Jak na věc


onemocnění jater u kojenců

MVDR.Zbyněk Lonský - veterinární ošetřovna pro malá zvířata, veterinární stomatologie, veterinární ortodoncie.

    Dobrý den, pane doktore, s manželem jsme důchodci, žijeme sami a rádi by jsme si pořídili pejska menšího vzrůstu jako společníka. Času budeme mít na něj dost, ale jeden problém máme a na ten bych chtěla znát Váš názor. Manžel je silný kuřák, kouří i doma a já mám trochu strach, jestli tím pejskovi nebudeme škodit. Jaký je Váš názor?
    Stavy, které mohou klinika vést k podezření na poruchy imunity, zahrnují opakovaná infekční onemocnění, způsobená zvláště mikroorganismy s nízkou patogenecitou /schopností vyvolat onemocnění/, dále nevysvětlitelná onemocnění a úmrtnost novorozených mláďat postihujících více než jeden vrh, sníženou imunitu po vakcinacích či onemocnění vyvolaná použitím živých, oslabených vakcin.
    Artróza se nevyléčí, ale dá se poněkud zpomalit a psovi se může pomoci tak, aby i s ní dokázal žít bez bolesti a bez omezení hybnosti. Pouze kyčelní kloub je možné nahradit umělou kloubní náhradou. U některých jiných kloubů lze v případě těžké artrózy kloub chirurgicky „zrušit“ a zpevnit tak, že kloubní spojení přestane existovat. Končetina se v tom místě už neohýbá, ale taky nebolí.


V naší klinice doporučujeme Royal Canin

    Artróza je chronické, postupně se zhoršující a neléčitelné onemocnění. Projevuje se středně silným až silným kulháním, které ale nemusí být v čase vždycky stejné. Naopak, v počátcích onemocnění je typické, že se kulhání „rozchodí“ a pes kulhá jen po probuzení či klidu. Kulhání naopak zhoršuje zvláště nárazová a relativně nadměrná zátěž a taky chladné, vlhké počasí. U psů se začínající artrózou se proto kulhání může projevit v podzimních plískanicích, i když v létě ještě nekulhali, nebo kulhali jen po celodenním výletě a toto kulhání bylo přisuzováno svalové únavě.
    Degenerativní onemocnění kloubů, neboli artróza, je u psů časté onemocnění a vůbec nejčastější příčinou dlouhodobého kulhání zvláště u starších psů. Opotřebení kloubů doprovázené zánětem a bolestí je způsobené jak přirozeně stárnutím psa, tak častěji u kloubu poškozeného v minulosti úrazem nebo zánětem a u kloubů změněných v důsledku nějakého vývojového onemocnění, jako jsou dysplazie nebo osteochondrózy. V případě úrazů a těchto vývojových onemocnění se artróza může vyvinout už u relativně mladých psů.


Informace o chorobách, onemocněních a zdravotních stavech

    Poškozené jsou nejčastěji velké klouby: kyčle, kolena, ramena, lokty. Artróza v kyčlích vzniká nejčastěji u psů s dysplazií kyčelních kloubů, u malých plemen psů pak jako následek Legg-Calve-Perthesovi nemoci. Kolena bývají postižená u malých psů s luxací čéšky a u psů s utrženými kolenními vazy, artrózou v rameni trpí psi s osteochondrózou, u loktů vede k artrotickým změnám osteochondróza a dysplazie loketního kloubu. Jakýkoliv kloub může zlobit po úraze, který zasahuje kloubní plochy nebo vazy, které kloub drží pohromadě.
    Obvykle se postupuje tak, že v době akutního kulhání se léčí klidem s venčením jen na vodítku. Z dlouhodobého hlediska je ale lepší, když pes nemocné klouby rozumně zatěžuje a cvičí. Svaly a šlachy pak mohou pomoci kloub držet pohromadě. Zátěž by ale neměla být nárazová, lepší jsou procházky každý den než jedna velká o víkendu. Nevhodný je běh, skvělé plavání. Důležité je ohlídat si i výživný stav psa – nadváha a obezita klouby zatěžují.
    Alavis 5 obsahuje velké množství složek, desetikilový pes dostane 1000 mg glukosaminu, 400 mg chondroitinu, 400 mg MSM a 120 mg kolagenu. Dále nabízíme poněkud levnější VetExpert, který v dávce pro 10 kg vážícího psa obsahuje 300 mg glukosaminu a 30 mg chondroitinu. Pro odpůrce tablet máme tekutý Aptus Apto-flex s obsahem 20 mg glukosaminu, 10 mg chondroitinu, 25 mg MSM a 350 mg kolagenu.


Degenerativní onemocnění kloubů

    Vážený pane doktore, máme 8-letou jezevčici a je těžce nemocná. Před pár týdny nám veterinář řekl, že má cukrovku. Sousedka nám povídala, že její fenka měla to samé a že ta naše asi má nádor na mozku, což je pro nás nepřijatelná zpráva, protože by to asi znamenalo uspání fenky a s tím se absolutně nechceme smířit. Je to rodinný miláček. Chtěla bych se tedy zeptat, jestli cukrovka u psa tak jednoznačně znamená nádor na mozku nebo co by jste nám poradil, abychom s ní udělali. Fenka poslední dobou strašně málo žere, je hrozně unavená a hodně pije a čůrá. Zatím jsme nepřistoupili na léčbu inzulinem. Děkuji!
    Při degenerativním onemocnění pomáhají také různé doplňky stravy s obsahem kolagenu, chondroitinu a glukosaminu. Protizánětlivý účinek, který snižuje otok i bolest má látka MSM, která je rovněž přítomná v mnoha druzích kloubní výživy.
    Důležité je teplo: Nebojte se oblečků pro psy! Oblečený může být pes jakékoliv velikosti. Prochladnutí bolestivost a ztuhlost kloubů velmi zhoršuje. Zvláště u krátkosrstých bytových psů takové klouby prochladnou raz dva, přitom obleček přikryje a zahřeje jak záda, tak kyčle. Samozřejmě dobu procházky a zátěž je potřeba přizpůsobit stavu psa.
    Velké množství vody prochází každý den trávicím traktem jako kombinace vody přijaté a vody vzniklé vnitřní sekrecí. Dvacetikilogramový pes například zpracuje asi 3 litry tekutiny denně. Průměrně 95 % této vody je zpětně resorbováno tlustým střevem, což znamená, že relativně malé snížení vstřebávání nebo zvýšení vylučování má přímý důsledek ve zvýšení obsahu vody v tlustém střevě a následný průjem.


11.3.2019 ČRo Plus. Zostřeno. Zaostřeno na vzácná onemocnění od Veroniky Hlaváčové

    Pane doktore, minulý rok v tomto období, kdy došlo k ochlazení dostal můj pes průjem a špatně chodil na zadek. Nemohl vyskočit na gauč. Byla jsem s ním u veterináře, kde dostal injekce, dietu a po dvou návštěvách se stav zlepšil. Veterinář mi řekl, že protože pes neměl žádné změny v krmení, mohlo se jednat o nějakou virózu nebo prochlazení. Psa mám řádně očkovaného a je zvyklý v bytě. Chodím s ním třikrát denně na procházky.Myslíte si, že prochlazení může způsobit takové potíže? Dá se tomu nějak předejít? Dana P., Brno
    Vázený pane doktore, nedávno začal můj pes více pít a močit, jinak na něm nebylo nic znát. Je to šestiletý pes plemene bullteriér.Trochu hubnul a měl menší chuť k žrádlu. Vyšetřením krve bylo zjištěno onemocnění ledvin a jedná se o chronický stav. Bylo mi doporučeno krmit dietním krmením s nízkým obsahem bílkovin. Mohl byste mi poradit, co pro mého psa mohu ještě udělat. D.Z. Praha
    Vázený pane doktore, odjíždím se psem na dovolenou k moři a nám obavy, jak bude snášet velká vedra. Když jsou vysoké teploty i u nás jenom leží a hrozně dýchá až mám strach, že dostane infarkt. Co mám dělat? T.R. Cheb
    Pane doktore, můj jezevčík hrozně rád aportuje kaštany, ořechy a hraje si s kamínky. Někdy je v rychlosti spolkne. Slyšela jsem, že by mu to mohlo způsobit potíže. Je to pravda? R.Tr., Praha


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00