Jak na věc


plodné dny kalkulačka

Je libo chlapeček, nebo holčička?

    Plodné dny jsou pevně spojeny s termínem ovulace, který představuje proces během kterého je zralé vajíčko za pomoci luteinzačního hormonu uvolněno z vaječníku do vejcovodu a postupně putuje směrem k děloze. Pokud dojde v této době k oplodnění vajíčka mužskými spermiemi; vajíčko se zachytí v děloze na připravené zesílené sliznici (sliznice má podobu měkké silně prokrvené houbovité vrstvy tkáně) a může začít ničím nerušený vývoj zárodku dítěte. Nedojde-li k oplodnění vajíčka a k následnému těhotenství, děloha se zbaví výstelky dělohy a neoplodněného vajíčka v podobě menstruace (menstruačního krvácení). Prvním dnem menstruace začínáme počítat nový menstruační cyklus, v jehož průběhu - zhruba v polovině - nastává ovulace.
    Poslední fází menstruačního cyklu je luteální fáze, která začíná dnem ovulace a končí dnem menstruace. V této fázi dochází k hormonálnímu boomu, kdy klesá estrogen, ale zato stoupá progesteron, což podporuje růst děložní sliznice. V této chvíli je ženské tělo připraveno k otěhotnění. V této době si také můžete všimnout i změny bazálních teplot.
    V průběhu menstruačního cyklu dojde k dozrání jednoho vajíčka (občas i dvou) ve vaječníku, která jsou pak v době ovulace uvolněna, aby mohla být oplodněna. Pakliže k oplodnění nedojde, dojde k menstruaci. Menstruace sama o sobě ve skutečnosti představuje zbavování se děložní výstelky, která se každý měsíc obnovuje a připravuje na možnost oplodnění a uchycení vajíčka.
    LekarPlus.cz Vás nabízí možnost zjistit Váš zdravotní stav zadáváním příznaků, které následně můžete přidávat nebo odebírat. Po vybrání konkrétní nemoci se objeví její stručný popis a seznam dalších příznaků, které se u nemoci vyskytují.


Graf zobrazující výpočet plodných a neplodných dnů

    Asi takhle, k ovulaci dochází přesně v polovině cyklu, tedy někdy od 12 do 17,5 dne. Spermie je pak schopna v těle ženy přežít 3-5 dnů (výjimečně déle). Plodné dny jsou tedy asi 5 dnů před ovulací a jeden den po ovulaci. Po menstruaci to tedy vychází (podle vašeho cyklu), že ženy, které mají menstruaci co 21 dnů, jsou plodné již 7 den po menstruaci (až 13 dní po menstruaci). Při běžném průměru menstruačního cyklu, kdy k ovulaci dochází cca ve 14 den po menstruaci, plodné dny nastávají přibližně v době od 9-15 dne po menstruaci. U dlouhého 35 denního cyklu, plodné dny očekávejte přibližně okolo dvanáctého až sedmnáctého dne po menstruaci. Přesnost výpočtu umocníte kontrolou bazální teploty.
    V praxi se za plodné dny považují 3 dny před a 1 den po ovulaci. Tento výpočet vychází se skutečnosti, že mužské spermie přežívají v těle ženy až 72 hodin po pohlavním styku a zralé vajíčko je schopno oplodnění v průběhu 24 hodin od uvolnění z vaječníku. Pro výpočet vašich polodných dnů můžete využít naši menstruační kalkulačku, která po zadání potřebných údajů dokáže výpočítat tzv. menstruační kalendář, který obsahuje označení vašich plodných dnů.
    Pokud potřebujete zjistit informace o konkrétní nemoci, stačí navštívit Katalog nemocí, kde můžete vyhledávat onemocnění podle abecedního pořádku. Po kliknutí na nemoc se Vám znovu otevře stručný popis s vypsanými příznaky konkrétní nemoci.


Kalkulačka nejen pro plodné dny

    Ještě neexistuje přesný objednávkový kalendář, který by vám zaručil přesný výběr pohlaví, ví se však něco jiného. Spermie s holčičími chromozomy mají větší životnost, než spermie s mužským chromozomem. A tak pokud chcete holčičku, zkoušejte to spíše v době před ovulací. Pakliže naopak chlapečka, musíte se strefit přesně do dne ovulace, maximálně plus mínus jeden den. Víc toho totiž kluci nevydrží. I přes tyto vědomosti a vaši snahu vám však nikdo nezaručí, že se tomu tak skutečně stane.
    Celý vývoj dítěte v těle ženy od početí až po poslední dny těsně před porodem jsou důkladně popsány v našem seriálu Těhotenství týden po týdnu.
    Menstruační cyklus ženy trvá cca 28 dní, ale norma je i dnů 35 a dokonce i 21. Rozptyl je poměrně veliký a délka je u každého individuální. A protože je to s cyklem takto spletité, nutno znát své tělo, vědět, jak dlouho váš obvyklý cyklus trvá, protože pouze tak se můžete dopídit, kdy máte ovulaci i plodné dny.
    Výpočet plodných dní má pouze informační charakter a v žádném případě neslouží jako prostředek ochrany před početím dítěte. Pro bližší informace se obraťte na Vašeho lékaře.
    Tato fáze začíná prvním dnem menstruace. Jde o začátek nového cyklu. Fáze je také označována za předovulační. Délka celého cyklu trvá 13-18 dnů, to podle toho, jak dlouhá je celá délka vašeho menstruačního cyklu.


Výpočet plodných a neplodných dnů

    Dovolujeme si Vás upozornit, že stránky lekarPlus.cz mají pouze informativní charakter, v případě jakékoli nejasnosti ohledně Vašeho zdravotního stavu navštivte lékaře. O použití všech doporučených volně prodejných přípravků se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00