Jak na věc


orgány finanční správy

Léčení bylinkami a drobné další rady

    Plíce regulují dýchání, tj. výměna staré čchi za novou. Dále plíce regulují mechanizmus působení čchi v těle, tj. přívod čchi k orgánům a ostatním částem těla. Plíce společně se srdcem regulují oběh krve a s ním i oběh výživy a ochrany. Plíce regulují pohyb, přeměnu a vylučování tekutin.
    Plíce prostřednictvím své čchi  jsou přímo spojeny s nosem, s vnějším prostředím. Kromě toho, že se nos podílí na dýchání, má ještě další úkol, rozlišovat čichové vjemy. Pokud jsou plíce v harmonii, čichové spektrum na vůně a pachy je velké.
    Nos je vnějším vývodem plic a hleny mají za úkol zvlhčovat nosní dutinu. To znamená, že jejich množství, vlastnosti, pohyb závisí na kvalitě plicní čchi. Podle změn hlenů se dá rozpoznat, o jaké poruchy v činnosti plic došlo. Když jsou plíce napadeny např. větným chladem, z nosu tečou vodnaté světlé hleny, když dojde k napadení větrnou horkostí, hleny jsou husté a tmavší. Při zvýšené suchosti plic je v nose málo hlenů, nebo chybějí vůbec. Když je čchi prázdná, může docházet k zanášení nosních dírek a čelních dutin, protože oslabená čchi, oslabený jang je nedokáže udržet v patřičném pohybu a v řídké konzistenci. Začínají převažovat jinové tendence, usazování, zahušťování, nehybnost.


Léčivé rostliny, o kterých musíte vědět.

    Plíce reprezentují kov, dále souvisí se západem, suchem, bílou barvou, pachem zatuchliny, atd. Západ rodí suchost, suchost rodí kov, kov rodí pálivost, pálivost rodí plíce, plíce rodí pokožku a ochlupení, pokožka a ochlupení rodí ledviny, a plíce řídí nos.
    Tyto dva procesy, rozptylování a filtrování se vzájemně ovlivňují a podmiňují. Čchi může volně prostupovat tělem a krev, tekutiny a potrava se v těle pohybují bez překážek. Když jsou tyto dvě funkce bez poruch, tak organizmus pracuje bez závad. V opačném případě, poruchy v rozptylování se projeví kašlem a poruchy filtrování jsou provázeny obrácením toku čchi a z toho plyne dušnost.


Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

    Tím, že plíce řídí rozptylování, se označuje odstředivý pohyb čchi plic, která se šíří do všech stran. Tato funkce umožňuje rozvádění čchi a krve a výživné esence z potravy, dále i tělesných tekutin do všech částí těla, aby tělo svlažovaly a vyživovaly. Pomocí odstředivého pohybu se vypuzuje opotřebovaná kalná čchi, která je z celého těla sváděna drahami i cévami do plic. Část z ní vydechujeme nosem i pokožkou ven. Současně místo vydechované čchi, plíce nasávají čistou čchi zvenčí a dopravují na povrch těla tzv. ochrannou čchi, která tělo chrání před vnějšími vlivy a zatepluje ho. Současně s těmito úkony otevírá a zavírá potní otvory a tím reguluje vylučování potu. Když je rozptylovací funkce plic narušena, dochází k těmto chorobným stavům, vysychání pokožky a ochlupení, záducha, dýchavičnost, zahušťování hlenů.
    Chápejme to tak, že všechna krev prochází plícemi a tedy jsou s plícemi spojeny i všechny cévy. A protože jsou plíce z orgánů cang nejvýše, jsou jakoby dvoranou, ke které vzhlíží a směřuje celý krevní oběh. Hlavním orgánem, který řídí krev a žíly je srdce, ale plíce mu jsou nápomocny, protože plíce totiž řídí čchi v celém těle a mezi čchi a krví je velmi těsný vztah. Čchi neustále doplňuje krev a sama naopak potřebuje krev pro své vznikání v těle. Čchi je hybnou silou, která udržuje proudění v cévách. Čchi bez krve by nebyla harmonická a krev bez čchi by se nemohla pohybovat. Plíce spolupracují především se srdcem ve vztahu ke krvi a krevnímu oběhu. Když plíce nedokážou z důvodu své oslabenosti čchi plnit svou úlohu, mohou se objevit chorobné příznaky ve formě dušnosti, bušení srdce, zmodrání rtů a jazyku.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
10992
cache: 0024:00:00