Jak na věc


osobnost vychovatele

Přidružené příznaky této choroby

    Tato porucha osobnosti bývá označována i jako disociativní porucha identity. Typické pro tuto chorobu je přítomnost více osobností v jednom těle, které se střídají a přebírají nad postiženým člověkem kontrolu. Ten se však navenek vždy projevuje pouze jako jedna osoba, a to i přesto, že jich má uvnitř ve skutečnosti hned několik. Každá tato osoba si přitom žije svým vlastním životem. Vyznačuje se svými specifickými vlastnostmi, zvyky i historií. Může navíc jít i o zcela odlišné povahy. Jedna může být kupříkladu submisivní, zatímco ta druhá výbušná a agresivní. Jednotlivé figury se můžou lišit natolik, že je mohou dokonce trápit i jiné choroby. Mohou být praváci i leváci. Nemocní si tyto jednotlivé osobnosti neuvědomují. Trápí je ztráta paměti. Přechody z jedné osobnosti do druhé jsou obvykle velmi rychlé a náhlé.
    Nemusíte se však bát, objevuje se jen velmi vzácně. Více se s ní střetneme v románech a filmovém zpracování, kde ji umělci užívají s velkou oblibou. Obvykle se tomu tak stane jako následek nějaké stresové události anebo extrémně obtížného období. Pozor, tuto nemoc v žádném případě nezaměňujte se schizofrenií, nemá s ní nic společného!
    Nemoc velmi často doprovází noční můry a flashbacky. Nemocní s rozdvojenou osobností jsou obvykle agresivní, trápí je různé sexuální poruchy, poruchy příjmu a potravy nebo spánku. Nemocní se také často sebepoškozují a mají i sebevražedné sklony.
    Velmi častou příčinou vzniku tohoto nemalého problému je sexuální a tělesné zneužívání v dětství anebo emoční odmítání ze strany rodičů. Spouštěčem však ve skutečnosti může být jakákoliv stresová událost, těžké životní období i velmi vážný vztahový konflikt.


ZANECHAT ODPOVĚĎ Zrušit odpověď

    Jak dojde k odhalení této choroby? Lékař by si měl povšimnout podezřelých ztrát paměti. Pozor, nejde však o běžnou zapomnětlivost. Povšimnout si může i toho, že nemocný prožívá situace, které si sám nezpůsobil. Objevuje nové nakoupené obrázky, vzkazy apod.
    Vánoční dárky se poslední dobou shánějí ve velkých obchodních centrech nebo rovnou na internetu, odkud přicestují až před dveře vašeho domu. O to víc je osvěžující, když zabloudíte na nějakém vánočním trhu a se svařákem v ruce najdete třeba poctivé řemeslníky. Takovým je také Martina Kučerová. Jaký je život trhovce a kolik práce je za "obyčejným" hrnečkem?
    Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno.
    Důležité je, abyste na otázky odpovídali podle sebe, nehledali tzv. správnou odpověď a nad odpověďmi neváhali a označovali je tak, jak vám více sedí. Máte-li pocit, že vám sedí obě odpovědi, označte tu, která je vám prostě bližší.
    Porucha osobnosti zvaná syndrom rozdvojené osobnosti je známá i jako tzv. alter ego. Oficiálně se však jedná o mnohočetnou poruchu osobnosti, která spadá do kategorie dissociativních poruch.


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKYVÍCE OD AUTORA

    K nápravě může dojít samovolně během několika týdnů. To platí hlavně, když k tomu dojde po nějaké traumatické události. Někdy se však stane, že samovolně neodejdou, stanou se chronickými a bývají i těžce ovlivnitelné. Taková léčba pak bývá komplikovaná a časově náročná. Pomoci v těchto případech může psychoterapie, která užívá metod kognitivně-behaviorální terapie, dynamické psychoterapie a hypnózy. Ke zmírnění příznaků pak mohou být užita i anxiolytika anebo antidepresiva.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
10932
cache: 0024:00:00