Jak na věc


proč se perníku říká perník

Posts Tagged ‘perník’

    Nechci se mýlit, ale doba, kdy holky chodily za perníkářem a kupovaly perník a marcipán pro hochy asi nenávratně minula. Záleží samozřejmě, co si kdo pod danými pojmy představí:-). V tomto článku ale zůstaňme na půdě čistě gastronomické, trochu historické a jemně etnografické.
    Ve státní svátek sv. Václava se v Království perníku pod Kunětickou horou u Pardubic uskutečnila Svatováclavská tlačenice perníku s 1. světovou výstavou perníkového zvířectva.
    Ráda bych se podělila o výborné řádky z knížky, kterou jsem konečně sehnala a totiž z knihy  „Staročeský perník“ – 170 návodů z rukopisův a knih kuchařských staročeských od Dr. Čeňka Zíbrta, která byla vydaná v nakladatelství Emila Šolce v roce 1916.


Tištěnou formu receptu naleznete v knize Domácí pekař.

    A protože už uplynulo více jak 70 let od smrti autora, vypršela autorská práva  a tak jsem si udělala zcela novou e-knihu ve formátu pdf. A protože nejsem žádný hamoun, rozhodla jsem se, že jí pošlu každému, kdo se podělí receptem na svůj oblíbený perník, spolu  s fotkou, protože ta je velmi často příjemná, nebo i jen fotkou vlastních perníků, pokud jsou pečeny z receptů na tomto webu.   Recepty i s fotkou lze  poslat na mail – my@conovehonakopci.cz , lze samozřejmě dát i jen odkaz na obrázek. Kdo perníky ještě nemá, není třeba ztrácet hlavu, protože času je dost a nabídka není časově nijak uzavřená…. pokračuje do neuzavřena :-). Read the rest of this entry »
    Krtek nudista! Žabí stehýnka, motýlí křidýlka! Králík na svíčkovou! Kuře s kulichem - vydrží i přes zimu! Nejlepší vepřové! Pojďte se podívat na moje kozičky! Čerstvě nachytané myši za skvělé ceny!... Takovou atmosféru vytvořili trhovci na První světové prodejní výstavě perníkového zvířectva u Perníkové chaloupky. A návštěvníci si mohli prohlédnout desítky druhů nejrůznějších zvířátek od pardubických perníkářů. Kdo by odolal? Zvířátka z perníku, umístěná v kotcích a také v akváriu, rychle ubývala a měnila své majitele.


Čuník z perníku i peníze přinesly radost dětem

    Pokud máte čtyři děti, učíte je doma, musíte mít doporučení o domácím vzdělávání od ppp – pedagogicko- psychologické -poradny. A  na dnes na osmou hodinu jsme byli objednáni my. Už dlouho. Tedy lépeřečeno, to jsem si myslela až do chvíle, kdy jsme poté, co jsme v 4:50 vstali, v 5:15 vstávají děti, obléknout, vyčůrat, učesat, batoh, ne, jiný batoh, jsou ti ty rukavice? ano jsou, ale nejsou moje :-), došli 3/4 hodiny na vlak, ujeli 3/4  hodiny vlakem, došli 20 minut od vlaku a stanuli v ppp – aby bylo jasno, ppp je přesně 30 km od naší chalupy.Což jsou naše kupecké počty – od momentu probuzení, vyčůrání, obléknutí, nadojení, nakrmení-zvířat, naše snídaně až ve vlaku, až po zdolání oněch 30 km to na práh ppp trvá přesně 3 hodiny 10 minut – kdo by se ještě maloval, že?
    Korunovace krále perníku Pavla Janoše, na základě odborného doporučení Muzeu perníku proběhla 28.9.2009, pod hradem Kunětická hora. Perníkovou korunu mu nasadil světoznámý fotograf JAN SAUDEK a to i s velkou poklonou, pro mistra již charakteristickou. Dále v bohatém programu králi perníku zazpívala zpěvačka a herečka Dita Hořínková a představil se fotograf a publicista Josef Louda. Portrét krále namaloval a "dvorním malířem" se stal Vladimír Valenta a na závěr králi a dvořanům zatančila hadí žena Jessica Bieske. Celou slavnostní akci, včetně dobročinné aukce, moderoval Petr Jančařík.


Centrum nastavení ochrany osobních údajů

    Dnes to přišlo – první pozimní výlet s koňma na nákup. Doma už nebylo ani kilo soli, naopak přebývalo několik desítek vajec a tak jsme se vydali na výměnnou výpravu.  Cesta byla hezká. Hugo po cestě opět exceloval – na louce, kde poskakovaly dvě straky se ptal, zda jsou to tučňáci? Na pousmání, že nikoli, že to jsou straky, že tučňáci u nás nejsou se otočil a zcela suverénně odpověděl, že to ví, ale že těmle strakům říká tučňáci! :).  Pak se po projetí protijedoucího traktoru zeptal, „kdo to byl?“. Po odpovědi, že každého řidiče na silnici bohudík neznáme se zeptal, proč ty cizí lidi, který nevíme jak se jmenujou, nepřídou k nám domu a neřeknou nám, jak se jmenujou? No, nejsem si jistá, zda má člověk mít na vše odpověď. Taky jsem dostala od maminky krásný dlouhý zelený kabát, který se hodí jako baloňák do města, ovšem má teplou kostkovanou podšívku, vzadu rozparek, jdou mu vypárat podšívky z ramenou a po této malé úpravě vypadá hodně dobře, jako přímo šitý na ko
    Zlatým hřebem výstavy byla odpolední dražba velikého čuníka, kravičky a koníka. Výborně ji moderoval Petr Jančařík. O zvířátka, které věnoval mistr perníkář Pavel Janoš, se rozpoutala veliká bitva a vyvolávací cena 100 Kč byla rychle zvyšována až na celkových 2.900 Kč! Navíc se manželé Krejčířovi z Pardubic rozhodli svého vydraženého čuníka věnovat dětem z Mateřské školy obce Ráby i s vydraženými penězi! Předání daru se uskutečnilo dnešního dne 30.9. a děti z něj měly obrovskou radost.
    pernikova buchta je i me prokleti.. ale naposledy se mi povedla vyborna pri rannim experimentovani s jednou mrkvi, podmasli/mlekem a korenim do perniku.. byla uplne skvela, mrkvovy kolac to nebyl, ale asi te kyprosti a vlhkosti dost pomohla.. a bez slehani bilku! z tech slozitejsich super uslehanych veci mi vzdycky vysel suchy piskot. proste tentokrat vysoka nadychana korenena dobrota.. skoda ze to delam vetsinou co mi prijde pod ruku…


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00