Jak na věc


prokrastinace nebo lenost

Konec prokrastinace-Petr Ludwig

    Podivně znějící pojem připomíná název nakažlivé choroby. Prokrastinace je totiž chorobné odkládání úkolů. Do něčeho se vám nechce a raději vypulírujete celý byt, vyřizujete e-maily, nebo se věnujete jiné činnosti, jen abyste nemuseli dělat odkládanou činnost.
    Prokrastinace je hojně rozšířená „ne-moc“, protože člověk opravdu ztrácí „moc“ nad svými cíli. Trpí jím pěkná řádka lidí, vídám ji kolem sebe ve škole, doma a občas se přistihnu, že se také nakazím.
    A víte, jak to celé dopadne? Odložením na poslední chvíli se dostaví stres, vyčerpání, špatná nálada a nepohoda. Navíc výzkumy poukazují, že pod stresem opravdu nedosahujeme lepších výsledků.
    Na kalendáři jsme otočili další list a možná máte za sebou odpočinkovou část letního volna, už vás svrbí ruce a rádi byste se věnovali něčemu „pracovnímu“. Čtete knihy, sepisujete nápady pro nový školní rok, brouzdáte na internetu a hledáte inspiraci.
    Někdy se mi nechce sednout k počítači, nemám chuť připravovat prezentaci, odkládám opravování písemek. Raději se věnuji jiným „potřebným“ činnostem. Děti přece nebudou o hladu, prádlo se samo nevyžehlí, knížku musím zítra vrátit do knihovny, někdy  je potřeba taky odpočívat…


Sedmihlavá saň jménem PROKRASTINACE

    Dokonce se s odkládáním počítá i v online kurzu pro učitele. Start vašich 5 neděl v džungli před tabulí si můžete zvolit sami. Kdykoli se vám to bude hodit. Kurz je možné i opakovat.
    Tohle slovo mě snad pronásleduje! Otevřu časopis, zajdu do knihkupectví, navštívím představení na divadelním festivalu, jen tak se vloudí do mé mysli. JE PROSTĚ VŠUDE!
    Dokud jsem neznala význam pojmu prokrastinace, byla jsem asi více v klidu. Teď mám pocit, že kdykoli se mi něco nechce, už mě lapí saň se jménem prokrastinace. Ale odpočívat či jen tak vypnout je přece v pořádku…

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00