Jak na věc


porodní plán

Co je to porodní plán? K čemu slouží?

    Zamyslete se. Jak si představujete ideální porod? Co je pro vás důležité a co ne? Možná vám pomůže rozhovor o vašich přáních s partnerem, který vás bude při porodu doprovázet.
    Rozsah porodního plánu by neměl překročit 1 stranu textu. Část textu týkající se miminka může být na další straně nebo na zvláštním listu papíru. Struktura může být různá, můžete prostě sepsat jednotlivé body pod sebe, rozčlenit text do odstavců nebo třeba sestavit tabulku.
    V předporodním kurzu nebo v literatuře se můžete seznámit s jednotlivými částmi porodu a s procedurami, které se při nich provádějí. Záleží na vás, které procedury vám vyhovují a které ne.
    Vždy je dobré nejdříve vybrat porodnici, která vyhovuje vaší představě, pak je pravděpodobnější, že bude většina vašich přání přijata bez problémů. V řadě porodnic už s porodními plány umí dobře pracovat a dokonce je vítají. Před prosazováním svého přání byste se měla ujistit, že vy i vaše miminko jste v pořádku.


Existuje přátelství mezi mužem a ženou?

    Jiná doba, jiné zvyky, řeknete si. Dnes je porodní asistentka vnímána jako „zdravotník pracující v nemocnici“, jako „sestřička na porodním sále“. Mnohé nastávající maminky při přípravě na porod pátrají především po dobrém gynekologovi či porodníkovi, který by to miminko dobře porodil. Takové a jiné myšlenky putují v hlavách mnohých nastávajících maminek. Úplně přitom zapomínají, že to miminko budou rodit ony samy, nikdo jiný to za ně neudělá! A vůbec je nenapadne, že na dobrém porodu mají samy lví podíl.
    Porodní plán si přineste do porodnice přibližně jeden až dva měsíce předem a zkonzultujte s porodní asistentkou. Od porodní asistentky se dovíte, jestli nemáte v plánu něco nereálného, např. nemůžete zároveň chtít nechat dotepat pupečník a nechat provést odběr pupečníkové krve, nebo něco technicky nemožného, např. porod do vody v porodnici, která nemá k dispozici vanu. Na základě takového rozhovoru můžete porodní plán ještě přepracovat, třeba vynecháte taková přání, která vaše porodnice považuje za standard. Máte také možnost včas se smířit s tím, že některé vaše přání je v dané porodnici zřejmě nesplnitelné.
    Usnadňuje komunikaci mezi rodičkou a personálem porodnice. Každá rodička se potřebuje při porodu soustředit sama na sebe, takže může jakékoli dotazy vnímat jako nepříjemné vyrušování. Pokud navíc musí svá přání prosazovat poněkud důrazněji, či se dokonce dohadovat, může ji to značně vysilovat a znepříjemnit celý zážitek porodu.


Jak s porodním plánem pracovat?

     Některým ženám je během té přípravné části porodu doma tak dobře, že zvažují, zda vůbec někam jezdit. Jsou dokonce takové ženy, které mají vážný důvod do porodnice vůbec neodjet a už od počátku těhotenství se bedlivě připravují na porod doma. Velmi často je k tomuto rozhodnutí vede negativní zkušenost z předchozího porodu. Zkušenost buď natolik špatná, že jim všechno ostatní, než pobyt v porodnici, připadá jako menší zlo, jindy porod sice proběhl hladce, ale k absolutní spokojenosti chyběla rodina okolo a „teplo rodinného krbu“. Ale i těmto maminkám jsou ty novodobé „tradiční“ porodní asistentky schopny pomoci.


Článek se vztahuje k období asi

    Ačkoli se ke konci minulého století zdálo, že tradičním porodním asistentkám odzvonilo, přece jen se jiskřička naděje zachránila a profese tradičních porodních asistentek se opět začíná probouzet. Začínají znovu rozvíjet svou profesi v plné šíři a k oblasti péče o maminky v porodnici přidávají péči mimo porodnici. Oživují tradiční umění a moudrost porodních asistentek. Setkávají se s nastávajícími maminkami během těhotenství, společně probírají otázky, na které hledají ženy odpovědi a na které není v poradně u lékaře čas. Pomáhají ženám při přípravě na porod, snaží se podpořit vše zdravé, co na těhotenství je, snaží se posílit důvěru žen ve vlastní schopnost porodit miminko. Vysvětlují jim vše kolem přirozeného porodu, objasňují záměr přírody tvořit, nikoli ničit nový život. Pokud si to rodící žena přeje, může k ní na začátku porodu porodní asistentka přijít domů. Rodící ženu vyšetří, zkontroluje miminko, zhodnotí celkovou situaci a pokud si to bude maminka přát, ve vhodnou chvíli dopr
    Jak se tento obrázek porodní asistentky, degradované na pouhou sestřičku a pomocnici pana doktora, podobá obrázku té moudré ženy z počátku minulého století? Ženy, která uměla rodícím ženám pomoci za každé situace, kerá je dokázala trpělivě a moudře provést porodem? Zmizely z naší země „tradiční“ porodní asistentky? Vymřely, byly zatraceny, nebo se jejich úloha přizpůsobila technokratické společnosti?
    Může být přínosné inspirovat se cizím porodním plánem, ale neopisujte, nenechávejte se ovlivnit cizími představami. S tvorbou porodního plánu vám může pomoci dula, lektorka předporodní přípravy, případně porodní asistentka.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00