Jak na věc


plodné dny kalkulačka

No jo, ale kdy jsou přesně ty plodné dny?

    Pokud potřebujete zjistit informace o konkrétní nemoci, stačí navštívit Katalog nemocí, kde můžete vyhledávat onemocnění podle abecedního pořádku. Po kliknutí na nemoc se Vám znovu otevře stručný popis s vypsanými příznaky konkrétní nemoci.
    Plodné dny jsou pevně spojeny s termínem ovulace, který představuje proces během kterého je zralé vajíčko za pomoci luteinzačního hormonu uvolněno z vaječníku do vejcovodu a postupně putuje směrem k děloze. Pokud dojde v této době k oplodnění vajíčka mužskými spermiemi; vajíčko se zachytí v děloze na připravené zesílené sliznici (sliznice má podobu měkké silně prokrvené houbovité vrstvy tkáně) a může začít ničím nerušený vývoj zárodku dítěte. Nedojde-li k oplodnění vajíčka a k následnému těhotenství, děloha se zbaví výstelky dělohy a neoplodněného vajíčka v podobě menstruace (menstruačního krvácení). Prvním dnem menstruace začínáme počítat nový menstruační cyklus, v jehož průběhu - zhruba v polovině - nastává ovulace.
    Dovolujeme si Vás upozornit, že stránky lekarPlus.cz mají pouze informativní charakter, v případě jakékoli nejasnosti ohledně Vašeho zdravotního stavu navštivte lékaře. O použití všech doporučených volně prodejných přípravků se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.


Rekonvalescence po hysterektomii

    V průběhu menstruačního cyklu dojde k dozrání jednoho vajíčka (občas i dvou) ve vaječníku, která jsou pak v době ovulace uvolněna, aby mohla být oplodněna. Pakliže k oplodnění nedojde, dojde k menstruaci. Menstruace sama o sobě ve skutečnosti představuje zbavování se děložní výstelky, která se každý měsíc obnovuje a připravuje na možnost oplodnění a uchycení vajíčka.
    Menstruační cyklus ženy trvá cca 28 dní, ale norma je i dnů 35 a dokonce i 21. Rozptyl je poměrně veliký a délka je u každého individuální. A protože je to s cyklem takto spletité, nutno znát své tělo, vědět, jak dlouho váš obvyklý cyklus trvá, protože pouze tak se můžete dopídit, kdy máte ovulaci i plodné dny.
    Ještě neexistuje přesný objednávkový kalendář, který by vám zaručil přesný výběr pohlaví, ví se však něco jiného. Spermie s holčičími chromozomy mají větší životnost, než spermie s mužským chromozomem. A tak pokud chcete holčičku, zkoušejte to spíše v době před ovulací. Pakliže naopak chlapečka, musíte se strefit přesně do dne ovulace, maximálně plus mínus jeden den. Víc toho totiž kluci nevydrží. I přes tyto vědomosti a vaši snahu vám však nikdo nezaručí, že se tomu tak skutečně stane.


Plodné dny a ovulace - výpočet plodných dnů

    V praxi se za plodné dny považují 3 dny před a 1 den po ovulaci. Tento výpočet vychází se skutečnosti, že mužské spermie přežívají v těle ženy až 72 hodin po pohlavním styku a zralé vajíčko je schopno oplodnění v průběhu 24 hodin od uvolnění z vaječníku. Pro výpočet vašich polodných dnů můžete využít naši menstruační kalkulačku, která po zadání potřebných údajů dokáže výpočítat tzv. menstruační kalendář, který obsahuje označení vašich plodných dnů.
    Výpočet plodných dní má pouze informační charakter a v žádném případě neslouží jako prostředek ochrany před početím dítěte. Pro bližší informace se obraťte na Vašeho lékaře.
    Asi takhle, k ovulaci dochází přesně v polovině cyklu, tedy někdy od 12 do 17,5 dne. Spermie je pak schopna v těle ženy přežít 3-5 dnů (výjimečně déle). Plodné dny jsou tedy asi 5 dnů před ovulací a jeden den po ovulaci. Po menstruaci to tedy vychází (podle vašeho cyklu), že ženy, které mají menstruaci co 21 dnů, jsou plodné již 7 den po menstruaci (až 13 dní po menstruaci). Při běžném průměru menstruačního cyklu, kdy k ovulaci dochází cca ve 14 den po menstruaci, plodné dny nastávají přibližně v době od 9-15 dne po menstruaci. U dlouhého 35 denního cyklu, plodné dny očekávejte přibližně okolo dvanáctého až sedmnáctého dne po menstruaci. Přesnost výpočtu umocníte kontrolou bazální teploty.


Výpočet plodných dnů a ovulační kalendář

    Tato fáze začíná prvním dnem menstruace. Jde o začátek nového cyklu. Fáze je také označována za předovulační. Délka celého cyklu trvá 13-18 dnů, to podle toho, jak dlouhá je celá délka vašeho menstruačního cyklu.
    Poslední fází menstruačního cyklu je luteální fáze, která začíná dnem ovulace a končí dnem menstruace. V této fázi dochází k hormonálnímu boomu, kdy klesá estrogen, ale zato stoupá progesteron, což podporuje růst děložní sliznice. V této chvíli je ženské tělo připraveno k otěhotnění. V této době si také můžete všimnout i změny bazálních teplot.
    LekarPlus.cz Vás nabízí možnost zjistit Váš zdravotní stav zadáváním příznaků, které následně můžete přidávat nebo odebírat. Po vybrání konkrétní nemoci se objeví její stručný popis a seznam dalších příznaků, které se u nemoci vyskytují.
    Celý vývoj dítěte v těle ženy od početí až po poslední dny těsně před porodem jsou důkladně popsány v našem seriálu Těhotenství týden po týdnu.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
12438
cache: 0024:00:00