Jak na věc


pažitka pěstování

Pažitka Pražská

     letničkyAksamitníkVilecStračkaSlunečnicePetůnieOstálkaNevadlecMákLobelkaLimonkaLichořeřišniceLaskavecChrpaHledíkAstraNestařec
     Pomůcky a nářadíGrowsetySkloDomácí chemieGrilováníBazénová chemieKompostOkrasné předmětyZahradní keramikaPro zvířataDalší pomůckyObruby a opěryFixační materiálMiniskleník a pařeništěZahradní nářadíPlastové nádobyRozprašovačeSítě a textílieSprávná zálivkaSkleníky
    novinkaNové typy značkových skleníků Nejlepší kategoriePlastové nádobyKvětináče, truhlíky, misky..Zahradní nářadíNářadí všeho druhu..MiniskleníkyPro efektivní klíčení..
    Dalo by se říct, že tato bylinka vyroste všude. Každý zahradník ovšem ví, že má ráda hodně sluníčka a dostatek vody. Pokud pěstujete pažitku doma za oknem, platí stejné podmínky. Je dobré ji zasadit do kvalitní zeminy a za 3 - 5 týdnů můžete očekávat výsledek. Pažitku se doporučuje také často stříhat, ať nezačne usychat!


Pažitka - čínská

    kolekce KURIOZITY - lidově česneko-pažitka, vytrvalá bylina, dorůstá výšky 35-45 cm, má plochou nať s jemným česnekovým aroma a vysokým obsahem vitamínu C. Sklízíme podle potřeby seřezáváním natě. Obecně platí: čím je u pažitky pevnější poupě, tím je kvalitnější. Je-li květ zcela otevřený, je pažitka přezrálá a k jídlu se tolik nehodí.
    I těm nejjednodušším receptům dodá pažitka ten správný říz. Kdo by neměl rád čerstvý chléb namazaný máslem a posypaný pažitkou? Stejně tak pažitkou posypaná míchaná vajíčka? Pažitka se ale hodí i do tvarohových pomazánek, majonéz a jogurtových zálivek, kterými lze polévat různé druhy masa – od vepřového, přes hovězí až po zvěřinu. Velice často se pažitka sype i na čerstvě uvařené nebo šťouchané brambory, přidává se též do různých salátů. Mezi oblíbené lahůdkové recepty patří například ztracená vejce, která se často zdobí pažitkou. Pažitka je také dobrá k rybám, například ke štice. Používá se často také v italské kuchyni, zejména při přípravě těstovin. Takové pikantní penne se šunkou, pažitkou a rajčaty určitě zvládnete i doma. Ze zakysané smetany, vegety, citronu, hořčice, cibule a dvou hrstí pažitky lze snadno připravit skvělou pažitkovou zálivku na zeleninové saláty. Ne každý ví, že také překrásné květy pažitky jsou jedlé a používají se k dekoraci jídel.


Pelargónie ozdobou okenních parapetů

     NadzemníCibuleMangoldPažitkaPetrželPórŘeřichaRukolaSalátŠpenátKvětákKozlíčekBrokoliceBrukevČekankaFenyklKadeřávekKapustaKedlubenKoprZelí
    Pažitka neboli šnytlík je cibulovitá rostlina rostoucí v trsech. Zajímavé je, že patří do rodu česnek, proto se jí tak i někdy říká. Pažitka je vytrvalá bylinka s úžasnou cibulovou chutí, která je tak specifická, že se snad opravdu nedá ničím jiným nahradit! Listy pažitky jsou vlastně duté válečky rostoucí až do výšky 30 centimetrů. Navíc nádherně kvete růžovofialovými květy, takže skvostně zkrášlí každou zahradu!
    novinkaFiltrujte v kategorii podle doby výsevu.. Doporučujeme takéSubstrát na květinyPůda pro kvetoucí rostliny..Hnojivo pro květinyTekuté, pevné, tyčinkové..Směsi květinMixy květinového osiva..
    novinkasušené bylinky Nezapomeňte takéSubstrát na bylinkyKvalitní substráty na bylinky..Hnojivo pro bylinkyDostatek výživy pro růst..Nůžky na bylinkyUlehčete si práci s nůžkami..
    novinkaKvalitní holanská hnojiva:Plagron, Hesi, Atami, BioBizz a Canna Pomocné produktySprávná zálivkaNové konve spektra barev..PostřikovačeRuční a tlakové postřikovače..


Krémová zeleninová polévka s cibulovými nočky

    Pažitka je rostlinka, která se vyskytuje hojně po celé Evropě, Asii, severní Americe, na Sibiři i Kamčatce, odkud i prý pochází. Její využítí poznali i obyvatelé starověkého Řecka a Říma. U nás ji jako planou - pažitku horskou - můžeme najít v Krkonoších a na Hrubém Jeseníku. Pažitku pobřežní neboli pravou nalezneme v nížinách a podél břehů řek Labe, Vltavy i Berounky.
    Pažitka je nejen báječná bylinka, se kterou dokonale dochutíte téměř každé jídlo, ale slouží i jako skvělý odpuzovač mšic. A rada na závěr. Říká se, že když pažitka neroste a schne, má se k ní dát kámen!
     Exotické semínkaBlahovičníkyKvětinyOvoceJehličnanySukulentyKaktusyChilliBambusPalmyMasožravkyStromy a trávyOkrasné trávy
    Návodypravidelné články a tipy kolem zahrady> zahradní tipy..Zahradní kalendář 1. leden2. únor 3. březen4. duben5. květen 6. červen 7. červenec 8. srpen 9. září 10. říjen 11. listopad 12. prosinec
    Pažitka není vhodná k sušení. Sušit ji lze, ale ztratí valnou část své chuti i aroma a po usušení už zůstává pouze její ozdobná funkce. Ideální formou uchování na zimu a horší časy je tak zamražení. Pažitku nasekáme na kousky a připravíme do formy na led spolu s vodou. Po zmrazení vyklopíme a uchováme v igelitovém sáčku.


ČÍNSKÁ (Allium tuberosum)

    Jako bylinka je cenná v tom, že obsahuje mnoho bílkovin, je zdrojem vitamínu C i B2 a celé řady minerálů, jako je sodík, vápník, železo nebo fosfor. Zdraví prospěšné jsou i éterické oleje v pažitce obsažené. Pažitka tak podporuje trávení, má protizánětlivé účinky a chrání proti plísním. Jako koření nejčastěji pažitku využijeme jako náhradu za jarní cibulku. Dokáže navíc vyzdvihnout v pokrmu slanou chuť, takže nemusíme už přidávat tolik soli. Pažitku doporučujeme konzumovat jen v syrovém stavu – převařená ztrácí své jedinečné chuťové i léčivé vlastnosti. I pokud ji využíváte jako přísadu do teplé kuchyně – třeba do polévek nebo omáček, je nejlepší ji přidat až v závěru přípravy pokrmu, nejlépe až přímo na stole!
    Nejlépe je používat bylinku čerstvou, tepelnou úpravou ztráci svou vyjímečnou chuť a hlavně cenné vitamíny. Další možnost je ji usušit nebo zmrazit a uskladnit. Nedoporučuje se ji ovšem skladovat usušenou dlouho, ztrácí totiž rychle svoje jedinečné aroma. Protože pažitka odolává mrazu, můžeme ji ponechat jen tak na zahradě i přes zimu. Na jaře se opět sama vzpamatuje.
    Návodyčtěte zajímavosti ze světa bylinek, rady a návody> píšeme o bylinách..Nejčtenější 1. tymián 2. oregáno 3. bylinky do stínu 4. levandule 5. bazalka
    Pažitka je vynikající jen tak na chléb s máslem, ale používáme ji především do salátů, omáček, vaječných jídel, ale i na rybu. Částečně s ní můžeme nahradit i chuť cibule. Nic se nemá, ale přehánět. Své uplatnění má i jako dekorace jídel. Ozdobené talíře pažitkou patří neodmyslytelně k české gastronomii!


Pochutnejte si a osvěžte tělo starým, známým angreštem

    Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní. Nepoužíváme nažloutlé, nečerstvě vypadající listy. Umýváme vždy až těsně před použitím.
    Málokdo ví, že pravým jménem se pažitka jmenuje „česnek pažitka“ a má, mimo té zahradní, mnoho odrůd. Ve volné přírodě se nejčastěji u nás setkáme s pobřežní pažitkou, jindy také pažitkou pravou. V horách a u potoků se setkáme s pažitkou horskou, tu ale nejíme. Na okrasu se hodí odrůda čínské pažitky, která někdy dosahuje až 60 cm. Volně roste v Evropě, Asii i na severu Ameriky. Pažitka chutná a voní jako jemná cibulka, proto po ní může lehce zapáchat dech. Lehkým pokapáním citronem lze tyto obtíže minimalizovat.
    Je opravdu zdraví prospěšné pažitku jíst, neboť je to vitaminová bomba a navíc skvěle chutná! Tato bylinka obsahuje vitamin C, A, B2, silici sírovou, minerální látky (soli vápníku, železa, draslíku aj). Navíc podporuje chuť k jídlu a usnadňuje trávení! Naše tělo po konzumaci 100g této naťové zeleniny získá 10mg vitaminu C.


Jablíčka plněná střapatým salátem

     Semena bylinekAnýzOsrtopestřecParchaŘepíkRozmarýnSaturejkaSlézŠťovíkTřapatkaTřezalkaTymiánYzopSměsiMátaŠalvějKmínKoriandrMěsíčekMeduňkaBazalkaBenediktBrutnákDiviznaDobromyslEstragonFenyklHeřmánekJablečníkJestřabinaKerblíkKoprKozlíkLevanduleLibečekMajoránkaŠafrán
    Nezapomeňte naSubstrát na zeleninuPůda je základ každé rostliny..Hnojivo pro zeleninuVše co zelenina potřebuje..Rašelinové produktyRašelinové květináčky, tablety..

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00