Jak na věc


pěstování litchi

Salátové okurky na Vašem balkóně!

    Pokud uvažujete nad nákupem hotových sazenic, zvažte koupi okurek roubovaných. Takto naroubované okurky na podnože tykve, jsou velmi vitální v růstu a odolné vůči houbovým chorobám kořenů. Malinko větší investice na začátku se Vám mnohokrát vrátí velmi vitálními rostlinami, které Vám budou dlouho plodit. Roubované okurky mají díky tykvové podnoži velmi bohatou kořenovou soustavu a dobře prosperují i v pěstební nádobě. Připlatit si za roubovanou okurku se určitě vyplatí.
    Věříme, že pokud budete dodržovat zásady v tomto návodu, zcela jistě Vás vaše okurky odmění bohatou a hlavně chutnou sklizní doma vypěstovaných okurek.
    Vysazené rostliny do nádob umisťujeme na vhodné chráněné a slunné stanoviště (nejlépe u jižně orientované zdi), až v druhé polovině května, kdy již nehrozí mrazíky. Navíc vybíráme bezvětrné stanoviště, vítr zvyšuje nadměrně transpiraci a poškozuje velké a měkké listy okurek. Okurky jsou velmi citlivé na nízké teploty, dlouhodobé poklesy nočních teplot na 6 – 12 °C mohou způsobit fyziologické poškození rostlin. Proto pokud náhodou hlásí předpověď mrazíky nebo teploty nižší než 10 °C, je nutno celé nádoby na noc uschovat do domu či bytu. Rostliny se po silném šoku chladem dlouho vzpamatovávají a reagují vybělením vegetačního vrcholu.


Výsadba sazenic a vlastní pěstování okurek

    Na začátku je potřeba si zvolit jaké okurky budeme chtít pěstovat. V dnešní době máme na výběr z široké nabídky odrůd. Kromě klasických odrůd je možné volit i odrůdy krátké a středně dlouhé. Rozhodně si vyberete v sortimentu firmy SEMO Smržice. Z klasických hadovek to mohou být odrůdy Superstar F1, Tribute F1, Vista F1 nebo odrůda Orca F1, která navíc dobře snáší intenzivní řez a je vhodná pro pěstování v nádobě, kde můžeme častěji zakracovat. Z krátkých okurek bychom určitě doporučili odrůdy Baby F1 nebo Minisprint F1, které se vyznačují menšími plody, ale bohatou plodností. Odrůda Formule F1 tvoří přechod mezi krátkými a dlouhými hadovkami. Plody odrůdy Formule můžeme sbírat již v délce 16 cm a nebo je necháme dorůst až do délky dlouhých hadovek (24 cm).
    Rostliny okurek jsou velmi náročné na organickou hmotu, proto je potřeba do pěstebního substrátu navíc přimíchat hnůj. Velmi jednoduše hnůj dodáme formou granulovaného hnoje. Pro okurky nám bude nejvíce vyhovovat pravý kravský hnůj. Granulovaného hnoje přidáváme do substrátu 300 – 400 g na rostlinu. Navíc organické hnojení chrání mladé rostlinky okurek do určité míry před poškozením nižšími teplotami v jarním období.
     Velmi důležité je zalévat méně často, ale zato důkladně. Časté kropení listů malou dávkou vody jen podporuje plíseň (vlhké listy), správná zálivka má proniknout do hloubky 10 - 20 cm. Taková zálivka postačí i v největším vedru jednou týdně. U samozavlažovacích květináčů doléváme vždy do plného zásobníku.


Seznam potřeb pro pěstování okurek v nádobách:

    Rostliny okurky je potřeba v průběhu pěstování vyvazovat k opoře. Vedlejší výhony zakracujeme vždy za třetím listem. Okurky se sklízejí často, sklízí se zhruba dvakrát týdně, tak aby plody nehořkly. Opožděná sklizeň zbrzdí násadu dalších květů, plodů a sníží výnos. Nespotřebované okurky můžeme uchovat v chladnější místnosti 8 – 14 dní.
     Okurky jsou velmi náročné na živiny a obsah organických látek, proto je vhodnější volit substrát dražší a kvalitnější, přeci jen se chystáme výpěstky konzumovat a chceme, aby byly co nej. Nechte si doporučit substrát z řady NATURA, jedná se o velmi kvalitní substrát s dobrým obsahem živin, kokosových vláken a navíc je vhodný i pro bio pěstování. Rovněž velmi vhodné je použití substrátu FLORIA Zahradnický substrát s mykorhízou, která prospěšně pomáhá rostlinám s příjmem živin. Do pěstební nádoby o rozměru 50 x 50 cm budeme potřebovat dva 50 l pytle.
    Sadbu je vhodné jednou týdně přihnojit, velmi vhodná jsou vodorozpustná krystalická hnojiva např. KRISTALON START. Pokud se nám sadba jeví slabá, můžeme použít podpůrné prostředky jako např. Vitality Komplex.


Pro pěstování z vlastního výsevu

    Ideální sadba by měla mít zdravou sytě zelenou barvu a dobře vyvinutý jeden, nebo maximálně dva pravé listy. Výsadba starších sazenic nepřináší žádné výhody, naopak, rostliny mají zpomalený růst. Takto předpěstovanou sadbu vysazujeme v květnu po ledových mužích.
    Ideální sadba by měla mít zdravou sytě zelenou barvu a dobře vyvinutý jeden, nebo maximálně dva pravé listy. Pokud jsme sazenice předpěstovali doma za oknem a jsou trochu vytáhlejší, můžeme rostliny zasadit hlouběji, pozor dáme u okurek roubovaných, u těch musí vždy místo roubování zůstat nad povrchem substrátu, jinak by nám okurka zpravokořenila a roubování by pozbylo smyslu.
     Vyséváme do výsevného substrátu po jednom semenu přímo do květináčků nebo sadbovačů. Můžeme předpěstovat za oknem doma. Sazenice se předpěstují po dobu 12 – 16 dní a vhodná teplota pro klíčení semen je 15 – 18 °C. Nasazené sazenice budeme ven umisťovat až po 15. květnu, nevyséváme tedy příliš brzy.


Pro pěstování z nakoupené sadby

    Saví škůdci jako jsou např. mšice, molice nebo svilušky mohou při silném napadení výrazně oslabit námi pěstované rostliny. Proto doporučujeme, zejména jako prevenci, nejen proti savým škůdcům, ale i proti houbovým chorobám použít přípravek ROCK EFFECT. Jedná se o přípravek, který má preventivní ochranný a zároveň protipožerový účinek. Ošetřené rostliny se tak stávají neatraktivní pro škůdce a ti tyto rostliny ani nenapadají. Navíc je tento přípravek zařazen do skupiny pro BIO pěstování, chráníte tak Vaše rostliny bez chemie. Měkké listy okurek mohou být citlivé na postřiky, proto dbáme obecně platných zásad a rostliny neošetřujeme za plného poledního slunce, ale spíše na večer a dodržujeme doporučenou 1% koncentraci pro postřik.
    Sazenice se předpěstovávají z výsevu do balíčků, hrnků nebo sadbovačů s většími buňkami. V případě výsevu okurek můžeme použít i rašelinové tablety jiffy, ale volíme co největší tablety, protože sazeničky okurky rychle narůstají.
     V období červen až srpen mohou být okurky napadány plísní okurkovou. Na listech vznikají světle zelené až žlutozelené skvrny ohraničené nervaturou. Počet skvrn se postupně zvětšuje a splývají. Napadené pletivo hnědne, zasychá a rostliny hynou. S ošetřováním je nutné začít preventivně, tj. od konce června. V průběhu sezóny ošetřujeme tak, že při vhodných podmínkách pro šíření plísně (ovlhčení rostlin, vyšší teploty) aplikujeme postřik, dále pak s dodržením ochranných lhůt sklízíme. K ošetření můžeme použít přípravky Acrobat MZ WG, Aliette 80 WG (jeden z nejúčinnějších, používají i profi pěstitelé), dále Dithane DG Neotec, Champion 50 WP, Kuprikol 50, Ortiva , Previcur Energy, Ridomil Gold MZ Pepite a Plíseň STOP.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
14514
cache: 0024:00:00