Jak na věc


obrázky do památníku kreslené pro děti

Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

    Dnes o památníky mají největší zájem dívky mladšího školního věku (asi osmileté), dříve však byl zájem o ně mnohem větší. Památníky si vedly zejména mladé dívky v 19. století a některé mohou mít i značnou historickou a literární hodnotu. V té době se do památníků psaly verše a přání, případně doplněné kresbami.
    Pokud do památníku napíšete nějaký text, zkuste ho ozdobit drobnými ornamenty. Hezké mohou být například kytičky, srdíčka nebo třeba obyčejné vlnovky. Nebojte se zapojit svoji fantazii.


Zanechte odpověď Zrušit odpověď

    Humory nejsou a nebudou knihou určenou pro všechny čtenáře a širokou masu. Nechci nikoho odrazovat, ale je upřímné napsati, že se publikace nese v dobovém společenském a politickém kontextu, v němž umělec tvořil. Každý z nás ví, jak rychle politika vyčpí a ztratí souvislosti. Toto si lze nejlépe demonstrovat na komiksovém kreslíři Štěpánu Marešovi. Veřejnosti je známý především z časopisu Reflex, jako autor seriálového komiksu Zelený Raoul. Mareš si v něm dělá legraci ze všeho a ze všech napříč spektrem společnosti a aktuálně reaguje na události. Za ta léta co Raoul   vychází si již stihl vysloužit bezpočet stížností a žalob ze strany tuctových hvězdiček a stejně tuctových politiků, z nichž si bez servítků utahuje (např. Paroubek-Paroubková). Ano, jeho komiks je k popukání a mnohdy i velice výstižný. Nicméně, pokuste se podívat na některá starší čísla Zeleného Raoula a jistě pochopíte, jak brzy se dá ztratit niť. Teď si představte, že se Ladovy kresby odkazují ještě do dob císaře pána.
    Opravdu originální může být kresba jedním tahem – dají se najít i složité motivy (např. květiny). Také můžete vytvořit jedinečnou koláž z obrázků z časopisů a novin. Když si na ní dáte záležet a zamyslíte se nad tím, co by se mohlo líbit, budete mít určitě úspěch.
    Neznamená to ovšem, že jsou kreslené anekdoty nepochopitelné, ono se toho za ty roky v lidské hierarchii zase tak moc nezměnilo. Vždy tu bylo nějaké panstvo, občané platící daně a vše obklopující byrokratická chiméra, na kterou lze jenom rezignovat, či satiricky reagovat, jak činil Lada. Jen je tu podstatný rozdíl v podání, jež je poplatné době svého vzniku. Ladův humor je inteligentní, mírnější a komornější, než například Marešův, který je už místy na hranici dobrého vkusu. Co bude ovšem zcela aktuální i dnes jsou civilní témata a mezi lidské vztahy, jako jsou strejci a vašnostové vracejíce se z hospody, hostince a restaurace, manželství a jiné rány, či exekutoři. Troufám si tvrdit, že na tom se pranic nezměnilo.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
9503
cache: 0024:00:00