Jak na věc


porodní plán

Co je to porodní plán? K čemu slouží?

    V úvodu byste měla stručně popsat váš obecný postoj k porodu, nějakým způsobem vyjádřit to, čeho se obáváte a na čem vám nejvíce záleží, případně z čeho vaše postoje vycházejí.
    Možná vás napadá otázka: Copak porod lze naplánovat? Jistěže nelze. Ale zdravotníci mají často několik možností, jak v určité situaci postupovat a mohou tedy vybrat postup nejlépe vyhovující vaší představě. Každá nastávající maminka má jiné představy o tom, jak by měl její porod v ideálním případě vypadat. Nikdo z nás nemá svá přání napsaná na čele. A porodní asistentka je vždy ráda, když se může o rodičku starat tak, aby byla spokojená.
    Rozsah porodního plánu by neměl překročit 1 stranu textu. Část textu týkající se miminka může být na další straně nebo na zvláštním listu papíru. Struktura může být různá, můžete prostě sepsat jednotlivé body pod sebe, rozčlenit text do odstavců nebo třeba sestavit tabulku.
    Možná si říkáte: Já mám v plánu jen porodit zdravé miminko a být sama zdravá. Takové přání je jistě v pořádku. Ovšem některým maminkám velmi záleží na tom, aby na porod vzpomínaly jako na příjemný zážitek, nestačí jim porod přežít, chtějí ho i prožít.


Existuje přátelství mezi mužem a ženou?

    A tak, až se vás někdo, třeba při příštím těhotenství, zeptá, zda máte svou porodní asistentku, neťukejte si na čelo. Třeba vám ta vaše porodní asistentka pomůže, aby zážitky z porodu patřily mezi ty hezké, vzácné a obohacující chvíle vašeho života.
    A pak přijde období po porodu. Za normálních okolností je v současné době zvykem, že maminky zůstávají v porodnici 3 až 5 dní. Pokud by měla žena návaznou péči porodní asistentky, která, jakmile by maminka přišla z porodnice domů, se přišla podívat jak na ni, tak na miminko, mohl by se pobyt v nemocnici zkrátit na pouhých několik hodin. Porodní asistentka poradí ženě jak má po porodu pečovat sama o sebe, poradí co dělat s miminkem a jak na to, aby bylo s kojením co nejméně trápení.


Jak s porodním plánem pracovat?

    Jiná doba, jiné zvyky, řeknete si. Dnes je porodní asistentka vnímána jako „zdravotník pracující v nemocnici“, jako „sestřička na porodním sále“. Mnohé nastávající maminky při přípravě na porod pátrají především po dobrém gynekologovi či porodníkovi, který by to miminko dobře porodil. Takové a jiné myšlenky putují v hlavách mnohých nastávajících maminek. Úplně přitom zapomínají, že to miminko budou rodit ony samy, nikdo jiný to za ně neudělá! A vůbec je nenapadne, že na dobrém porodu mají samy lví podíl.
    Partner u porodu - Penny SimkinPrůvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu - Henci Goer Zdravé těhotenství, přirozený porod - Ingeborg StadelmannCo čekat v radostném očekávání - kolektiv autorůPorodní příběhy (Rodíme se jednou) - AperioPéče v průběhu normálního porodu - Praktická příručka WHOPoporodní péče o matku a novorozence - Praktická příručka WHO
    Dá se předpokládat, že ve většině porodnic budou postupně zdravé rodičky pokládat za klientky a nikoli pacientky, a proto budou nabízet širší škálu služeb. Dojde tedy k tomu, co už je běžné například ve Velké Británii, že porodnice bude sama poskytovat maminkám jakýsi dotazník, který porodní plán nahradí. Výhodou tohoto dotazníku bude především jednotná forma a tedy lepší přehlednost pro personál porodnice.
    V předporodním kurzu nebo v literatuře se můžete seznámit s jednotlivými částmi porodu a s procedurami, které se při nich provádějí. Záleží na vás, které procedury vám vyhovují a které ne.


Článek se vztahuje k období asi

    Porodní plán v definitivní podobě odevzdejte do své zdravotní dokumentace přibližně 2 až 4 týdny před termínem porodu. Personál tak bude mít příležitost si váš plán předem prostudovat, ačkoli v reálu to lze očekávat jen v malé porodnici.
    Některé privátní porodní asistentky mají i své vlastní webové stránky (www.happy-family.cz, www.alfa-asistentky.cz, www.sendme.cz/mimco) a jistě i další. A pak je dobré ptát se kamarádek a známých. Není nad osobní doporučení!
    Porodní plán je dokument, který do jisté míry vyjadřuje váš informovaný souhlas či nesouhlas se zdravotními úkony, tedy pozitivní či negativní "revers". Proto by mělo být na začátku zřetelně vyznačeno jméno rodičky, případně ročník, aby bylo jasné, komu plán patří, a na konci by neměl chybět podpis a datum.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00