemové nosní proplachy, kdy používáte relativně velké množství (120-240 ml) solného roztoku, který je aplikován pod určitým tlakem tak, aby vytlačil hlen. Celosvětovou jedničkou ve výrobě velkoobjemových proplachů je společnost NeilMed (www.sinusrinse.cz).
    Nejzávažnější komplikací doprovázející zadní rýmu bývá bakteriální infekce. Při dlouhotrvající chronické zadní rýmě se doporučuje provést výtěr z nosohltanu a objeví-li se v něm bakterie, přeléčit antibiotiky. Sekret bývá v případě bakteriální infekce zelenožlutý. Antibiotika však užívejte POUZE při pozitivním nálezu ve výtěru a po doporučení lékaře, obvyklou příčinou zadní rýmy je virová infekce nosohltanu a na tu by vám antibiotika nepomohla, jen byste si zvýšili svoji rezistenci k nim.
    Lokálně se používají produkty s obsahem éterických silic s antiseptickými účinky. Vitamínové a přírodní preparáty pro podporu imunity (vitamín C, echinacea). Bylinky jako anýz, fenykl, dobromysl, černý bez, řebříček, lipový květ a jitrocel obsahují látky usnadňující odkašlávání (expektoraci) tím, že zřeďují sekret, dále působí protizánětlivě. Doporučuje se použití aromatických olejíčků do koupele případně k inhalacím (eukalyptový, popř. čajovníkový).


Seriál: Jak správně užívat léky? (díl 5.)

    Léčba zadní rýmy spočívá v dostatečném pitném režimu. Ideální metodou je proplach nosních dutin izotonickým roztokem. Existují i spreje do nosu na bází mořské vody, které pomáhají také zvlhčovat nosní sliznici a tak usnadňovat vysmrkávání hlenu z dutin. V případě akutního zánětu dutin lze provést proplach nosu hypertonickým roztokem, kdy dojde k splasknutí sliznice a úlevě od ucpaného nosu. Izotonické a hypertonické roztoky neuvolní nos tak rychle jako je tomu u nosních sprejů, nicméně je lze používat dlouhodobě a také preventivně jako součást nosní hygieny.
    S termínem zadní rýma bývá často označován zánět vedlejších nosních dutin. Zadní rýmu poznáte velice jednoduše. Snažíte se vysmrkat, ale ono to vůbec nejde. Hustá rýma se usídlila v zadních částech nosohltanu a je tudíž potřeba zahájit léčbu, aby se předešlo dalším komplikacím. Zánět nosohltanu je poměrně časté onemocnění, které je způsobeno nachlazením, viry a bakteriemi. Dalším projevem může být i bolest hlavy doprovázející malátností a také zalehnutím uší.
    Na to, abyste si nakapali správně ušní kapky, potřebujete v ideálním případě někoho dalšího. Měli byste u toho totiž ležet na boku a... Celý článek


Návštěva lékaře při rýmě

    Bakteriální zánět je léčen antibiotiky, které potlačují infekci (systémová léčba na lékařský předpis). Dále se používají léky ze skupiny antihistaminik, které zmírňují projevy zánětu. Průvodní jevy zánětu, jako jsou teplota a bolest hlavy, léčíme za pomoci analgetik a antipyretik (léky proti bolesti a snižující teplotu). Dále se používají sekretolytika, látky zkapalňující hlen, které napomáhají uvolnění hlenu z dutin. Lokálně se aplikují nosní kapky a spreje, které usnadňují dýchání, popř. jsou s obsahem antibiotik.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
19783
cache: 0024:00:00