Jak na věc


ovčácký sýr nové město na moravě soškova

Holandský ovčácký pudl - šápendús

    Plemeno Holandský ovčácký pudl - šápendús bylo uznáno až v roce 1964. Je to pastevecký pes, který byl původně využíván k hlídání stád, ale i jako pes honácký.
    jakákoliv odchylka od výše uvedených znaků má být považována za vadu a vážnost, s níž je vada posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni.
    Uši: nasazené poměrně vysoko, nejsou ani velké ani masité. Jsou volně svěšené, ale nikoliv blízko u hlavy. Jsou bohatě osrstěné a pohyblivé, ale neměly by vystupovat přes obrys hlavy.
    schapendoes má hustou srst s dostatečnou podsadou. Srst je dlouhá, dobrých 7 cm či více v oblasti pánevních končetin. Srst není hladká, ale lehce vlnitá. Zcela kadeřavá, kudrnatá srst není povolena. Srst roste velmi hustě, pesíky jsou jemné a suché, ale především nikdy hedvábné. Srst má tam, kde je dlouhá, sklon odstávat v chomáčích, což dodává schapendoes velký objem, zvláště vzadu. Schapendoes má bohatou dlouhou srst na temeni, vousy a bradku.
    Lebka: téměř plochá s mírnou čelní rýhou a silně definovanými nadočnicovými oblouky. Je poměrně široká v poměru k délce; šířka je maličko větší než vzdálenost mezi stopem a týlním hrbolkem.


Popis holandského ovčáckého pudla

    při práci schapendoes spíše využívá cval než klus, takže jeho pohyb musí být lehkonohý a pružný, bez vložení nadbytečného množství energie. Musí být schopen dobře skákat a pohotově měnit směr.
    ocas je dlouhý, dobře osrstěný a s praporcem. Způsob, jakým je ocas nesen, je pro plemeno typický. V klidu je svěšený dolů. V klusu je nesen poměrně vysoko a poskakuje ze strany na stranu mírně prohnutý v oblouku. Ve cvalu je rovně vytrčený. Při skákání slouží jako kormidlo. V afektu může být vysoko zvednutý. Nikdy však nemá být nesen toporně nad hřbetem.
    Tlama: tlama je kratší než je vzdálenost mezi stopem a týlním hrbolkem. Čenichová partie se jen málo zužuje, zůstává hluboká a končí široce, přičemž je na konci jen lehce zaoblená. Při pohledu ze strany musí být při zavřené tlamě spodní čelist jasně viditelná.
    poměrně velké a pružné, široké a oválného tvaru. Prsty jsou dobře uzavřené. Polštářky jsou silné a pružné, s hojnou srstí mezi nimi. Paspárky jsou povolené.
    schapendoes je normálně a harmonicky stavěný ovčácký pes s pozornou a odvážnou povahou. Je inteligentní, ostražitý, radostný, živý, přátelský a bujarý. Ke své rodině si vytváří velkou lásku a oddanost.


Charakteristika plemene: Holandský ovčácký pudl

    Koncem 19. a začátkem 20. století se holandský schapendoes vyskytoval všude v Holandsku, kde byla lada a pastviny pro ovce. Ovčáci si jej cenili pro jeho ochotu a radost z práce, neúnavnost a inteligenci. Náleží do široké skupiny dlouhosrstých ovčáckých plemen s hrubě osrstěnými hlavami. Je příbuzný bearded kolii, pulimu, polskému nížinnému ovčákovi, bobtailovi, briardovi, bergamskému ovčákovi a německému ovčáckému pudlovi, varietám z Hessenska, Odenwalu a Dolního Porýní. Všechna tato plemena jsou menšími mutacemi horských psů. Obnovitelem tohoto plemene byl kynolog P.M.C. Toepoel. Během druhé světové války vzbudil zájem o toto plemeno. V průběhu let 1940 až 1945 byli pro chov užíváni všichni jedinci téměř vymizelého plemene schapendoes, které bylo možno vypátrat. Chovatelský klub holandského schapendoes byl založen v roce 1947 a v roce 1952 bylo plemeno prozatímně uznáno Raad van Beheer. V roce 1954 byl připraven standard a založena plemenná kniha. úplné uznání následovalo v roce 1971
    Holandský ovčácký pudl - šápendús je velmi přátelský a hravý pes, který si velmi rozumí s dětmi. Nikdy nebývá agresivní. Jeho srst je dlouhá, hustá, drsná a vlnitá, která má sklony k plstnatění, proto je důležité ho jednou týdně kartáčovat. Kynologická federace vydala pro tyto psy zákaz koupání a to právě kvůli srsti, jelikož má vysoké samočistící schopnosti. Jelikož je to původně honácký pes, vyžaduje dostatek pohybu.
    Oči: oči jsou poměrně velké, kulaté a posazené do důlku v normální poloze. Jsou uložené spíše vpředu než ke straně hlavy. Barva je hnědá, neměly by vypadat jako černé. Oční bělmo by mělo být viditelné, jen když se pes dívá výrazně na stranu. Výraz očí je chytrý, upřímný a živý. Tvar, barva a výraz jsou pro plemeno velmi charakteristické.
    hrudní končetiny jsou rovné, s lehčí kostrou. Dobré zaúhlení hrudních končetin má zvýrazňovat předhrudí.
    Jedinci, vykazující agresivní a/nebo nervózní chování, nesmí být klasifikováni nebo jim uděleno pořadí.


Informace o plemenu Holandský ovčácký pudl - šápendús

    bohatá srst činí hlavu na pohled větší a hlavně širší. Lebka vypadá hlubší než ve skutečnosti je.
    Zařazení podle F.C.I.: Skupina 1 ovčáčtí a honáčtí psi (kromě švýcarských salašnických psů). Sekce 1 ovčáci. Bez zkoušky z výkonu.
    Holandský ovčácký pudl byl původně určen k hlídání a zároveň to byl pes honácký. Jeho základními rysy jsou ostražitost, hravost. Nikdy není ostrý. Je to pes přátelský s hravou povahou a velmi dobře si rozumí s dětmi, se kterými si dokáže hrát celé hodiny.


Pánevní končetiny

    Holandský ovčácký pudl je dlouhosrstý pes harmonické postavy, s ostražitým, chytrým pohledem a přívětivým charakterem. Jeho hlava vypadá objemnější, než ve skutečnosti je. Uši jsou nízko posazené, visící a široké. Oči jsou velké, kulaté, nejsou však vypouklé ani hluboko vsazené, jsou umístěny spíše na přední části lebky než po stranách. Holandský ovčácký pudl má tělo poněkud delší než jeho výška v kohoutku. Kostra je lehká, ocas dlouhý, pokrytý hustou srstí, je šavlovitého tvaru. Navzdory malé výšce se tento pes pohybuje pro ovčáky tolik typickým pohybem - klusem. Holandský ovčácký pudl má hustou, dlouhou srst s bohatou podsadou. Srst je drsná a vlnitá, nepřípustné je, aby byla hedvábná. Nejvyhledávanější barva srsti je modro - šedá s černou, ale jinak jsou přípustné všechny barvy. Pes je v koho
    Použítí: holandský schapendoes je ovčácký pes, který byl užíván pro pasení stád ovcí a který je i dnes pro tento účel používán. Protože pastviny jsou v zemi původu schapendoes především v klidných, málo obydlených oblastech země, musí schapendoes mít velkou vytrvalost, pohyblivost a rychlost. Důležitá je i inteligence a samostatnost. Měl by mít povahu, fyzické vlastnosti i duši ovčáka.
    holandský schapendoes je lehce stavěný, dlouhosrstý pes s kohoutkovou výškou mezi 40 a 50 cm. Jeho pohyb je bez námahy a pružný. Je výborným skokanem.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00