Jak na věc


přeštické prase chov venku

Ochutnali jste někdy maso z přeštického prasete?

    K hlavním přednostem přeštického prasete patří jeho vysoká plodnost a výborné mateřské vlastnosti. Plemeno se vyznačuje pevnou konstitucí, dlouhověkostí a odolností proti stresu. Jeho předností je i rychlé dosahování jatečné váhy v 80 kg, ve vyšších hmotnostech však rychle ukládá tuk. Pro tyto vlastnosti se přeštických prasat využívá jako mateřských plemen při hybridizačním křížení.
    Dnes už slavné maso přeštických prasátek dobývá česká a moravská řeznictví. Vašek a Bethany zjišťují podrobnosti ve vyhlášených restauracích a hledají odběratele, kterým nabídnou maso ze svého chovu. Režie M. Liška
    Vašek a Bethany vyrážejí do hlavního města, aby si ověřili, jaké jsou možnosti odbytu vepřového masa z jejich budovaného chovu přeštických prasat. A jak zjišťují, nabídku produktů od venkovských farmářů lze alespoň v případě zeleniny nahradit i mezi paneláky výpěstky z vlastní zahrádky. Ovce, kozy a obě krávy na Kuklově zatím zcela vypásly ohrazenou pastvinu, takže musí dostat svěží trávu na dalších pozemcích usedlosti. Což znamená budování nových plotů a ohradníků. Bethany využije záplavy pampelišek a nasbírá jejich květy pro domácí pampeliškový med, pomáhající proti jarnímu kašli.


Přeštické černostrakaté prase je naším národním plemenem. Prasata chováme volně pastevním způsobem ve výbězích na farmě ve Vranově u Brna.

    15.5.2019Konec příjmu jednotné žádosti Poslední den, kdy je možno podat jednotné žádost o dotace na SZIF. Pro chovatele prasat je podstatnou součástí jednotné žádosti dotační program na dobré životní podmínky prasat..
    Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00