Jak na věc


preparace mufloní trofeje

Vyřezávaná podložka pod preparaci ryby

    V době starověkého Egypta byla domácí zvířata považována za posvátná a byla mumifikována, stejně jako lidé vládnoucích vrstev. Modernější forma taxidermie, tedy umění zachování a navléknutí kůže zvířete na formu (kopyto), tak, aby vypadalo jako živé, byla poprvé zaznamenána v průběhu středověku. Nejstarší známou publikaci o preparaci napsal v roce 1555 přírodovědec Pierre Bellon. Během viktoriánské éry začala být taxidermie velice populární, zejména díky objevným výpravám, při kterých cestovatelé přiváželi do své domoviny velké množství zvířat. Ta byla preparována do muzeí po celém světě, nebo skončila v soukromých sbírkách.
    V České republice byl pojem polyuretanový model ještě donedávna neznámý. Stejně tak jako množství moderních materiálů, které byly na západě dávno objeveny a úspěšně používány. Po devadesátých letech se k nám tyto materiály začaly postupně dostávat z Německa, Rakouska a USA. Ne všichni preparátoři tyto moderní trendy následují a proto úroveň  české preparace je až na pár vyjímek nízká. A ani používání nejnovějších materiálů není zárukou kvalitního výsledku. Dobrý preparátor musí totiž perfektně znát anatomii a výraz zvířat, modelovaní, odlévaní, a mnoho dalších dovedností. Také musí být ochoten se celý život vzdělávat a rozvíjet. V neposlední řadě je stále nutné sledovat nové trendy v taxidermii, vyvíjející se hlavně na severoamerickém kontinentě velmi rychle.  


Lesní království v OC Šantovka v Olomouci

    Objednávkou zakázkového provedení preparace ryby nebo zhotovení repliky stvrzuje zákazník svolení, že s formou vytvořenou pro preparaci nebo repliku jeho úlovku, bude moci být dále nakládáno pro potřeby výroby dalších replik ryb a jejich částí pro opravy preparátů, zhotovení školních, muzejních nebo soukromých sbírek a podobně. V případě nesouhlasu s tímto dalším využitím forem toto prosím uvádějte písemě v objednávce. V takovém případě je potřeba znovu projednat cenu za preparaci nebo reprodukci, jelikož už nelze výrobu formy dále rozpustit v budoucím využití a musí být připočtena k ceníkové ceně v plné výši. Preparací zhotovenou bez předešlého sejmutí formy z ryby před vyjmutím svaloviny, nelze zaručit přirozený, hladký a proporčně vyrovnaný tvar preparátu, jelikož se musí plnit "od oka" a tímto nejčastěji dojde ke zhotovení hrbolatého nebo nepřirozeně vyhlížejícího preparátu. Jelikož se mi jedná vždy o nejvýše možnou kvalitu preparace, technologický postup bez sejmutí formy u ryb na
    V případě zájmu o naše služby nás kontaktujte předem, zašleme vám podrobné pokyny, jak zacházet s mrtvým zvířetem a budoucím preparátem. Dále je vždy nutné dohodnout optimální způsob uskladnění a přepravy do naší dílny. Neváhejte se na nás včas obrátit, aby vaše trofej nebyla zbytečně znehodnocena neodbornou manipulací nebo nešetrnou přepravou. Naším cílem je vždy kvalitní preparát a vaše spokojenost.


Vyřezávaná podložka pod preprarace - prase 900

    Na záčátku 20. století se kvalita taxidermie podstatně zvýšila. K tomu vysokou měrou přispěli umělci jako Carl E. Akeley, William T. Hornaday, Coloman Jonas či Leon Moldete, kteří vyvinuli na tu dobu průkopnický způsob preparace zvířat. Oblékali je totiž na předem zhotovené, velmi zdařilé modely. Od 70. let 20. století tyto modely začaly pomalu vytlačovat doposud nepřekonané polyuretanové náhražky těl. Podle originálu kostry zvířete se z modelovací hlíny vytvoří tělo, které se následně laminuje, anebo se z těla i se svalovinou vytvoří pomocí speciální odlévací hmoty forma, do které se nalévá polyuretan. Tato hmota přesně okopíruje tvar formy. Světla se imitují skleněnými nebo akrylovými. Slechy, zuby a lízáky savců jsou nahrazeny umělými komponenty.
    Ten kdo chce pouze vyčinit deku (kůži) vede hlavní řezy takto - náhled. Po staženi je nutné vysolení deky - náhled. U divočáka se sul musí vsypat i do světel, slechu a větrníku. Poté je možné srolovat deku ( jako spacák ) a nechat zamrazit. Vhodnější je ale přivést buď trofejovou hlavu nebo kůži co nejdříve do naší dílny. Doporučujeme použít otevřenou přepravku. Pokud to není možné je potřeba budoucí preparát nebo kůži zamrazit. Potom se rozhodnete co dál, zmrazený kus je možno dovést kdykoliv bude čas nebo odeslat poštou (obchodním balíkem) doručuje se do 24h nejlépe začátkem týdne. V případě přepravy poštou je potřeba telefonicky nás upozornit, kdy balík posíláte, abychom zajistili jeho včasné vyzvednutí a řádné ošetřeni před vlastní preparaci.


Vyřezávaná podložka pod preparace - jelen-sika, daněk

    K předběžně stanovené ceně za preparaci je třeba také připočítat případné vícepráce, jejichž nutnost je patrná až po úplném rozmražení a překontrolování ryby. Tyto práce si však s Vámi předem odsouhlasím. Těmito vícepracemi je myšleno např. dotmelení špatně seřízlé hlavy tak, aby ji bylo možno umístit na rovnou podložku, šití a tmelení prořízlé břišní části, lepení roztřepených ploutví a podobná poškození.
    Vždy je potřeba konkrétní konzultace, nejedná-li se již o hotové repliky nabízené za stanovenou cenu v sekci reprodukce hotové na prodej a preparáty hotové na prodej.
    Pozornému naslouchání a pozorování svého otce při práci jsem získal širokou škálu zkušeností, které jsem se rozhodl publikovat formou vlastních preparátů.
    Naše preparátorská dílna je založena na principu vždy dosáhnout, co nejvyšší možné kvality námi zhotovených výrobků. Abychom toto mohli dosáhnout věnujte prosím pár minut pozornému přečtení těchto informací. Budoucí preparáty je dobré nechat po smrti zvolna vychladnout, nejlépe vyvěšené ve volném prostoru. Po provedeni malého vývrhu se zvěř nechá alespoň 2 hodiny vychladnout a stáhne se deka dle nákresu postupu. Pouze u divočáka se hlavni řez nevede po páteři, ale vespod od dolní čelisti k hrudní kosti, případně lze divočáka stáhnout do pytle .


Velkoobchod s preparátorskými potřebami, preparace zvěře a služby myslivosti

    Co je preparace neboli taxidermie? Toto starověké řemeslo, ve správných rukou umění, nejlépe vystihuje jeho překlad. Taxi znamená pohyb a derma kůže. Kořeny sahají hluboko do naší historie. Už pravěcí lidé primitivně konzervovali kůže, ze kterých si poté zhotovovali přístřeší a oblečení.
    Jak už jsem zmiňoval, výlučně na preparaci savců využíváme průmyslově vyráběné modely, které si upravujeme podle velikosti zvířete a můžeme je zakoupit ve všech možných pozicích a kvalitě. Záleží na znalosti a kreativnosti preparátora (umělce), který model konstruoval, následně zalaminoval, a potom ho dal do oběhu. Kvalitní modely mají veškeré anatomické detaily, proto je poměrně snadné s nimi pracovat. Důležité je však vystihnout výraz zvířete, udržet kůži na spravném místě modelu, animace preparátu a mnoho jiných věcí.  Na preparaci ptactva můžeme zakoupit polyuretanové modely, ale já je ve své praxi nepoužívám, protože nesplňují mé požadavky. Modely si většinou vlastnoručně vyřezávám, podle velikosti konkrétního ptáka, na některé ptáky používám odlitky navržené  Peterem Sunesem , jehož techniku na preparaci ptactva uplatňuji.


Podložka pod preparaci srnce 903

    Preparace je metoda, jak co nejvěrnějším způsobem zachovat původní vzhled úlovku popř. jakéhokoli jiného zvířete. Díky našim dlouholetým zkušenostem nabízíme vysoce profesionální služby v této oblasti. Naše nabídka sahá od výroby jednoduchých trofejí (např. paroží nebo předložek), přes preparaci hlav, postav drobných zvířat a ptáků, až po preparaci celých postav velkých divokých zvířat z celého světa. Hotové preparáty většinou aranžujeme na podstavce, které umožňují lepší manipulaci a zároveň lehce imitují prostředí, v němž zvíře žije.
    U preparace zvířat se pohybuji již od útlého mládí, kdy jsem asistoval svému otci, který se preparaci zvířat věnuje na profesionální úrovni již od roku 1996.
    V tomto článku vás krátce zavedu do země country hudby, rodiště známých popových zpěvaček Taylor Swift a Miley Cyrus, do severoamerického státu Tennessee, přímo do města Nashville.
    Už jen do konce května máte možnost navštívit obchodní centru Šantovka v Olomouci, kde probíhá další ze zastávek putovní výstavy s názvem Lesní Království.
    Vyřezávaná podložka pod preprarace - prase, ve třech barvách. Při objednávce uveďte prosím rozměr vaší preparace, když bude zapotřebí, rozměr zvětšíme.


Vyberte si kvalitní preparace z mého e-shopu

    Ještě jednou Vám chci poděkovat za preparaci hlavy sumce velkého. Byl jsem z Vaší práce velmi příjemně překvapen a velice spokojen s provedením, kvalitou a hlavně i rychlostí a cenou Vaší skutečně dobře a kvalitně odvedené práce. Každý kdo hlavu sumce viděl, tak Vaši práci pochvaloval. Pokud ulovím nějakou další trofejní rybu, jistě se na Vás zase velmi rád obrátím. Ještě jednou děkuji a zdravím Sládek Petr, Plánice.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00